DS1225-DS1230-DS1245 NVRAM ile çalışmak

Başlatan gogoce, 04 Aralık 2015, 14:12:35

gogoce

Merhaba Ustalar arkadaşlar

Daha önceden hiç çalışmadığım bir kategoride bir çalışma yapmam gerekiyor . Ön bilgi olarak izleyeceğim yol konusunda yardımlarınızı bekliyorum .

Şöyleki DS1225 , DS1230 VE DS1245 olmak üzere 3 farklı NVRAM ile birkaç adreste değişiklik yapmalıyım .

PDF lerini incelediğimde adres seçim bitleri 17 bite kadar çıkıyor (ds1245 için) . 8 bit paralel data çıkışı bulunuyor . Ayrıca OE WE ve CE pinleri var . Tüm portları pice girmiş olsam 17+8+3=28 pin yapıyor . Devrede LCD de çalıştırmam gerekecek . Bu yüzden ders8 deki gibi 74hc595 kullanmam gerekiyor . 3 adet 74hc595  işimi görecek . 17 adres bilgisi ile beraber  OE , WE ve CE pinlerini de 595 ler ile kullanmayı düşünüyorum .

Data girişini ise 74165 il yapmayı düşünüyorum . Bu sadece daha az pinli bir pic ile işimi görebileceğim kanısındayım .

Buraya kadar bir hatam varmı ?
Eğer var ise nerede hatalı düşündüğümü yazıp bana yardımcı olurmusunuz?

saygılarımla
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

gogoce

ete

Farklı bir şey düşünsem buraya yazardım ama aklıma gelmiyor. Aklıma gelen tek şey 8 yerine 1 adet 16 bitlik shift register kullanmak ama şayet 16 değil de 17 bit ile çalışacaksan 3 adet 595 daha iyi bir seçim gibi gözüküyor.
Giriş kontrolü için 4051 ve 4067 entegrelerinide ihmal etmeyin bazen daha kolay oluyor onları kontrol etmek. Duruma göre değişir ama akılda durmalı.

Ete

gogoce

gogoce

hocam adres konusunda 3 adet 595 kullanıp data okuma kısmını da direkt 877 nin portd uçlarına bağlamayı düşündüm . OE WE CE pinlerini de 595 ler ile kullanacağım . Toplamda 3 X 595 1X16f877 ile bu işi bitirmeyi düşünüyorum

Malzeme tedariğine geçeceğim

saygılar