SMPS TRAFOSU

Başlatan EMKE, 03 Temmuz 2015, 10:45:10

EMKE

Arkadaşlar merhaba yeni yapıcağım sisteme smps güç kaynağı eklemek istiyorum ama daha önce smps güç kaynağı ile ilgili hiç bir çalışmam olmadı yapıcağım smps ise 220/12v çıkışa ve 150w güce sahib olmak zorunda benim sizden öğrenmek istediğim bu smps trafoları güce göre hazır olarak satılıyormu ve devre şeması ile ilgili bilgi istiyorum ayrıca daha önce sisteminde kendisi yapıp kullanan arkadaşlardan maliyet olarak bilgi almak istiyorum böyle bir smps'in tahmini olarak maliyeti ne olur.

EMKE

Hiç smps güç kaynakları ile ilgilenen olmadımı arkadaşlar :).

ete

Kimse cesaret edipte bilgi veremiyor. Dallı budaklı bir iş. Herşeyden önce şunu söylemem lazım Piyasadan daha ucuza alacağın kesin bu aleti. Yapacağında performans düşüklüğü mosfet yakma vs gibi sorunlarıda göz önüne alırsak hazır almanı öneririm.

Bir zamanlar Ferit trafo sarmak için epeyce uğraşmış idim. Başlangıçta bilgi azlığı nedeni ile epeyce sıkıntı çekmiştim. Ama sonra işin püf noktalarını öğrendim. Hemen belirteyimki Ferit göbeklerin hepsi standart değil. Kimisinde manyetik akı denilen şey yada manyetik geçirgenlik değeri az kimisinde çok. Her üretici bunları sattığı malla birlikte veriyor olması gerek ama bizim satıcılar böyle bilgileri pek tutmuyorlar. Sorunca bilmiyorum diyorlar. Bu farklılık ne gibi sorunlarr doğurabilir onu açıklayayım.
Hesaba göre belirli bir sayıda primer ve sekonden sarım yapıyorsunuz. Aynı sarımı yapmanıza rağmen devre çalıştığı zaman trafo çıkışları farklı oluyor yada güçleri farklı oluyor. Bunun sebeb tamamen manyetik akı özelliğinin farklı olmasıdır. Bu işi AL değeri denilen parametre belirliyor aslında. Sonradan işin mantığını bir arkadaşımdan öğrendim. Önerisi şu oldu. Trafo üzerinde sarım sayısını bildiğin bir miktarı sar. Sonra o trafonun indüktansını ölç. Bunu reaktansa çevir ve sarım sayısınıda kullanarak buradan Ferit göbeğin AL değerini hesapla demiş idi. Bu şekilde yaptığım çalışmalar nispeten olumlu sonuçlar vermiş idi.  Bu işte kullanılan bütün formüller aşağıdaki linkte verdiğim hesap sisteminde yer almaktadır.

http://etepic.com/index.php/topic,10.0.html

Aslında sitede birde şu link var ama maalesef dosya silinmiş.

http://etepic.com/index.php/topic,2377.msg23091.html#msg23091

Daha önce yüklemiş birisi var ise yeniden yüklerse sevinirim.Yükleyen arkadaşada rica ettim ama bakalım yüklenecekmidir.

Ete

EMKE

Ete hocam bilgiler için çok teşekkür ederim sağolun.

wolf88

Arkadaşlar aşağıdaki linkte yer alan excel tablosu tekrar upload edilmiştir.

http://etepic.com/index.php/topic,2377.msg23091.html

Geçenlerde örnek bir hesap yaparken flyback de sekonderin az hesaplandığını farketmiştim fakat yanılıyor da olabilirim çünkü oradaki tüm hesaplar smps ve trafo konusunda uzman kişilerin hazılardığı yabancı kaynak kitaplarından alınmıştır. Sayın ETE nin dediği doğrudur. Türkiye deki satıcılar nüvenin materyalinden vs habersizdir.

SMPS trafoları güce göre satılmamaktadır nedeni ise trafodan çekeceğiniz güç başta frekansa bağlı olarak değişmektedir. Aşağıdaki linklerde nüve seçim denklemleri yer almaktadır. Oraya da göz atabilirsiniz. Denklemde çıkan sonuca göre nüve seçebilirsiniz.

http://powerelectronicsdesign.blogspot.com.tr/2015/06/trafo-ve-sok-bobin-icin-nuve-secimi.html

http://powerelectronicsdesign.blogspot.com.tr/2014/04/trafo-nuve-secimi.html

Elzemefe

Acaba allahtan başka ne dilesem  olacaktmıydı  bilmiyorum .
kaç gündür smps örnekleri  inceliyorum  . nasıl yapılmış ne yapılmış
sonuç  oalrak trafo kısmının problem   olduğunu anladım
Hızlı  çözüm IR2153 olarak oldukça  fazla  örnek var .
ama trafo sarımı  nasıl olur frekans.çıkış voltajı. vb hesaplar
nasıl yapılır  tam net bir sonuca  ulaşabilmiş değilim

Ben daha pc supply dekii trafo ve malzemeleri  kullanarak
bişey elde etmek gibi bir fikrim mazleme  temini açısından
Trafo nuve vb  konularda nerdeyse   hiç bişey  bilmiyorum
her nuvenin farklı al değeri var ve çıkış gücünü
direk etkilyor onu anladım.

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/rezonans_kapcsolouzemu_tapegyseg.html?pg=2

bu sayfada yapılna örneği  inceledim en son
çıkış simetrik 40 volt gibi bir  çıkış almak istiyorum
Acaba olur mu  olacakmı göreceğiz
Daha  başlamadım ama  başlayacağım.

İlyas KAYA

Çok fazla büyütmeyin gözünüzde. Ben bir ara kendim yapıyordum. Nüveleri karaköyden alıp kendim sarıyordum. Hatta devreye dahil olarak çizip öyle satışını yapıyordum.

Uğraşmamdaki neden pahalı olmaları idi. Ancak daha sonra yerli imalatcı ile tanıştım.
Normalde 50 TL ye alıyor isem 30 TL ye almaya başladım.
Hal böyle olunca 11-12 $ gibi bir maliyeti olmaya başladı.

Siz yapsanız zaten bu fiyatlara gelecek ve hatta daha pahalı bile olabilir.

Hiç değmiyor uğraşmaya...
Yok eğer bende yapmak istiyorum öğrenmek istiyorum ve tamir etmek gerektiğinde herşeyini öğrenmek istiyorum diyorsanız ;

Ben epey teorik bilgileri ile uğraştım boğuştum yapmaya çalıştım olmadı.
En son hazır bir SMPS 'i söktüm ve tersine mühendislik ile şemasını çıkarttım.
Akabinde zaten kendi pcb nizi çizince tamamen hakim olmaya başlıyorsunuz.

Tavsiyem hazır alıp tersine mühendislik yapın :)

Ek olarak; O zamanlardan kalma bir resim bile var halen durur.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Elzemefe

İlyas KAYA hocam aslında  olayın maddiyat  kısmına  bakılınca  bi  çok şeyi gereksiz  yapıyoruz
Ama  elektronik öğle bişey ki ..  ben flip flop  devremi yaptığımda orta okul sonda  idim  şu an 30 lu yaşlardayım
Bazen  öğrenmek  bazen  merak artık ne olursa.. şu an ki amacımda daha  önce 4x300 sinüs amfi  yapmıştım
onu  modifiye edicem trafo var  kocam o kadar ağır ki .. kaldıramıyorum  simetrik 40 volta  ihtiyacım var.
Birazda o yüzden biraz  merakte öğrenmek te diebilirim.. 11-12 $ fiyatlara bu tarz bir smps alma şansım varsa
o ayrı  konu tabi

Olduğum  ildeki  meslek  lisesinede yaptığım devreleri döküman haline  getirip bir tane devre  ile  veriyorum
Bir adım daha  öne  gitsinler die.  Bununda etkisi  var

surgunlv

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 04 Temmuz 2015, 20:17:25
Çok fazla büyütmeyin gözünüzde. Ben bir ara kendim yapıyordum. Nüveleri karaköyden alıp kendim sarıyordum. Hatta devreye dahil olarak çizip öyle satışını yapıyordum.

Uğraşmamdaki neden pahalı olmaları idi. Ancak daha sonra yerli imalatcı ile tanıştım.
Normalde 50 TL ye alıyor isem 30 TL ye almaya başladım.
Hal böyle olunca 11-12 $ gibi bir maliyeti olmaya başladı.

Siz yapsanız zaten bu fiyatlara gelecek ve hatta daha pahalı bile olabilir.

Hiç değmiyor uğraşmaya...
Yok eğer bende yapmak istiyorum öğrenmek istiyorum ve tamir etmek gerektiğinde herşeyini öğrenmek istiyorum diyorsanız ;

Ben epey teorik bilgileri ile uğraştım boğuştum yapmaya çalıştım olmadı.
En son hazır bir SMPS 'i söktüm ve tersine mühendislik ile şemasını çıkarttım.
Akabinde zaten kendi pcb nizi çizince tamamen hakim olmaya başlıyorsunuz.

Tavsiyem hazır alıp tersine mühendislik yapın :)

Ek olarak; O zamanlardan kalma bir resim bile var halen durur.

Merhaba hocam, smps devresi için hangi firma ile çalıştınız acaba? Bende kendi devrem için teklif almak istiyorum.

Teşekkürler..

İlyas KAYA

Uzun süredir Yıldırım ile çalışıyorum. Fiyatlarına göre çok iyi iş yapıyor ürünler. Abartısız söylüyorum Mervesanın 3.75 A 'lik adaptörünün yerine Yıldırım 2.5 A takıyorum banamısın demiyor.
Bir ara sorunlar yaşadık ama hemen düzelttiler.
Eğer çok daha kaliteli lazım olur ise OMRON kullanıyorum. Fiyatlar hemen hemen yarı yarıya tabiki.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!