PİC SORUNU

Başlatan Kefran, 22 Mayıs 2015, 18:59:43

Kefran

hocam maalesefki program bilgim o kadar iyi değil .xtal? osilatör mü yoksa
Kef to Easy A.K.A

Kefran

ETE Hocam dediğiniz gibi birer direnç ile pice ve pt2272 ye pull-down attım el dokundurma mevzusu bitti ama sinyal geldiğindede çalışmıyor.
saygılar
Kef to Easy A.K.A

ete

direk bağla o zaman vericinin çıkışını alıcınin girişine bağla ki RF de bir sorun varmı anlayalım.

Erol

Kefran

DIN ve DOUT bacaklarından bahsediyosunuz heralde hocam.çalışmadı
Kef to Easy A.K.A

ete

Bu şekilde de çalışmıyor ise bir şeyleri bozduğun kesin. Devre elemanlarını takip etmen gerekiyor.
Adres bacaklarında değişiklik yapmış isen onlara dikkat etmen gerekiyor. Verici ve alıcıdaki bağlantı kombinasyonu aynı olmalıdır.

Ete

Kefran

hocam DIN ve DOUT kablo bağlayarak pt2262-2272 arasında haberleşme sağlanabilinirmiki? ayrıca devrede 7805 ve osilatör dirençlerinden başka birşey yok
Kef to Easy A.K.A

Kefran

hocam çok özür dilerim pilden dolayı çalışmıyor imiş.geriye bişey kalıyormu acaba bi yazınızda rf çok zahmetli demiştiniz gerçektende öyle
Kef to Easy A.K.A

ete

Madem pilden dolayı çalışmıyormuş o zaman en başa dönüp tekrar yap denemelerini.
Kablo ile çalışıyorsa RF ilede çalışması gerekir. Çalışmıyorsa modüllerde ara sorunu.
Ete

Kefran

ete hocam farklı bir şey denedim ve picin giriş pinine pulldown direnci attım ve direk 7805 den gelen 5v aldım pulldown'a ve çalıştı ve aklıma şu soru geldi pt2272 gelen lojik sinyal pulldown direncine yetersizmi kalıyor? gerçi ordanda 5v geliyor aklım karıştı
Kef to Easy A.K.A

ete

Neler yaptığını pek anlamış değilim. Pt2272 Lserisini kullanıyorsan çıkış latch yani kilitlemelidir. Bir kere high çıkardınöı low çıkarıncaya kadar high orada kalır. Yada tersi olur. Sana M tipi daha uygundur. M tipinde verici butona basılı yuttuğun sürece pin high olur bırakınca low a döner. (Momentary) Muhtemelen sorun bu özellikten kaynaklanıyordur.

Ete

Kefran

momentary kullanıyorum hocam demek istediğim pt2272 den çıkan volt ve akım pici tetiklemeye yetmiyormu. çünkü 7805 den çıkan 5volt ile tetikledim pici ve çalıştı
Kef to Easy A.K.A

ete

Normal şartlarda PT2272 den gelen voltaj ve akım pic'i tetiklemeye yeter. Ama o beklediğin voltaj ve akım oradan geliyormu acaba?

Test etmek kolay. PT2272 nin pice giden bacağını ayır pic den. Sonra oraya bir voltmetre bağla ve vericiden komut yolla bakalım PT2272 çıkış veriyormu? veriyorsa ne veriyor. Öncede söyledim. Çıkış verilebilmesi için her iki taraftaki adres bacaklarının aynı kombinasyonda bağlanmış olması gerekir. Buna Data pinleride dahildir. Dahil derken bu pinleri data pini olarak kullandığın zaman onları yalnızca LOW yada HIGH olarak tutabilirsin. Float olamazlar. Senin sisteminde data pinleri vericide LOW da beklemeli (birer pullup direnci ile GND ye bağlanmalı) ve butona basınca data pini HIGH olmalıdır.
Alıcıda ise Data pinleri yine Pulldown olarak beklemeli tuşa vericideki ilgili tuşa basılınca o data pini HIGH olarak çıkış vermelidir.
Bir defa pic'i bir yana bırakarak sisteminin bu şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmen çalışmıyor ise sorunun kaynağını tespit etmen gerek. Sonra işin pic tarafına yönelirsin.

Ete

İlyas KAYA

PCB var ise ekleyebilirmisin ? ETE 'nin de dediği gibi normalde yetmesi gerekir. Bir eksik var gibi görünüyor.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Kefran

aynen öyle ete hocam dediğiniz gibi herşey ve vericiden butona bastığımda alıcıdaki data bitleri 5 v çıkış gözüküyor ama sadece butona bastığımda aynı anda da vt ledi tabiki, buradan devrenin çalıştığını anladım zaten.
pcb ekte üstteki alıcı alttaki verici

saygılar.
Kef to Easy A.K.A

İlyas KAYA

Ben PIC devresinden bahsetmiştim ama onuda eklerseniz sevinirim.
Ayrıca Pt2272 nin beslemesi neden (10ncu bacak) D3 üzerinde ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!