5X7 Dotmatrix Saat Projesi

Başlatan sonmoikan, 10 Kasım 2015, 11:23:04

rhoca68

Hocam hayırlı cumalar.
Ete hocam aşağıda verdiğim anımasyon devresi ile işlemciyi breadboard üzerinde denedim 24 ve 25 nolu pinler çıkış vermiyor.ya ben bu pinlere her hangi bir şekilde zarar verdim veya gelişinden bozuktu bilemiyorum.ben amatör ve hobi amçlı birşeyler yapmaya çalışıyorum.Hex nasıl yazılıp derlenir ilkokul mezunuyum bilmiyorum.eğer bilebilse idim boş pinlerden birisi ile sensörü o boş pinlere atar oradan okuturdum.sağlık olsun bu işlemciyi 24 ve 25 pinleri kullanılmayan başka devrelerde kullanırım.
Hocam bugün inşaallah idrak edeceğimiz Kuran'ı kerimin indirilmeye başlandığı 1000 aydan daha hayırlı kadir gecemizin tüm islam alemine hayırlara vesile olması dileğiyle  sizinde kadir gecenizi tebrik eder sağlık mutluluklar dilerim.Kadir geceniz mubarek olsun.Selamlar Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.

ALTAN

Arkadaşlar ben yeni üye oldum .herkese iyi akşamlar ve bu siteden herkesin görmesi için konularla ilgili mesajları nerden atacagımı bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim . ileti gönderden atmaya çalışıyom fakat (KİME) yerine ne yazılacagını bilmiyom bana uyarı msj olarak SEÇİLMESİ isteniyor herkesin görüp cvp atmasını isteyeceğim konularda nerden mşj atmam lazım tşkler.

ete

Önce kendine bir konu başlığı seçeceksin . Forum başlığı altında alt başlıklara bakacaksın mesajın ne ile ilgili;
Bir ilgi yada bağlantı bulamadın ise Genel Devre Tasarımı başlığını seçersin. Sayfa açıldığında sağ tarafa başta Yeni Konu diye bir buton göreceksin. Ona tıkla bir mesaj kutusu açılacak. İşte oraya mesajını yaz ve en sonda altta yer alan gönder butonuna bas gitsin mesajın.

Ete

rhoca68

ete hocam işlemci ve sensör verdiğim şipariş üzere geldi proğramladım yine derece eksi sıfır gösteriyor.hocam inan işlemcinin 24 nolu pini ile 18b20, artı ,eksi ,4k7 direnç arasını defalarca ölçtüm bir sorun bulamadım.sizlerden tek ricam olacak.bana bu devrenin termometre kısmının ıptal edilmiş hex dosyasını verebilirmisiniz.inanın gına geldi.artık sadece saat tarih göstersin buda bana yetecek.ya değilse bir sürü emek sarfettim.en az saat tarih olarak kullanalım.şimdiden teşekkür ederim .hayırlı bayramlar.

rhoca68

Ete hocam sizin pic-basic-pic-programlama-13 adlı dersinizde adı geçen sadece saat devresi var.hocam buradaki 16f628 i direkmi süreceğiz yoksa araya uln2803 mü koyacağız. aynen şemadaki gibi 16f628 i sürersek pinlere yani çıkışlara zarar verirmi.bu konuda aydınlatırsanız minnettar kalırım.selamlarımla.iyi bayramlar.

ete

Öncelikle birinci mesajını cevaplamış olayım. Bu program benimyazdığım programlardan parçalar alınarak oluşturulmuş bir program ve programa bakılırsa 16F877A için derlenmiş. Sen ise 16F876A kullanıyorsun. Bu nedenle işlemcine göre yeniden derlenmesi gerekirdi. Programdaki orjinal Kristal frekansı 8Mhz gözüküyor sende umarım bunu kullanmışsındır.
Bu mesaja ekli olarak 2 program bulacaksın. Birisi ISI_VAR diğeri ise ISI_YOK.
ISI_VAR programı sıcaklık sensörü evrede olarak çalışmakta ve programın 16F876A ile derlenmiş halini ihtiva etmektedir.
ISI_YOK ise programdan Sönsör okumasını çıkrtarak derlediğim halidir.
İstediğini kullanabilirsin ama mutlaka ISI_VAR programını denemen gerekiyor.

Diğer soruna gelince, o program deneysel amaçla yazılmış bir programdır ve devrede ULN2803 olmadan çalıştırılmaması gerekir. İsiste çalışır ancak gerçek devrede çalışmaz.
Ete

rhoca68

hocam her iki hexte yüklenmedi failed yazıtor neden aceba

ete

Kullandığın pic 16F876 mıır yoksa 16F876A mıdır?
Ayrıca kendin sigorta ayarı vermeye çalışma sigorta ayarları program içine yerleştirilmiştir otomatik kendisi alacaktır.
Sen yalnızca Hex'i yükle ve WRITE butonu ile yazdır.
Bu iki program 16F876A içindir.

Ete

rhoca68

hocam resimlerde gördüğünüz gibi 876a ve ayrıca 876 var.ben ilk etapta 876 ile denemiştim. ama olmamıştı sipariş verirken 876a istedim. yalnız devrede 10 mhz krıstal kullanmıştım 20mhz takınca titreme olmuştu. kristal okumada etki edermi. son hexleri ayrı ayrı denedim ısı yine okumuyor ısı yok hex i çalıştı ben derecesiz kullanacağım . çok teşekkür ederim iyi bayramlar.

rhoca68

Sonmoikan Kardeşim Bu yapmış olduğun 5x7 Dotmatrix Saatin sadece saat ve derece ile yapılmış hex'ini verebilirmisin.Tarih ay gün yıl istemiyorum. Eğer zamanın müsait ise şayet zamanın yoksa seni yormak istemiyorum. teşekkür eder iyi günler dilerim

sonmoikan

Müsait bir vakitte hazırlar, buraya eklerim.
ABDULLAH

sonmoikan

İstediğin gibi sadece saat ve sıcaklık olacak şekilde değiştirdim. Açık kodlarla birlikte ekliyorum. İstediğin gibi değiştirebilirsin.
ABDULLAH

onurinci

çok hoş bir çalışma ,yazılımı incelerken RTC olarak DS1252 olarak farkettim ,simulasyonda ise DS1302 var ,yani elimde bulunan DS1302 ile çalışırmı,extradan tebrik ediyorum...

rhoca68

sonmoikan Kardeşim bu kadar hızlı cevap yazacağını tahmin etmemiştim.çok çok teşekkür ederim.Allah senden razı olsun. TeşekkürEDER MUTLU SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

sonmoikan

rhoca68 , Elimden Geldiği kadar her gün forma girer bi bakarım. Baktım bi isteğiniz olmuş, vaktim de vardı yapayım dedim. Umarım faydalı olur.

onurinci , RTC DS1302 için. Zaten Erol hocamıza ait klasikleşmiş RTC okuma ve yazma kodları.
Açıklama kısmındaki DS1252 yanlışlık la yazmışım sanırım, bazen toplu değişken ismi değiştirirken (CTR+R) açıklamalarda benzer harf ve rakam olunca onlarda değişiyor.
ABDULLAH