İş Makinesi Projeleri İçin 20-40 Pinli Soket Önerisi?

Başlatan Bahri Bilir, 30 Ağustos 2015, 22:36:25

Bahri Bilir

Kendi iş makinamıza (sondaj makinası) tasarladığım proje için role kartları ile seri iletişim devresi arasında  (20-40 cm)  0/1 sinyallerini  (Max 0.1 mA)  taşıyacak titreşimden, basit darbelerden ve tozdan (düşündüğünüz toz taneceiklerinden çok daha büyük tanecikli bir toz :) ) etkilenmeyecek çok fazla çıkarıp takılmayacak sağlam 20-40 pinli bir sokete ihtiyacım var. Soketin boyunun küçük olması tercihimdir ama boyut çok önemli değil.

Şuan en uygun PC anakartlarındaki enerji giriş soketini düşünüyorum.Ama nereden bulacağıma dair hiç bir fikrim yok.Sökmeyi düşündüm ama şuan 4 çift ihtiyacım var.Bu ileriki zamanda da ara ara eklenecek.O yüzden sökmek çok uygun görünmüyor.

Önerilerinizi bekliyorum.

NOT:Seri iletişim kullanılması hem elektronik gürültünün çok çok yoğun olması hemde sinyallerin risk taşımasından dolayı uygun değil.Mecburen 20 cm lik mesafede dijital sinyaller 40 pin parelel olarak taşınacak. Bu konuda da fikir sunabilecek arkadaşlar varsa duymaktan mutlu olurum

İyi çalışmalar...
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

magic_gun

endustiriyel soketleri kullanabilirsin arda makinada var ( ankara)

hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

Bahri Bilir

Öneriniz için teşekkürler.
Yukarda belirtmedim.Ama fark ettim ki önemli bir husus.Soketin dişi kısmı pcbye lehimlenebilir tarzda olmalı.Yani 2 kablo birleştirilecek tarda değil.
Kafamdaki planda hem role kartında hem seri iletişim kartına 2 adet dişi soket koyup aralarındaki bağlantıyıda 2 ucu erkek soket olan ara kablo ile yapmak.

Bu arada yukarıdaki bahsettiğim anakart soketlerinin ATX olarak geçtiğini öğrendim.Ama yinede türkiyeden temin galiba pek mümkün değil.

Bahri Bilir

İlyas KAYA

D-Type konnektör bu endüstride kullanılması sakıncalı çünkü dişi kısmında sıkıştırma mantığı biraz zayıf.

Bu neden ile endüstriyel ürünlerde kullanılan yada otomotivde kullanılan @magic_gun 'ın gösterdiği tipde ürün kullanmalısınız.
Titreşim ve nemden kolay etkilenmez hatta su dahi geçirmez.
Onun gösterdiği dişi kısmı karşı tarafı PCB tipidir. Genelde ECU soket diye ararsanız çıkacaktır.

örneğin bu tarz;

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!