ac nötr ve dc (-) sinyali nasıl birleştirebilirim ACİLLL

Başlatan salamon, 20 Temmuz 2015, 18:55:27

salamon

Arkadaşlar merhaba,

24v ac beslemeli ve dc 0-10v + kumanda voltajı olan bir oransal motor var. yapacağım devrede hem 24v ac beslemesi hemde dc 0-10v (+) sinyal vermem gerekiyor(motorda üç adet bağlantı noktası var). 24v ac kaynağın nötr ucu ile dc 10v + ucunu ölçtüğümde 0-10v arası değer görmem gerekiyor. 0-10v dc pwm yada ayar işlemi tamam. ancak ac nötr ve dc + ucundan alakasız bir değer alıyorum(11 ile 20v arası).
Sizinlerin değerli deneyim ve bilgilerinizden yararlanarak 24v ac nötr ve dc - sinyalini nasıl birleştirebilirim.
Konu hakkında ivedi yardımlarınızı bekliyorum.

ete

Bir motor AC 24V ile basleniyor ve pozisyon kontrolü için 0-10V DC istiyorsa motorun nötr ucu ile DC 0-10V tun GND sini birleştir.  Sonra Motorun besleme uçlarına AC24V tu ver ve kontrol ucunada ayarlı DC voltajı gir olsun bitsin.

Ete

İlyas KAYA

UF4007 diyotun katot kısmından AC uca bağlayın. Anod kısmınıda  devrenin GND (eksi) sine bağlayın. Bu şekilde GND leri ortaklamış olursunuz.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

salamon

Ete ve İlyas hocam

ilyas hocamın söylediği işlemi zaten yapmıştım ancak olumlu bir sonuç alamadım. 16f1827 işlemcinin pwm çıkışından LM358 ile yükselterek 0-10v alıyorum. acaba burada pwm işi bozuyor olabilirmi?

ete

Oransal kontrol voltajı net DC 0-10V aralığında ayarlanabilir olmalı ve belirli bir akım değerine ulaşabilmelidir.
Normalde bu iş PWM çıkışı ile yapılabilir. 0-5V aralığındaki PWM sinyali bir direnç ve kondansatör ikilisinden geçirilerek DC ye çevrilip LM358 ile kazancı 2 olan bir yükselteç vasıtası ile kolaylıkla 0-10V aralığına getirilebilir. Bu durumda Elde ettiğiniz voltajı kontrol etmek gerek. Motora verdiğiniz bu dc voltajı önce motor kontrol ucuna bağlamadanbir seviyesine bakın birde bağladıktan sonra bakın. Seviye çok düşüyorsa motor tarafı fazla akım çekiyordur. Bu durumda yönteminiz kullanılamaz olur.

Ete