Fiyat Verme

Başlatan osem, 17 Ağustos 2015, 18:49:24

osem

İyi günler,

Değerli abilerime sormak istediğim bir soru mevcut. Piyasada iş alacakken picli veya picsiz elektronik kart tasarımı için fiyat nasıl belirlemektesiniz? Yazılım için ayrı tasarım için ayrı mı ücret talep ediyorsunuz? Pic yazılımını kod teslim mi yapıyorsunuz yoksa devre başına mı ücret talep ediyorsunuz?

İlyas KAYA

- Eğer kod teslim edecekseniz o işin 2 yıllık ücretini peşin almanız gerekmektedir. Buna göre düşünün ve asla kod teslim etmeyin derim.

Fiyat işi çok değişik kollara göre değişir. Hangi iş için kullanılacağı önemlidir. 40 bin TL lik bir makine için yapacaksanız başka piyasa da 50 TL ye hali hazırda satılan bir ürün için aynı ürüne başka fiyat verilir... Devamlı mı olacak yoksa tek parti de bitecek mi ? Bunların hepsi fiyatı etkiler.

Kod verme haricinde ben fiyatımı şu şekilde veririm.

- Kaç adet üretilecek ? Diyelim ki 100. ve basit bir cihaz. 3 role bir çıkışlı bir motor kontrol kartı mesela.

- Kullanılacak malzemelerin tek tek kuruş kuruş toplamı.. Biz malzeme toptancısı olmadığımız için toptan fiyatları değil perakende fiyatları ile alt alta toplanır. PCB için fiyat alınır. Kutu bedeli de unutulmamalıdır.

Çıkan rakam 10 $ diyelim.

- Malzemeyi temin etmek için kargo , yol ücreti gittisi ve geldisi 30 TL tuttu diyelim ve 1 gün sürer. Yevmiye 100 TL diyelim + 30 TL yol + yemek yedik 20 TL

Kısaca ; 100+30+20 = 150 TL

- 1 günde kaç adet toplanabilir ? 30 diyelim. 4 günde 120 adet yapar ortalama 3 günde toplanır diyelim. 3*100 = 300

- Adet başına malzeme bedelimiz 10 $ dı. Biz malzeme satışı yapmadığımıza göre temin malzeme çarpı %50 
Malzeme bedelimiz 15$ oldu. Yani malzemeden de kar edeceğiz.

Şimdi bakalım ne yapacak.

- 15 $ malzeme. =40 TL
- 150/100 = 1,5 TL
- 300 / 100 = 3 TL

Toplam : 44,5 TL bize maliyeti. var

Kod için ve AR-GE için ayrı ücret almayacaksanız ben genelde bir 2000 TL eklerim.

- 2000 / 100 = 20 TL

Ettimi bize=  64,5 TL maliyet.

Bu ürünü test için en az 10 defa gidip gelsek ve araba kullansak gittiğimiz yere de 40 TL yakıt yaksak.

400/100 = 4 TL

Son rakam = 68,5 TL düz 70 TL diyelim.

Bu rakam bize olan maliyetidir. Şimdi ise satacağız. Siz ister %100 koyar 120 TL ye satarsınız ister %50. Ama her üretici %100 koymaz ise kar ettim demez.

Bu neden ile satış fiyatımız 140 TL olur.  Ama asla TL fiyat vermeyin. Dolar olarak fiyat verin.

Böylece dolar olarak satış fiyatımız  50 $ dır.

Bu rakam genelde üreticiden ürettirenedir. Eğer son kullanıcı sizden almak ister ise fiyat 280 TL civarı olur.

Başkaları nasıl hesaplıyor bilemem. Benim fiyatlarım genelde uygundur.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

osem

Öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum. Peki tasarımlarınızın kaynaklarını veriyor musunuz müşterilere? Pcb leri de kendim yapmamı mı tavsiye edersiniz?

İlyas KAYA

Hayır kaynak vermiyorum. Ben bitmiş ürün satışı yapıyorum.  Eğer PCB yi siz yapacaksanız yada yaptıracaksanız fiyata eklemeniz gerekir.

Kaynak verirseniz dediğim gibi 2 yıllık ürün kar bedelini peşin almak gerekir.

365*2 = 2 yılda 730 adet üretebilir ise.

2 yıllık sizin edeceğiniz kar 18 bin dolar dır. Buna göre bu ücreti talep ederseniz ve kabul ederler ise tüm proje çizimlerini , yazılımları ve planları teslim edersiniz.

ister günde 2 tane üretip satsın 1 yılda amorti etsin , isterse 2 yılda amorti etsin. Siz 2 yıllık kazancınızı almadan plan proje yada yazılım teslim etmeyin..

osem

İlyas hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. Şimdi kafadan fiyat sallayınca piyasa düşürme gibi ihtimaller var ve ben bir iki işte bunu yaptım malesef. Hem emeğe değmiyor hem de belki de başkasının hakkını yemiş oluyoruz.

Bir şey daha soracağım. İşin kesin olarak yapılma ihtimali yok. Mesela ben son işimde başarısız oldum ve malzemeler vs ve zaman konusunda epey zarar ettim. Zararımı da karşılamadılar.

Devre tam olarak bittikten sonra mı fiyat vermeliyiz? Eğer devre bittikten sonra fiyat vereceksek bu aşamaya gelene kadar yapılan çalışma risk midir yoksa karşı firmadan talep edebilir miyim?

ete

Kimse senin devreni bitirmeni beklemez fiyat almak için. En baştan zaten çalışacağına emin olmadığın işler için fiyat vermemen gerekir. Deneyerek sonuç alacağın işler için deneme ücretini fiyata da dahil edemezsin yada etmemelisin. Bu gibi durumlarda işi yapacakmış kabul edip fiyatını hesaplayıp verirsin ama bir ekleme yaparsın, "Fiyatım şudur ama işin şu kısmı için deneme yapmam gerekir kesin onayımı denemeden sonra veririm" şeklinde bir yaklaşım müşterini rahatlatır.

İşi kesin olarak almadan veya avans ödemesini almadan hiç bir çalışma yapmaman gerekiyor. Yaptıkların senin yanına zarar olarak kalır çünki. Bir çalışma yapmış isen bu bedeli kimseden isteyemezsin. Sen işin içinde emin olamadığın yer var ise eksikliğini gidermek amacı ile kesin onay gelene kadar deneme yaparak eksikliğini giderebilirsin ancak.

Ete

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: osem - 18 Ağustos 2015, 02:01:46
İlyas hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. Şimdi kafadan fiyat sallayınca piyasa düşürme gibi ihtimaller var ve ben bir iki işte bunu yaptım malesef. Hem emeğe değmiyor hem de belki de başkasının hakkını yemiş oluyoruz.

Bir şey daha soracağım. İşin kesin olarak yapılma ihtimali yok. Mesela ben son işimde başarısız oldum ve malzemeler vs ve zaman konusunda epey zarar ettim. Zararımı da karşılamadılar.

Devre tam olarak bittikten sonra mı fiyat vermeliyiz? Eğer devre bittikten sonra fiyat vereceksek bu aşamaya gelene kadar yapılan çalışma risk midir yoksa karşı firmadan talep edebilir miyim?

Elektronik Üretim işi gerçekten zor dur. Yaptım oldu ile olan bir şey değil tamamen tecrübe edilmesi gereken bir meslektir.
Tarla gibidir ama ekimi yıllar sürer..

Müşteri size gelip ben böyle bir devre istiyorum der ve doğal olarak fiyat ister. Siz yapılacak işin tüm ayrıntılarını girişlerini çıkışlarını , sensörlerini iyi hesap etmeniz gerekir.

Sonuçta her işte olduğu gibi bu işte de kar ve zarar vardır.

Yapacağınız devrenin her noktasını kafanızda canlandırıp simülasyonunu yapıp , her noktasına hakim olmanız gerekir.
Daha işin başında sizin o işi yapacak veriniz olmalıdır. Yeterli bilgi ve tecrübeniz olmalıdır.

Yapamadığınız kısımları danışacak ve gerekir ise edeceğiniz kardan kısıp yaptırmanız bile gerekecektir.

Ben bir işi yapabileceğime kanaat getirdiğimde AR-GE için ücret almıyorum. Eğer alır isem bütün işi gücü bırakıp o işe yoğunlaşmam ve aylık gelirimin tamamı ile kullanılacak tüm malzeme ve giderleri talepciden tedarik etmem gerekir.

Tabi buna kimse de yanaşmaz. Genelde AR-GE masrafları bize kalıyor. Aslında pek de zarar etmiş sayılmıyoruz. Alınan malzeme hiçbir zaman çöp olmaz. Tabi bu devre oldu diyip 100 lerce almamak gerekir.

AR-GE yaparken bir malzeme lazım olduğunda 3-5 tane alınır. breadboard üstünde deneyler yapılır. Simülasyon yapılır ve en son pcb basıp denenir. Sorunlar tespit edilir gerekli düzenlemeler yapılır ve son olarak üretime girecek hale geldikten sonra fiyat kullanılacak malzeme ve fiyat ortaya çıkar.

Müşterim benden bir devre istediğinde denemelerini yapmadan fiyat veremeceğimi söylerim. Denemeler ise en fazla 1 hafta sürer.

Aslında bu 1 hafta değildir. 10 yıl + 1 haftadır..

osem

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok açıklayıcı ve faydalı bilgiler verdiniz. Bunları kullanacağım. İnşallah başkaları da faydalanır. Allah razı olsun.