F

eeprom tavsiye yardım??

Başlatan faruk_zone, 05 Şubat 2012, 14:56:20

faruk_zone

1-toplamda 780 adet eeprom adresi olacak herbiri 8 bitlik

2-bütün adresler dolu olacağı için hafızası 780byte'dan yüksek olması lazım

3-bu istediklerimi hangi eeprom'a yazdırabilirim 16f877a kullanıyorum ama yetmedi.hangi eepromu kullanmalıyım basit bişey olsa?

pwm.c

PIC18F2525 kullanırsan dahili 1024 byte eepromu bulunuyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

faruk_zone

benim toplamda 780 ayrı değer kaydetmem lazım ve buda mecburen ayrı ayrı adreslere kaydedilmesi lazım yanlış bilmiyorsam

18f2525 1024 byte eepromu var ama kaç tane adres bölümü var acaba?

faruk_zone

yada şöyle sorayım 780 ayrı değeri eeproma nasıl kaydedebilirim hepsi 8 bit olacak şekilde?

faruk_zone

00   FF   04   57   04   57   04   57   04   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
10   FF   FF   02   01   01   02   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
20   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
30   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
40   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
50   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
60   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
70   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
80   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
90   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
A0   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
B0   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
C0   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
D0   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
E0   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF
F0   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF   FF

16f877a nın eeprom hafıza adresleri yukarıdaki gibi gösterilmiş. ben mesela bir değişkeni byte olarak tanımlıyorum ancak sadece 4 bitini
kullanıyorum eeprom hafızasının birine ,2 parça 4 bitlik 2 ayrı değişken yazdırabilirmiyim?

Mucit23

farketmiyor..
PicBasicde dahili eepromu kullanmak için Write ve Read komutları var. Bu komutlarla eepromun istediğin adresine veri yazabilirsin.
Eğer 18F2525 kullanacaksan diyelim eepromun 780. adresine yazmak istersen write komutunu, Write 780,VERI şeklinde kullanman gerekir. Bu komutun kullanımı bu şekildedir. Aynı şekilde okumak içinde Read 780,VERI komutunu kullanman gerekir.
Ayrıntılı bilgi için eepromun datasheedini inceleyin. Orada eepromun adres yapısı hakkında detaylı bilgiler var.

Sadece eepromu yüksek diye 18F2525 kullanacaksanız hiç gerek yok. Nerden baksan 20 küsür lira. Onun yerine 1 adet 24C08 kullanırsan harici 1KB hafızaya sahip olursun. Sonra istediğin gibi kullanırsın ;)
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

faruk_zone

hocam sağolun bişeyler sorcam şimdi bana 720 adresli  8 byte lık alan lazım bunlara 8 bitlik veri kaydedicem ama 16f877a kullanırken 720 adet byte türünden değişkeni işleyebilirmiyim 877a nın program hafızası yetermi buna ? 24c08 yeter demi hocam wala başım dertte  :)

Mucit23

Basic De WRITECODE ve READCODE diye iki adet komut var. Ne işe yarıyor daha önce hiç kullanmadım. Ama tahminimce program hafızasına yazıyor.
16F87X serisin eeprom hafızası 256Byte dır. Yani Sana 780 Byte lazım olduğu için Yeterli gelmez.
Evet 24C08 seni bu dertten kurtarabilir. 1Kb hafızaya sahiptir. Yani 1024 Byte

Eğer sen sadece ilk 4 bitini kullanıyorsan iki veriyi tek bir byte olarak toplayabilirsin. Yani İlk 4 bit başka bir veri Sonraki yüksek 4 bit ise başka bir veri. Bunu ETE hoca RTC okuma ve Yazma programlarında çok güzel bir şekilde uygulamış. Onları incelemeni tavsiye ederim.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/