E

SICAKLIK SET DEĞERİ

Başlatan Elzemefe, 19 Ekim 2015, 22:01:43

Elzemefe

Şu an   yazılımını  yazmakta olduğum sistemde
iki adet brülör var ve ikiside  iki kademeli brülör
beni düşündüren sey; Sistem fırın tarzı çalıştığı için
set değerine yaklaştığımda brülörü kaapttığımda
sıcaklık  artmaya devam ediyor. cünkü krom malzeme
kullanılıyor. ısıyı sarz ediyor set değerini oldukça geçiyor

Ayrıca set değerinin altına düştüğünde aç dediğim de
30 saniyeye yakın süpürme (hava üfleme) süresi oluyor
bu ısıyı  oldukça aşağı çekiyor.Tekrar açıldığında yani
yanma başladığında ısı çökmüş oluyor .Buda kavrulan üründe
dalgalanan  ısı farkından dolayı ciddi  fark gösteriyor

Fikir olarak yardım isityorum. nasıl bir algoritma  izlemeliyim
bu akşam en son denediğim şey şu oldu;
set değerinin yüzde 15 ni kendisinden çıkardım ve
diyelim set değeri 100  ve dolayısı  ile  100-15=75 derecede
brülörü kapattım ısının yükselmesini  izledim. 8 derece yükseldi
geri düşmeye başladığında tekrar açtım süpürmeden dolayı
12 derece düştü. burdan sonrasından  çıkamıyorum ne kadar daha
yakmalıyım yada nasıl yakmalıyım bir mantık kuramadım

brülör ısı vermesi  çok dengesiz. stabil olmuyor yada bir mantık yakalayamıyorum

teşekkürler kolay  gelsin

Burak

İki kademeli brülör derken alev boyları farklı brülörlerden mi bahsediliyor ? .. Bunun oransal kontrol amacı ile kullanılabileceğini düşünüyorum ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Elzemefe

tek brülör fakat iki kademesi var
birinci kademde alev miktarı ve  ikinci kadame alev miktarı ayarlanabiliyor
bu tamamen  kullanıcıya  kalmış
ısıyı  kontrol eden  proses e kalmış  plc yada  özel bir ısı  kontrolcü  neyse
birinci kademe yetersız bulursa ikinci kademeyi açıyor. set değerine  hızlı yaklaşmak  için
tabi  çok kolay şeyler değil .

benim şu an  ki programını  yazdığım sistemde 2 adet iki kademeli brülör var
oransal bir kontrol söz  konusu değil çünkü stabil  ve  lineer bir yaklaşım yok

Burak

2 adet brülör ... Her brülörün kısa(K) ve uzun(U) alev modu var ... Ve istediğimiz brülörü ve modunu devreye sokabildiğimizi varsayarsak .. 6 tane kondüsyon oluşur ...

Brülör 1                   Brülör 2
----------                   ----------
KAPALI                     KAPALI   
     K                         KAPALI
     K                             K
     U                         KAPALI
     K                             U
     U                             U

Sıcaklık değerine göre ve brülörlerin sisteme verdikleri katkılarıda göz önüne aldığımızda 6 modlu bir sistem elde ederiz .. İstenilen referans değerine göre belirli bir mod seçersin .. Lineerlik endüstriyel sistemlerin hiçbirinde yoktur .. Özelliklede sıcaklık kontrollü sistemlerde .. Zaten set değeri üzerine çıkılan değer (aşım) senin sisteminde 8'ler ve 12'ler ile ifade ediliyor ... Oransal kontrol ile yapacağın şey bu kontrolü 6 moda yaymak ... Aslında kontrol sistemi P+D kontrolü işaret ediyor (PD kontrol ile karıştırma) .. Bu kontrol türünde türevsel değişim ölçütü sisteme PD kontroldeki gibi çıktı olarak değil sadece referans yorum olarak geri dönecek , yani senin sıcaklık ölçüm elemanının ölçüm sıklığına bağlı olarak yine senin belirleyeceğin bir ölçüm aralığındaki sıcaklık değişim farklarını yorumlatacaksın MCU'ya ... Bu dediklerimi bir düşün çünkü "aşım" değerini ciddi ölçüde aşağıya çekebilirsin ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Bana kalırsa sisteme verilen ısı açısından 4 konum geçerli olabilir.
Kapalı konumla birlikte konum sayısı 5 olmalıdır.
A=ALCAK , Y=YÜKSEK ve K=KAPALI olmak üzere,
1. Her iki brülörde kapalı   K   -- K
2. 1. Brülör Alçak diğeri kapalı    K -- A
3. 1. Brülör Yüksek de diğeri kapalı  K -- Y
4. 1 Brülör Yüksekte ikinci Alçakta   A -- Y
5. 1 Brülür yüksekte ikinci yükeskte Y -- Y

Şöyle bir düşünürsek ilk brülör alçak konumda sisteme düşük bir ısı verecektir.
Yüksek konumda biraz daha fazla ısı verecektir
Biri yüksek diğeri alçakta biraz daha ısı artacak
Her ikiside yüksekte ise en fazla ısı verilecektir.
Sistemi soğuk ortamdan çalışttırdığımızda, her iki brülör yüksek başlamalı belirli bir noktaya kadar sürmeli
Sonra birisi alçağa alınmalı bir kaç derece sonra bu kapatılmalı. sonra bir kaç derecee sonra diğer alçağa alınmalı ve sonunda sistem kapatılmadan ısı kayıplarını karşılamak üzere birisi alçakta tutulmalı diye düşünüyorum.
Şayet bu brülörün alçakta çalışması set noktasını geçiriyor ise elbette zaman zaman kapatılıp açılmalıdır.

İşin içinde P (Oransal) veya P+D kontrolü mutlaka olmalıdır.

Ete

EMKE

Daha önce çalışıtıığım firmada bizde fırın yapıyorduk ve brülör çok kullanıyorduk bu durumu ancak oransal kontrol yada pıd olayı ile çözebilirsin !.

Elzemefe

Denemelere devam ediyorum. Kendiliğnden kontrol  metdou  ortaya  çıkacak

EMKE

Brülör konusu biraz sıkıntılı bir mevzu ama el elden üstündür  metodu burdada paylaşırsan çok iyi olur iyi çalışmalar.

ete

Pek çok ısı kontrol işinde kullandığım bir metod vardır. SET değer ile Ölçülen değer arasındaki farkı alırım ve bu farkdan ısıtıcı için parametre hesaplarım.
Senin işinde; Öncedenbelirttiğim sistemi uygulamak istersek şöyle bir yöntem uygulayabiliriz.
Örnekle açıklamak daha uygun olacak sanırım.
Diyelimki SET sıcaklığın 100 derece olacak. Bu durumda senin sistem;
- 101- 110 derece aralığında brülörlerin kapalı olması gerekir  (K - K)  (B2 - B1), konum =0
-  91 - 100 derece aralığında yalnızca 1 nolu brülör alçak değerde yanmalı  (K - A), konum = 1
-  81 - 90 derece aralığında yalnızca 1 nolu brülör yüksek değerde yanmalı (K - Y), konum=2
-  71 - 80 derece aralığında 2 nolu brülör alçak 1 nolu yüksek değerde yanmalı (A - Y), konum=3
-  0 - 70 derece aralığında 2 nolu brülör yüksek ve  nolu brülörde yüksek yanmalı (Y - Y), Konum=4

Şimdi bu düşüncemizi programa çevirecek olursak,
FARK=ABS(SET-ISI) ( ısı burada ölçülen sıcaklık olacaktır)
SURME=(FARK+10)/10
IF ISI>SET then SURME=0
IF SURME>4 then SURME=4
Bu aşamadan sonra;
SURME değerine göre konum açıklamasında verilen işleri yaptırman lazım.
SURME=0 ise  =>  K - K
SURME=1 ise  =>  K - A
SURME=2 ise  =>  K - Y
SURME=3 ise  =>  A - Y
SURME=4 ise  =>  A - A
Bu sistem mantık olarak çalışır ise parametre aralıklarında oynama yapabilirsin. Bu iş için tespitler yapman gerekir.
Örneğin Y-Y konumunda fırın sıcaklığı mesela 1 dakikada ne kadar artıyor
A-Y konumunda ve aynı sürede ne kadar artıyor?
Bunun gibi diğerlerinide tespit edersen parametre değerleri yaklaşık olarak bulunabilir.

Ete

EMKE

Fırın içerisindeki parça adetindeki artış yada azalma brülörün sıcaklığı set değerine ulaştırma sürelerinde mutlaka oynamalar yapacaktır.Piyasada statik toz boya tesisleri kuran bir firmada 2 sene çalıştım bu tarz fırınlardan toz kurduk çok değişik parametreler var işin içinde biraz uğraştırır ama pıd  olayıyla  istenilen kontrol kolayca yapılır.

EMKE

Brülör kademeli ise gemo marka dt107 kontrol cihazı var bunlardan kullanıyorduk kademe kontrol çıkışıda mevcut ayarlanan abs parametresi ile iki set  değeri oluştulup ona göre kontrol yapıyorduk . set sıcaklığımız 200 derece olsun abs değeri ise örneğin 180 derece olsun sistem çalışıtrıldığında brülör ilk önce 2 kademe olarak 180 derece sıcaklığa hızlıca yükseltiyor  abs (180 derece set etmiştik ) set değeri yakalandığında ise 1 kademeyi devre dışarı bırakıp usul usul 200 derece'ye çıkarıyordu sıcaklığı ayrıca histeresiz değeride eklenebiliyordu .

Elzemefe

Dün gece  geç saatlere  kadar uğraştık
makınacı arkadar tsarımda değişikliğe gitti
iki brülör  için iki ayrı  yer yaptı
yanı ısı  merkezi iki tane ayrı ayrı  oldu brülör tek düşünebiliriz
ama sizin yönlendirmelerinizle yaptığım deneyler sonucu baya tecrübeler edindim

Bugün  bitmek üzere tekrar  başlayacağım.
burak bey ete hocam emke bey  çok teşekkür ediyorum
Bunalmıştım baya.... sizin yönlendirmeleriniz  oldukça yol katetmeme
yardımcı  oldu .

tek brülör ü kontrol etmek sanırım daha  kolay olacak
die düşünüyorum.

enda ve delta PID cihazlarının ON-OFF  KONTROL metodunu gözlemledim

hemen  hemen burak  hocamla ete hocamın metodunu 
izliyorlar . tek çözemediğim yer bazen açıp kapatıyor.
Derecenin düşmesini engelliyor.Açılışta rampa değerini
ve harcanan  ısı miktarını belirleyip bir  oran belirliyor
Ona  göre ısıyı açıp  kapatıyor. buna benzer bir
algoritma sanırım çözüm  olacak.

kolay gelsin

Burak

Elzemefe , birazcık yol kattettiğine sevindim gerçekten ...
Bu konuda aslında konuşulucak çok fazla şey var , özellikle PID ve aç-kapa kontrol cihazları üreticilerini tenkit edecek noktada çok fazla söylenecek söz var . Yıllarca (isim ve marka vermeden) birçok kontrol cihazının testlerini üniversite bünyesinde yapma fırsatı buldum ve bilimsel methodlara yatkınlıklarını ve yakınlıklarını inceledik hocalarımızla birlikte .. Ama gözlemlerimiz hüsran oldu ...
Autotuning algoritmasını çalıştırdığını iddiaa eden firmaların cihazlarında ilginç bir durumla karşı karşıya kaldık .. Bu cihazlar autotuning uygulamasında sistemin birim vuruşa verdiği tepke (dirak) ile Ziegler Nichols'un ikinci methodunu kullanarak P, I ve D parametrelerini elde etmesi gerekirken , kendi içinde bulunan bir LOOKUP tablosundan verileri çekerek kullanıyorlar !!! , yani sürekli sabit parametrelerle autotuning yapan bir sistem düşünün !! kabul edilemez !! Bu sahtekarlık maalesef birçok cihazda mevcut .. O yüzden sözüm sizlere ve değerli arkadaşlarıma ... KENDİ CİHAZLARINIZI ÜRETİN ! çünkü başka birisi sizden daha iyi yapmıyor bu işi ..

Senin bahsettiğin aç kapaları işte bu sistemin parametrelerini belirlemek , için yapıyor bahsettiğin kontrol kutusu (Birim vuruşlar) .. bunuda o basit methodlar ile yapıyorlar ...  Bu basit sistematik ile bile gördüğün üzere sistem başarımı fena değil ama cihaza ödenen parada aslında performasına göre reva değil ... :)

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

EMKE

Yorumunda çok haklısın burak hoca bende isism marka  vermeden açıklıyayım sürekli kullandığımz bir marka vardı ısı kontrol cihazı cihaz özelliklerinde j-k-s-r  ve pt100 ile ısı ölçülebildiğini ayrıca pıd bütün fonksiyonları yapabildiğini auto tunnıng özelliğinin olduğunu vs özellikleri  felan filan cihazı açıp incelediğimde termokupl yükselteç katının basit bir lm324 ile oluştulduğunu mıkro olarakta 16f648a olduğunu gördüm ki bu pıc'in adc birimi yok dönüştürme olayını r-c şarj deşarj olayı ile yapıyor buda belli ve ben bu cihazın hiç güvenilir yada sağlıklı ölçüm yapmadığını düşündüm hep ama piyasada çerez gibide satılıyor.

Elzemefe

pt100 vb gibi elemanların  lineer bir eğirisi için  olmadığı değerleri tablodan çekiyolar
bunu bende  duymuştum .Ama bu  olay bana baya bir tecrübe kazandırdı.
birazdan  montaj bitiyor brülörü yakacağız . tek brülör  üzerinde denemelere
başlayacağım .PID olayı bugün nerdeyse bu saate kadar  pc başında araştırma
yaptım . Bir sürü yabancı kaynak okudum. BURAK Hocamn dediği gibi  olayın
teoride zaten kolay değil bir elektronik ortamda o kdar küçük 4 dısplayli bir cihazın
bunu yapabilmesi  beni hep düşündürmüştü.PID sectiğimde ssr çıkışı  olan bir
kontrol elemanının ısıya göre lamba bağladığımızda dim yapıyo  olması gerekirken
aç kapa yapıyor. triak bağladım bu gün yine aç kapa yapıyor
elimde 4 adet farklı markanın   ısı  kontrolcüsü var. hiç biri dim yapmadı
okuduğum yabancı kaynaklarda ise  hesaplamalara göre dim yapmaası gerekiyor
diyor...

belkide bizim yada benim bilmediğim bişey  !!!