Rx pinine 2 modül baglantisi

Başlatan erdalozenc, 11 Aralık 2015, 00:12:07

Bahri Bilir

Erdal bey gördüğüm kadarıyla bağlantıda sıkıntı gözükmüyor.

Geriye modüllerin empendans farklılıklarından dolayı sıkıntının oluşma ihtimali kalıyor.Başka bir ihtimal şu an aklıma gelmiyor.

Pullup direncini 100 k da denermisiniz.

Eğer yine sonuç alamazsanız rf modülü opto ile girmeniz gerekecek gibi görünüyor.Veya npn+pnp tiransistörden sinyali geçirmeniz.

Bu arada bir ihtimal Bluetooth modül hatta gürültü gönderiyor olabilir.Acaba 2 hattı bağladığınızda picin rx pininde tam +5 elde edebiliyormusunuz.Doğrusu gürültüyü ölçü aleti ölçemeyebilir.

Bu ihtimal için birde 5 k veya 1 k ile pulluplayıp deneyebilirsiniz.

Sonuçlara göre tekrar kafa yormak gerek.

Elimde bluetooth modül olsaydı size daha net yardımcı olabilirdim.2 adet farklı marka ve gücteki rf modülde sıkıntısız veri alıyorum şu an.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

ete

RF modülü çalıştırıp OUT bacağına direk voltmetre ile bakın. LOW damı bekliyor yoksa HIGH damı bekliyor.
LOW da bekliyor ise sorun olabilir. Bu durumda sistemi tersine çevirmek çözüm olabilir. Yani diyotları ters çevirip RX pinine Pulldown direnci bağlayarak çalıştırma. Bluetooth modülü bu sefer sorun çıkartabilir.

Ete

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: ete - 16 Aralık 2015, 13:49:00
RF modülü çalıştırıp OUT bacağına direk voltmetre ile bakın. LOW damı bekliyor yoksa HIGH damı bekliyor.
LOW da bekliyor ise sorun olabilir. Bu durumda sistemi tersine çevirmek çözüm olabilir. Yani diyotları ters çevirip RX pinine Pulldown direnci bağlayarak çalıştırma. Bluetooth modülü bu sefer sorun çıkartabilir.

Ete

Hocam daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığım için böyle bir ihtimal aklıma gelmedi.Ama eğer böyle bir ihtimal (pinin lowda bekleyip lojik + sinyal vermesi) varsa daha karmaşık bir sistem gerekebilir.

Örneğin rf sinyalinin lojik + sinyal verdiğini baz alırsak sinyalin pnp transistörden geçirmek...

Bahri Bilir

Hatta eğer böyle bir ihtimal varsa malesef modülünüzün bozulmasına bile sebep olmuş olabilir :(

erdalozenc

fotografta görülen rf modulun data çıkışı boşta 2.5v ile 3.2v arasında sürekli değişiyor. bobinli bir rf modul ile tekrar bağlantı yaptım bu modul bosta data çıkışı 0.5v ile 1v arası değişiyor. bu durumda ise rf modulden sorunsuz bilgi alınabilirken blth den bilgi alamıyorum. kristaalli olanda tam tersi oluyordu.

erdalozenc

Alıntı yapılan: erdalozenc - 16 Aralık 2015, 14:56:52
fotografta görülen rf modulun data çıkışı boşta 2.5v ile 3.2v arasında sürekli değişiyor. bobinli bir rf modul ile tekrar bağlantı yaptım bu modul bosta data çıkışı 0.5v ile 1v arası değişiyor. bu durumda ise rf modulden sorunsuz bilgi alınabilirken blth den bilgi alamıyorum. kristaalli olanda tam tersi oluyordu.
bluetooth modul boşta 3.3 volt veriyor

ete

Bu sonuç aslında beklediğim bir sonuç idi. Zira RF modül çıkışı sürekli gezinir. Sabit bir noktada durmaz. Bu durum birlikte bağlandığı diğer modülü etkiler mutlaka.  Bence sağlıklı bir yöntem değil bu.

Ete

erdalozenc

Alıntı yapılan: ete - 16 Aralık 2015, 15:01:25
Bu sonuç aslında beklediğim bir sonuç idi. Zira RF modül çıkışı sürekli gezinir. Sabit bir noktada durmaz. Bu durum birlikte bağlandığı diğer modülü etkiler mutlaka.  Bence sağlıklı bir yöntem değil bu.

Ete
dediğiniz gibi bobinli modulde direnç pulldown diyot yonlerini çevirdim. blth çalıştı rf modulden bilgi alamadım. şu an rf modulden tek basınada bilgi alamıyorum.
herkese ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.
sonuç olarak rf kısmını ayrı bir pic ile tekrar hazırlayacam. teşekkürler...

Bahri Bilir

Erdal bey olumsuz sonuçlar için üzüldüm.

Dediğim gibi ben bu yöntemi sürekli kullandığım ve bu güne kadar sıkıntı yaşamadığım için açıkcası böyle bir sonuç beklemiyordum.

Farklı ve daha stabil olan bir yöntem daha önermek istiyorum.

Bluetooth ve rf modüllere ayrı ayrı 75176 bağlayıp elde edilen rs485 sinyalleri birleştirilip tekrar rs232 dönüştürülebilir veya yine ayrı ayrı rs232 ye dönüştürülüp daha sonra ilk bahsettiğim yöntemle de birleştirilebilir.

Ama diğer arkadaşların ve ETE hocanın sistem hakkındaki fikirlerini almadan uygulamayın 2. bir olumsuz sonuca sebep olmak istemem.

levo_levent

benim kendi çalışmalarımdan edindiğim tecrübe özellikle bir haberleşmeden log almak istediğimde kullanılan diotlar yeni nesil hızlı diotlar olması gerekiyor eski nesil diotlar kullanıldığında 0.7 volt kayıp oluşuyor buda haverleşmede sıkıntılar çıkartıyor özellikle diyotları yeni nesil üretilmiş olmalı. Yeni üretilmiş   arızalı  devreler  bulup üzerinden söküp  diotları ölçüp enaz volt kaybı olanı kullanıyordum.
tavsiyem böyle diot lar bulup tekrar deneyin.
1. iki modülde aynı anda bir veri göndermemesi gerekir.
2. iki modülünde tx voltaj seviyeleri aynı olması gerekir.  pıc + blue modül + rf modül aynı voltaj seviyesiyle çalışmalı
3. kullanılan diotlar yeni nesil hızlı diot olaması gerekir.
bu şartlar doğru olduğu sürece bir sorun çıkmaz bizzat kendim yaptım test ettim.

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: levo_levent - 17 Aralık 2015, 22:06:37
benim kendi çalışmalarımdan edindiğim tecrübe özellikle bir haberleşmeden log almak istediğimde kullanılan diotlar yeni nesil hızlı diotlar olması gerekiyor eski nesil diotlar kullanıldığında 0.7 volt kayıp oluşuyor buda haverleşmede sıkıntılar çıkartıyor özellikle diyotları yeni nesil üretilmiş olmalı. Yeni üretilmiş   arızalı  devreler  bulup üzerinden söküp  diotları ölçüp enaz volt kaybı olanı kullanıyordum.
tavsiyem böyle diot lar bulup tekrar deneyin.
1. iki modülde aynı anda bir veri göndermemesi gerekir.
2. iki modülünde tx voltaj seviyeleri aynı olması gerekir.  pıc + blue modül + rf modül aynı voltaj seviyesiyle çalışmalı
3. kullanılan diotlar yeni nesil hızlı diot olaması gerekir.
bu şartlar doğru olduğu sürece bir sorun çıkmaz bizzat kendim yaptım test ettim.

tx pininin voltaj farklılıklarını ve lojik farklılıklarını (+,-) ilk önce rs485 e sonra rs232 ye döndürülerek giderilebileceğini düşünüyorum.

Birde RS485 hatları birleştirilebiliyor (A ile A , B ile B şeklinde) .Bu sayede rs232 dönüştürüldüğünde 2 modülden de tek çıkış alınmış olur ve diot kullanımınada gerek kalmaz.

Hemde voltaj ve lojik farklardan dolayı modüllere zarar gelmez.

Atladığım bir nokta var mı?