Basic değişkenlerinin İsis de İzlenme Yöntemi

Başlatan ete, 29 Ocak 2012, 11:29:29

ete

Şayet simulasyon programı kullanıyorsanız program değişkenlerinizin aldığı değerleri simualsyon esnasında takip etmeniz ve hangi aşamada hangi değerleri aldıklarını gözlemlemeniz mümkündür. BU iş zaman zaman sıkıntılı programlarda sıkıntıyı gidermek açısından çok önemli bir takip sistemidir.
Bu işin gerçekleştrilmesinde temel kural değişkeninizin işlemcinin hafızasında hangi hafıza yı kullandığınız bilmenizi gerektiriyor. Siz değişekn için bir adres vermediniz ise isis bunu otomatik yapar. Ama kendinizde bu işlemi kolaylıkla yapabilir ve değişkenlerinizse kendiistediğiniz adresleri verebilirsiniz.
Ben genellikle kendim belirleyerek bu işi yapıyorum. Aşağıda adım adım anlatacağım.
1. Programın değişkenler kısmında mümkünse byte değişkenlerini önce ve ardından da word değişkenlerini sıralayın.
2. Byte değişkenlerinin yanına 56 nolu adresten başlayarak 56-57-58- şeklinde her bir byte için bir sonraki numara olacak şekilde adres verin. Örnek  ;
TEMP   var byte 68
SAYI   VAR BYTE 69
SAYAC  VAR byte 70
Bu örnekte TEMP değişkeni 68 nolu adrese, SAYI 69 nolu adrese yerleştiriliyor yada o adresleri kullanıyorlar.
Dikkate edilmesi gereken tek şey word değişkenleri için iki adres kullanmanız gerekiyor olmasıdır. örnek verelim;
RAKAM  VAR word 58
CIKAR  VAR WORD 60
FLASH  VAR WORD 62
Bu şekilde hazırlanmış programı derledikten sonra isisde devreyi çalıştırırken;
1. Önce bir pause tuşuna basın ve yukarıdan Debug seçeneğini seçin.
2. Alt kısımda "Watch Window" seçeneğini işaretleyin
3. Açılan pencere üzerine sağ tıklayın ve gelen pencerede "Add Items (by Address)" seçeneğini seçin
4. Açılan yeni pencerede Name kısmına kendi değişken adınızı yazın  Örnek SAYI= şeklinde bırakın.
5. Altındaki yer Address yeri olup burayada o değişken için belirlediğiniz adresi yazın.
6. Sonra alt kısma geçin ve orada Data Type kısmında  değişkeniniz byte cinsinden ise byte'ı word cinsinden ise Word seçeneğini seçin .
7. Display format kısmında ise değişkeni hangi format da izlemek istiyorsanız onu işaretleyin. Desimal format için Unsigned Integer seçeneğini  işaretleyip "Done" butonuna tıklayın.
8. Bütün değişkenlerinizi bu şekilde oraya ekleyebilirsiniz.
9. Daha sonra programı çalıştırın ve değişkenlerin değerlerini artık o pencerede izleyebilirsiniz.
Unutmayın programı çalıştırıp Pause tuşuna basmaz iseniz Debug menüsünde aşağıda hiç bir şey göremezsiniz.
Birde şunu belirtmekte yarar var. Bu menüde , işlemcilerin Eprom adreslerini, devrenizde var ise diğer epromların adreslerini, İşlemcilerin register adreslerini hepsini izlemeniz mümkündür.
Eprom ve bazı diğer registerler yalnızca pause butonuna basıldığında ekrana gelmektedir. Bu nedenle anlık olarak programı bu şekilde durdurup istediğiniz yere bakabilirsiniz.

KOlay Gelsin
Ete

mustafa48

Arkadaşlar Proteus similasyon anında WDT yi ve bazı diğer registerleri izlemek istiyorum.
Watch Window ekranında bazı şeyleri izleyebiliyorum .Fakat resimde görüldüğü gibi
3.PIC CPU alt sekmeleri kapalı görünmekte. Sizlerinde bu sekmeler kapalımıdır veya nasıl açılır.
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

ete

Aşağıdaki Pasue tuşuna bas onlar açılır. Bazı registerler devre çalışırken değil durdurulduğu zaman izlenebiliyor.

Ete

toprak

Watch window penceresinde degiskenleri izlemek icin pic basic protonda yaptiğımız işlem proton dilinde nasıl oluyor hocam.
Bu konuda bilginiz var mı?
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

ete

Proton kullanmadığım için çok iyi biliyorum diyemem. Mantığını biliyorum ama en iyisi INVENTOR dan rica edelim o anlatsın kullanıyor zira.
Ete