RS485 Hatları ?

Başlatan Bahri Bilir, 10 Ağustos 2015, 14:25:40

Bahri Bilir

Araştırmalarıma rağmen rs485 iletişim mantığını bir türlü çözemedim.rs232 de 3 hat olması ve birinin grand olması lojik değerlerin bu granta oranla okunduğu mantığını veriyor.Ama rs485 te grand hattı yok ve sadece verilerin gönderilip alındığı 2 hat var.Burada düşünüldüğünde 2 hat arası fark ile lojik değerler okunabilir gibi görünüyor.Ki eğer öyle olursa o zaman sadece 1 hat kullanılabilir yani aynı anda veri gönderilip alınamaz.
RS485 in mantıkla lojik değerlerin alındığı konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

ete

Rs485 de iki hat arasındaki potansiyel farkı epeyce artırılaraklojik değerlerin belirgin hale getirilmesi sağlanmış böylece haberleşmenin hatasız yapılması sağlanmıştır. Aldığın eğitim bu sistemi anlamaya ymiyor ise onu olduğu gibi kabul edip yaknızca onun standartlarına uysan olmuyormu acaba. Ben öyle yapıyorum.

Ete

Bahri Bilir

Ete hocam haklısınız aldığım eğitim bu sorunun cevabını vermiyor ki ben bu soruyu burada sordum.

Standartlarını ezberlemek onlara uymak yerine çalışma mantığını çözüp standartları projeye uydurmak dağa güzel olmaz mı?

Bunu araştırmamın sebebi kullanacağım seri iletişimin nasıl davranacağını bileyim ki zıtlaşacağımız hareketler yapmayayım.Örneğin sizin dediğiniz gibi iki hat arasındaki fark ile lojik değerler okunuyor ise bu demek oluyor ki aynı anda iki hat kullanılamaz.Yanılıyormuyum?

Sonuçta bu forumlar bilinmeyeni bilinmeyen olarak kabul etmek için hizmet vermiyor heralde.
Hocam yanlış anlamayın size ve yaptığınız işe saygım büyük.Ve banada büyük yardımlarınız oluyor tekrar teşekkür ediyorum.Ama bu tarz yanıtları  (niye kurcalıyorsun yapan düşünememiş mi olduğu gibi kullan) bu forumlara yakıştıramıyorum.

ete

Benm anlatmaya çalıştığım bazı akademik bilgileri ancak alt yapın varsa anlayabilirsin. Üstelik her şeyde illaki anlaşılır olacak diy ebir kanunda yok. RS485 de ben sistemin çalışma mantığını anlayıp onun standartlarını yada başka deyişle protokolünü anlamaya çalışıp uygularım. Bana lazım olan sistemin kullanılmasıdır. Açıklayanlarda sistemin kullanılma mantığını açıklamışlar ki bende onu öğrendim ve açıklamaya çalıştım. Sistem içindeki iki hattın nasıl davrandığını kimse açıklamadığı gibi bu konuda detaylı bilgi hiç göremedim. Olmayan bir şeyi olduğun yerde eşelenerek çıkarmaya çalışmak da yanlış olsa gerek. Elbette bir işin temelini öğrenmek en güzeli o zaman Elektronik Mühendisliği okumuyorsan okulunu değiştirip bu konuda tahsil görmen gerekiyor. En temel bilgi orada çünki. Söylemeye çalıştığım şey her şeyin bir sınırı var. Sınırlar elbette aşılabilir. Aşmak isteyen dediğim gibi Elektronik Tahsiline başlar. İstemeyen sistemin kullanımı ile ilgili bilgileri yeterli kabul edip yoluna bizim gibi devam eder.  Kısaca neyi merak edip neyi etmemen gerektiğine sen karar vereceksin. Her sorduğun sorununda cevabını illa merak ettin diye alacaksın diye de bir kanun yok. Burada bilgimiz sınırlarında öğrendiklerimizi açıklamaya ve paylaşmaya çalışıyoruz. Bilmediklerimizde önceki mesajımda verdiğim cevap da belirttiğim gibi yaklaşıyoruz. Yakıştırıp yakıştırmamak sana düşmüş. Burası sonuçta üniversite değil.

Ete

Bahri Bilir

Evet hocam bu bahsettiğiniz konusunda eksiğim var.Bu sene Ankara TOBB Elektronik Anadal Mekatronik Yandal olarak girebilmek için LYSye hazırlanıyorum.İnşallah dediğiniz yöntemi de deneyeceğim.Ama sanmıyorum bu sorunun orada da netliğe kavuşacağını.

Peki o zaman soruyu şöyle değiştireyim.RS485 in iki hattından aynı anda veri gönderilebilir mi?

ete

Gönderilmiyor.  Aynı hattan bir tane daha çekersen oluyor. Aslında RS485 entegresinin RE/DE pinlerinin işlevlerine bakarsan bu işin mümkün olmayacağını anlarsın. Zira bu iki pin birleştirilip LOW yapılınca Alma (RX) konumunda oluyor sistem. HIGH yapınca ise sistem Yollama (TX) moduna giriyor. Bu pinlerin aynı anda hem LOW hemde HIGH olması sözkonusu olamayacağına göre tek sistem yalnızca bir iş yapabilir. Ama sistemi ikilersen hem alma hem verme (Full Duplex) çalıştırabilirsin.

Ete

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: ete - 10 Ağustos 2015, 18:39:32
Gönderilmiyor.  Aynı hattan bir tane daha çekersen oluyor. Aslında RS485 entegresinin RE/DE pinlerinin işlevlerine bakarsan bu işin mümkün olmayacağını anlarsın. Zira bu iki pin birleştirilip LOW yapılınca Alma (RX) konumunda oluyor sistem. HIGH yapınca ise sistem Yollama (TX) moduna giriyor. Bu pinlerin aynı anda hem LOW hemde HIGH olması sözkonusu olamayacağına göre tek sistem yalnızca bir iş yapabilir. Ama sistemi ikilersen hem alma hem verme (Full Duplex) çalıştırabilirsin.

Ete

Hocam konunun başında sizden bu bilgileri istemiştim.Eğer sistemin işleyişini öğrenebilirsem sizinde yanıtta örnek verdiğiniz gibi mantık yürütüp o doğrultuda sorularıma yanıt bulabileceğim İnşallah.
Teşekkürler.

O zaman rs485 in rs232 den en büyük belkide tek farkı voltaj aralığının fazla olması (yanılıyormuyum)
Eğer öyleyse:
aynı anda veri alıp verebilmek için rs485 kullanıp 4 hat kullanmak yerine,rs232 nin max 5 volt değeri transistörle 12 volta  yükselterek rs232nin protokolünü sabit tutup voltaj aralık farkını yükseltmiş oluruz.Ve bu sayede 3 hatla aynı anada veri gönderip alabiliriz.

Kafamda böyle bir düşünce var.Acaba ne kadar mantıklı.Yani rs232 nin voltaj aralığı yükseltildiğinde rs485 gibi gürültülü ortamlarda daha verimli iletişim sağlar hale getirilebilir mi?Ve eğer mümkünse bahsettiğim sistemde veriler transistörden geçirilmesinin dezavantajları var mı?

ete

3 hatlı bağlantı önerin teorik olarak doğru. Ancak +12V olarak yolladığın HIGH bilgisini kim değerlendirecek. ? İşin bu kısmını açıklamamışsın. RS485 entegreleri veri yollanırken voltaj farkını yaratıyor ama gelen veriyi de normal RS232 standardına getiriyor. Sende bu işi kim yapacak bilemiyorum. En iyisi sen yap ve dene bu sistemide olursa buraya konu yapar açıklarsın.

Ete

Bahri Bilir

Hocam önerdiğim sistemi mantıklı bulmanıza sevindim.Algılama kısmında da yine voltajı düşürüp (direçle düşürmeyi düşünüyorum) usarttan okumayı düşünüyorum.
Şu an denemelere başlamak için tek kafama takılan şey bir şekilde rs232 deki iletişimin lojik voltaj farkını yükselttiğimizde rs485 deki güvenli iletişimi (gürültülü ortamdan etkilenmemesi...) rs232 ile sağlayabilecek miyiz?
Eğer öyle ise mantıken sistem rs485 ten daha verimli bir hal aldı bile :). Hemde tüm ayrıntısıyla hakim olabileceğimiz bir seri iletişim olacak,Sadece 1 ve sıfırlarla kurulan bir iletişim olacak (yani rs485 gibi bazen high bazen low baz alınarak değil her zaman grand baz alınan daha stabil bir sistem)...

ete

Aşağıdaki linkte verilen yazıyı okumanı öneririm. Epeyce aydınlanırsın.

http://www.picproje.org/index.php?topic=59991.msg469001;topicseen#msg469001

Ete

Bahri Bilir

Ete hocam teşekkürler gerçekten güzel içerikli bir link.

Verdiğiniz kaynağa göre:
RS485 in gürültülü ortamlardan oldukça az etkilenmesinin asıl sebebi lojik voltaj farkının yüksekliğinden değil 2 hat arasında orantı kurarak lojik değer okumasından kaynaklıymış.Yani yukarıdaki bahsettiğim yöntem her ne kadar rs232 den başarılı olacak olsada gürültülü ortamlarda rs485 kadar başarılı olamayacak.
Ve aynı anda veri gönderip almaya çözüm olarak da çift hat yöntemini kullanacağım.