İsis de Adım Adım Basic kodu çalıştırma

Başlatan ete, 29 Ocak 2012, 11:23:27

kotan04

cof dosyasını görüyor fakat yukarıdaki resimdeki  hatayı veriyor şimdi yeniden adım adım tekrar deneyeceğim senin denediğin devreyi ve kodları düzenliyorum mucit onlar ile yapıp deneyeceğim sonucu buraya tekrar yazacağım

F®T

ETE hocam dediğiniz gibi yapınca resimdeki gibi kodlar geldi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kotan04

:D vallaha oldu bomba gibi çalışıyor ama nereden düzeldiğini anlamadım tekrar adım adım yaptım bide şu cof dosyasına baktım şimdi çalışıyor :D way be pic basic dilinin bence popülaritesini arttıracak bir durum bu süper teker teker isimlerininzi yazıp teşekür etmiyeceğim ama hepinize çok teşekürler başka bir forumda daha önce bu başlığa benzer bir şekilde bu konuyu açmıştım mucit arkadaşımız bu konuyu tekrar hortlattı ve bir bilinmeyen daha çözüme kavuştu sevgiler ve saygılar

F®T

;****************************************************************
;*  16F88.INC                                                   *
;*                                                              *
;*  By        : Leonard Zerman, Jeff Schmoyer                   *
;*  Notice    : Copyright (c) 2004 microEngineering Labs, Inc.  *
;*              All Rights Reserved                             *
;*  Date      : 01/07/04                                        *
;*  Version   : 2.45                                            *
;*  Notes     :                                                 *
;****************************************************************
        NOLIST
    ifdef PM_USED
        LIST
        include 'M16F88.INC'   ; PM header
        device  pic16F88, hs_osc, wdt_on, lvp_off, protect_off
        XALL
        NOLIST
    else
        LIST
        LIST p = 16F88, r = dec, w = -302
        INCLUDE "P16F88.INC"   ; MPASM  Header
        __config _CONFIG1, _HS_OSC & _WDT_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
        NOLIST
    endif
        LIST

;___________________________________________________________

@ __config _CONFIG1, _HS_OSC & _WDT_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF

bu satırla sorunsuz derledi.

;_____________________________________________________________
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Aslında ben bu işi daha önce ete hocanın anlattığını sanıyordum. Ama hayal görüyormuşum.
Daha önce aşağıdaki konuda bahsedilmişti
http://www.picproje.org/index.php/topic,32563.msg227951.html#msg227951
Fakat ete hoca Watch Window ile register değişken izleme meselesine değinmişti. Ben debug işininde anlatıldığını sanmıştım. Ama öyle değilmiş.
Tabi ben yukarıdaki konuyu bulana kadar interneti altına üstüne çevirdim ki sonuçta bulamadım başka bir arkadaş bulup verdi. Bu konu yerine Pic Basic Sitesinde debug işinin nasıl yapılacağını anlatan bir yazı buldum. Ben öyle üstün körü bir denedim anlatılanları tabi olmadı. Yani İlk başta fazla üstüne düşmedim. Sonra Ete hoca ayrıntıları aydınlatınca bir iki denemede çözdüm. (Zaten Debug işine pek fazla ihtiyacım yok. Heleki yapılması bu kadar ayrıntılı olduğuna göre çok nadir kullanırım) Sadece Merakımdan bu işin olurluğunu ispatlamak için üzerine düşmüştüm.
İşin aslı böyle...
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

kotan04

birde merak ettiğim konu her devre çizdiğimizde bu işlemleri yapmamızmı gerekiyor?

kotan04

arkadaşlar butonlu uygulamalarda kod similasyonu çalışırken buton işlemiyor nasıl hiç deneyen oldumu aranızda

Mucit23

Buton kullanabilmek için butonu basılı tutmak gerekiyor. Ama aynı anda hem kodu ilerletmek hemde butona basmak olmuyor ama butonun yanındaki ok işaretine basınca buton basılı kalıyordu. Butonu basılı tutup programı yavaş yavaş ilerletin. Pic Butonun basılı olduğunu görünce butonu serbest bırakın. Olmadı sizde buton yerine SWITCH (Anahtar Bağlayın olsun bitsin :) )
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: Mucit23 - 30 Ocak 2012, 23:55:46
...konuda bahsedilmişti
http://www.picproje.org/index.php/topic,32563.msg227951.html#msg227951
...

Her aramak bulmakla bitmeyebiliyor.  ::)

http://www.picproje.org/index.php/topic,21335.0/nowap.html

----------
Edit :

Debug işlemlerini seviyorsanız :
Derleyici olarak mplab kullanın.
Mplab da pbp tool seçerek bilindik şekilde dosyalarınızı düzenleyin ve derleyin.
İsis ile devrenizi hazırlayın ve çalışma dosyanıza kayıt edin.
Mplab da : debugger / select tool / proteus vsm seçin.
Sarı ve kırmızı butonlardan sarı butona tıklayınca sim başlar.
Ve ya F9 çalıştırır , F5 pause...
Kırmızı durdurur , sarı baştan başlatır .
F8 ile program satırlarınız her basmada satır satır ilerlerken isis de adım adım çalışır.

[IMG]http://img853.imageshack.us/img853/6803/mucit1.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

[IMG]http://img826.imageshack.us/img826/9240/mucit2.jpg[/img]

ete

Aslına bakarsanız adım adım programın komut takibini izlemekten başka bir işe yaramıyor. Belki ilave özellikleride vardır ama bir değişken takibi yapamıyorum mesela. Registerlerin ne değerler aldığını göremiyorum. Adım adım programı takip etmeyi ben programa bakınca zaten yapabiliyorum. O halde ne işime yarayacak bu? bilen varsa söylesin. Bence bu kadar zahmete değecek bir şey değil. Yeni bir özelliğini keşfedene kadar bu fikirdeyim.

Ete

KAZIMUGUR

Debug menüsü altında olanları izlemek mümkün.
Satırların görülmesi , hata varsa programın nerelerde takıldığını görmek açısından yararlı olabilir.

[IMG]http://img85.imageshack.us/img85/2906/ete1.jpg[/img]

kotan04

Merhaba hocam aslında şöyle ben ilk işlemci programlamaya motorollanın 68hc05 modeliyle başladım ve bunun basit bir programı vardı ve değişkenlerin vs aldığı değerler hepsi görülebiliyor adım adım izlenebiliyor programın takıldığı ,atladığı satır bunları görebiliyor ve programın çalışma şeklini yorumluyabiliyorduk buda bizim için bir nimetti

erciyes

hocam ben hepsini yaptım, build all seçeniğini de sorunsuz çalıştırdım fakat .cof dosyası hala oluşmuyor, neden olabilir?

ete

Bence Cof dosyasını fiziki olarak arama. Simulasyon esnasında oluşuyor ama sonra kayboluyor sanırım.
Bende bulamadım pek fazlada aramadım ama her şey söylendiği gibi çalışıyor.

Başlangıçta işlemciye yüklenecek dosya olarak xxx.hex dosyasını göstermiş idim. Bu işlemi yaptıktan sonra orada yazan şey programaıd.cof olarak otomatik değişti. Belkide sen "programadı.cof" diye aratıp göstermek istiyorsundur. Sen hex dosyasını göster o .Cof yapacaktır otomatikman.

Ete

erciyes

Hocam hex dosyasını direkt yükleyincede normal olarak çalışıyor, yine adım adım çalışmadı.