Seri İletişimde Baud Rate Önemi?

Başlatan Bahri Bilir, 10 Ağustos 2015, 14:38:52

Bahri Bilir

Arkadaşlar başlıktada bahsettiğim gibi örneğin rs232 de baudrate değerinin yüksek olması hızı arttırmak gibi avantajları yanında dezavantajlarıda var mı?Veya baudrateyi düşürmek daha sağlam veri iletişimi demek mi?
Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

ete

Baıd rate birim zaman içinde gönderilen bit sayısı demektir. Elbette baud yani hız düştükçe haberleşme emniyetide artar. Hız artırmakher zamanyeterli olmaz . İşlemci hızıda buna imkan tanımalıdır. Örneğin 9600 baıd için 4 mhz pek yeterli gelmez. Bu nedenle hata oranı artar.

Ete

Bahri Bilir

Hocam pic hızının boudrate ile ilişkili olduğunu bilmiyordum.Ve ben genelde 4 mhz dahili osc ile 9600 baudrate kullanıyorum.Ve demek ki hata yapıyormuşum.Peki bu ilişki orantılımıdır.Yani 9600 baud için min kaç MHZ gerektiğini bir formülle hesaplamak mümkün mü?

EMKE

Yani mantıken şöyle düşün yüksek hızda gelen bir veri paketini  düşük hızda çalışan bir kontrolörle yakalamak ne kadar mantıklı yada uygun , bu sistemde muhtemelen bit kaçırma ve verilerin hatalı gelmesi gibi sorunları ortaya çıkartır.

ete

İstediğin gibi bir formül olduğunu sanmıyorum. 4Mhzde 9600 baud olmazda demiyorum. Olur ancak hata yapma olasılığı artıyor.
Data sheetlerde "Calculating Baud rate ve Baud rate error " şeklinde başlıklar olması gerek . Oralara bakabilirsin.

Ete

Bahri Bilir

Cevaplar İçin Teşekkürler (keşke teşekkür et butonu olsa :) )