pic ile mofet gate arasındaki direnç hesabı ?

Başlatan sencer76, 22 Haziran 2015, 03:48:20

muratguenduez

hocam teşekkür ederim cevap için fakat yukarıda yanlış okumuş olacaksınız ki 60ms on, 2sn off yazdım. yani 2 saniye. 60ms ise gözle görünüyor arada 2 saniye gibi bişey olunca. anlık vuruyo çekiyor zaten.

demem o ki, dünden beridir 220R den başladım 1M ya kadar denedim. gerilim bölücü yazınca hiç çalışmadı az önce. yalnız video çeksem bile çıkacak bi eefect değil muhtemelen. 1M ile gate e çıktım ve pic den de 1k ile gnd ye indim yani gerilim bölücü değil. fakat şöyle bi durumla karşılaşıyorum. pulldown i kaldırınca "çok akım çeken ledler" yanıp bi an sönmemek istiyo ama deşarj olup sönüyor gibi. çekici metale vurunca vurduğunuz anda bileklerde bi kasılma olur ya titreşim gibi işte ona benzer bi etki var. ilginçtir. puldownı takınca gerçek 60ms yi görüyorum anında deşarj olabiliyor. 1M+1k üzerinden. değişik bi izlenim ve ne olduğunu bilmiyorum belki kafalarda bişey uyarabilir.

ayrıca L tipi fetleri bu sabah farkettim yie sizin siteden. onlar daha mantıklı geliyor. daha denemedim...
çok akım çektiği için farklı bi davranış sergiliyor olabilir mi ? daha az akım çeken gruplarda o bahsettiğim effect olmuyor.
ha bide çok akım çekiyo dediğim sınır 600 700mA e ulaşınca pic duruyor. oysaki bu fet 58A lik ve 5 sn 800mA çektirince çok ısınıyor

teşekkür ederim

ete

Fet çok iyi bir eleman olmasına rağmen gerçekten belalı bir malzemedir. Banada zaman zaman saç baş yoldurtmuştur.
Fet dedinmi beş dakika düşünecek ve gereği ne ise onu uygulaman gerekir. Aksi halde hem uğraşır hemde para harcarsın.

Ete

muratguenduez

aynen hocam bela işmiş daha önce hiç kullanmamıştım ama çözmeden rahat edemem. şu anda dediğim 1Mohm ve pic pulldown 1k ile çok mutluyum açıkçası.

ha ayrıca söyleyim, 8Khz lik pwm de var devremde o kısmı da akü şarj etmek için ve irf740 ile irf9530 sürüyorum hiç bir problem olmuyor. irf740 için 10k pullup altından irf9530(p-channel) tetikliyorum ve çok temiz çalışıyor. dc denedim ilk defa sorunlar oldu. neyse edindiğim tecrübeleri yazmaya devam edicem ama kafam 1Mohm a takıldı. direnci arttırdıkça deşarjı hızlanıyor...

çok teşekkür ederim çok temiz bir forum sitesi olmuş.

muyat

Konu ile ilgili oldugu için yeni konu açmak istemedim.
Bu sürme şekillerinden hangileri dogrudur.Gate Treshold voltajı IRFZ44 mosfet için 2v-4v yazıyor datasaheette.
1khz pwmde nasıl sürersek ısınma minimum olur.Yaklaşık olarak 10 amper için.
İlk resimdeki yöntem led animasyon kartlarındaki gibi fakat 10 amperde ısınıyor.Paralel baglasam dahi ısınıyor.
Gate voltajını 2.resimdeki gibi 12volt yaparsak ısınma azalır mı?

onurinci

üstteki devrede Logic drive Fet kullandığınızı düşünürsek Gate direnci 47Ohm'dan büyük hiç bir devre görmedim,1K çok büyük ,nihayetinde Fet'in Gate'si kapasite dolma boşalma eğrisi uzun sürer buda FET'i ısıtır,ticari ugulamalarda emiter'leri yada source'leri ortak Npn Pnp yada Nch Pch paired çifti kullanılır,KHz ile sürdüğünde Dead Time belası ortaya çıkar pairde kurtarmaz ise TC44xx ICL76xx mosfet sürücüleri ile muntazam sürülür,birde Disspation Factor vardır haliyle harcayamadığın güç ısıya dönüşücektir..

muyat

Alıntı yapılan: ete - 23 Haziran 2015, 09:24:52
Data sheet bu mosfet'in gate treshold voltajını 2V olarak vermiş. Yani gate'e 2V vermek gerekiyor. Giriş voltajı 5V olduğuna göre demekki orada bir gerilim bölücü yapılacak ve hem voltaj 3V ta düşürülecek hemde gerilim bölen R2 direnci (gate ile GND arasındaki direnç) aynı zamanda gate kapasitesini deşarj edecek direnç olacaktır. Hesaba göre 5V üzerinden 3K3 ile gelip 2k2 ile GND ye bağlanmak ve iki direncin birleşme noktasınıda Gate 'e bağlamak bu istediğimizi sağlıyor.  Denemek lazım.

Ete
Ete hocam
Ben bu gate-treshold voltajı ile gate gerilimini karıştırıyorum.
Sizin bu mesaja göre biz gate gerilimini bölücü dirençlerle 2 voltta sınırlamış oluyoruz.Neden?
Ama IRLZ44 datasheetde VGS gerilimi 5volta çıktıkça drainden çekilen akım artıyor.
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/I/R/L/Z/IRLZ44.shtml

onurinci

@Muyat
gate-treshold voltajı (eşik) tetiklemeye başladığı değerdir ,yani kayıbın en çok olduğu bölge,
gate'yi karşılaştırıcı (Comparator) gibi düşünürsen 2V altı çıkış yok ancak üstü var...

muyat

2v altı çıkış yok, üstü varsa
biz neden 5voltluk gerilimi  3k3 ve 2k lık dirençlerle gerilimi 5voltun altına bölerek düşürmeye çalışıyoruz?