12F675 frekans uygulaması

Başlatan sinasos, 09 Kasım 2015, 14:25:44

ete

Makinanda C klasöründe PBP diye bir alt klasör varmı?
Bana kalırsa yok gözüküyor. Yada 12F1822.INC  Dosyasını silmişsin.
Sorun bu.
Ete

sinasos

Alıntı yapılan: ete - 30 Kasım 2015, 16:33:07
Makinanda C klasöründe PBP diye bir alt klasör varmı?
Bana kalırsa yok gözüküyor. Yada 12F1822.INC  Dosyasını silmişsin.
Sorun bu.
Ete
erol hocam, resimdede göründüğü üzere c klasöründe C:\Pbp\ klasörü mevcut içerisine baktığımda 12f1822.inc dosyası da var. dosya karmaşası olmasın diye C:\;Pbp\ilkay\ şeklinde bir klasörün içerisinde .bas dosyası var. Ancak sanırım sorun mpasm proğramından kaynaklanıyor. proteus'un içerisinde bulunan mpasm klasörünün içinde 12F1822.inc yoktu (dosya yok hatası veriyordu) o yüzden Pbp klasöründeki 12F1822.inc dosyasını mpasm klasörüne kopyaladım. Mpasm versiyonu 5.35 ! bu sorun çıkartırmı sizce ?

ete

Sorun çıkartmaz. Ama çıkan sorun nedir o zaman.
Bulmak için aşağıdaki soruları yanıtla bakalım.
1. Bu sitede önemli bilgiler başlığı altında yer alan Basice nasıl başlanır konusunu dikkatlice okudunmu?
2.  Kulkandığım mcs versiyonu nedir?
3. Mcs de view menüsünü açınca compile and program options seçeneğini seçince gerek derleyici ve gerekse mpasm yolları gözüküyormu ve mpasm seçilimi?
4. Mpasm içinde 12F1822.Inc olmaması gerek zaten. Yanşış hatırlamıyorsam p12F1822.INC olması gerek. Bu dosya varmı?
5. PBP klasörü içinde yer alan 12F1822.Inc dosyasını açıp içinde mpasm ye ait sigorta satırlarını başlarına ; koyarak kapatıp geriye kayıt ettinmi?

Ete

sinasos

Alıntı yapılan: ete - 30 Kasım 2015, 17:41:10
Sorun çıkartmaz. Ama çıkan sorun nedir o zaman.
Bulmak için aşağıdaki soruları yanıtla bakalım.
1. Bu sitede önemli bilgiler başlığı altında yer alan Basice nasıl başlanır konusunu dikkatlice okudunmu?
2.  Kulkandığım mcs versiyonu nedir?
3. Mcs de view menüsünü açınca compile and program options seçeneğini seçince gerek derleyici ve gerekse mpasm yolları gözüküyormu ve mpasm seçilimi?
4. Mpasm içinde 12F1822.Inc olmaması gerek zaten. Yanşış hatırlamıyorsam p12F1822.INC olması gerek. Bu dosya varmı?
5. PBP klasörü içinde yer alan 12F1822.Inc dosyasını açıp içinde mpasm ye ait sigorta satırlarını başlarına ; koyarak kapatıp geriye kayıt ettinmi?

Ete
Pardon Erol Hocam ! sizi fazla meşgul ettiğimi hissettirmişsiniz ! Kusura bakmayın...sorularınızın cevabı sırasıyla,
1. Sayenizde bütün dökümanlarınızı okudum ve yaklaşık 2 yıldır basic ile uğraşıyorum ve Teşekkürler ki sizin sayenizde epeyce yol katettim.
2. mcs 4.0.0.0
3. compiler menüsünde proteus içerisinde bulunan mpasm görünüyor ve seçili durumda.
4. P12F1822.INC dosyası mevcut.
5. PBP klasöründeki ilgili 12F1822,inc dosyasında bulunan 2 adet sigorta satırını kapattım.
İşte bende tam burada takıldım hocam. yazılarınızı 1 defa değil defalarca okuyorum. buna rağmen demekki atladığım birşey oluyor ve takılıyorum işte. sizde varolun ki yardımlarınızı esirgemediniz. ben aklıma gelen hataların  resimlerini ek'e koyuyorum. lütfen siz ekte bulunan .bas dosyasını hex'e çevirmeyi denermisiniz!
Artık kafayı sıyıracağım. bir türlü halledemediğim bu sorun yüzünden....

ete

Şu anda seyehatteyim ve derleme yapscak durumda değilim.
Yarın akşama deneyeceğim.
Ete

rexo

Verdiğiniz bas derleme yapıyor sorunsuz bir şekilde mcs ayarlarına bakın.

sinasos

Alıntı yapılan: rexo - 01 Aralık 2015, 00:04:05
Verdiğiniz bas derleme yapıyor sorunsuz bir şekilde mcs ayarlarına bakın.
cevabınız için teşekkür ederim. sizden rica'm convert yaptığınız bilgisayardaki PBP klasöründeki 12F1822.inc ve MPASM klasöründeki P12F1822.inc dosyalarını ekleyebilirmisiniz. birde mcs ayarlarının ekran görüntülerini !
çok teşekkür ederim.
ilkay

ete

Önce sen mcs ayarları ekran görüntüsünü bir ver istersen.
Ayrıca 12f1822.inc dosyalarınıda buraya ekle her ikisinide.

Ete

İlyas KAYA

Derleme anında sadece 12L1822.inc içindeki configrasyon da hata veriyor. Hatayı düzeltmek için ";" ile iptal ettiğimde şuan derleme yaptı.

Kullandığım microcode studio PBP3 içinde gelen MCSX.

Dosyalarınızda veya derleyicinizde hata var gibi görünüyor.

Derlediğim dosya ektedir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sinasos

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 01 Aralık 2015, 13:58:12
Derleme anında sadece 12L1822.inc içindeki configrasyon da hata veriyor. Hatayı düzeltmek için ";" ile iptal ettiğimde şuan derleme yaptı.

Kullandığım microcode studio PBP3 içinde gelen MCSX.

Dosyalarınızda veya derleyicinizde hata var gibi görünüyor.

Derlediğim dosya ektedir.
Teşekkür ederim sayın KAYA, test için çok işime yarayacak. ayrıca varsa PBP3 ilaçlı banada gönderebilirmisiniz.
Alıntı yapılan: ete - 01 Aralık 2015, 13:41:28
Önce sen mcs ayarları ekran görüntüsünü bir ver istersen.
Ayrıca 12f1822.inc dosyalarınıda buraya ekle her ikisinide.

Ete
Erol hocam, önceki gönderdiğim mesajdaki desktop.rar içerisinde ayarların resimlerini çekmiştim. tekrar çektim onları ekliyorum. ayrıca .inc dosyalarınıda ekliyorum. hepinize çok mahcup'um, çok ilgilendiniz ayrı ayrı teşekkür ederim.
Selam ve saygılarımla.
ilkay