DS1868 dijital pot entegresi çıkış akımı yükseltme

Başlatan huseyin0579, 13 Mart 2016, 17:32:33

huseyin0579

Hocam bu entegrede potlar için çıkış akımı 1ma ve bu değer ile bir adet led üzerinde deneme yaptım. Pot high ucuna +5v low ucuna gnd verdim. Led için 100r direnç kullandım ve toplamda 5 miliamper'e yakın değişken bir akım değeri görünüyor. Uzun süreli beklemede entegrenin pot çıkışında arızalanma v.s olmadı çalışıyor. Bu akım değeri ile transistör beyzi kontrol edilerek kullanmak istediğimiz akım kontrolünü yapabilir'miyiz. Devre durumuna göre npn veya pnp transistör kullanarak mantıklımı bilemiyorum ama aynen bir dimmer devresindeki gibi olacak geçecek akımı kontrol edebilir'miyiz. Hocam ayrıca opamp ile tampon devresi kullanılan bir şema gördüm burada entegre çıkışı akımı kuvvetlendiriliyor doğrumudur. Entegre farklı ama örnek resmi refarans olsun diye ekliyorum.

huseyin0579

Ayrıca bu entegre çıkışındaki sinyali kuvvetlendirmek için ne yapabiliriz. Normal pot ile aynı şekilde çalışmıyor bunun sebebi watt gücü ve tolerans olabilirmi? Başka bir çözüm olarak bu entegrenin yerine 50k veya 100k olanını kullanmak gerekiyor bunu ilerleyen zamanlarda deneyecem başka bir yöntem ise bu entegrenin pot girişi düşük seviyeli bir sinyal olmalı yani devrede kullanılacak noktaların iyi tespit edilmesi gerekiyor. Bu entegreyi ne tür devrelerde kullanıyorlar anlamadım bir türlü, sadece ses kontrolünde kullanılması mantıklı değil ve internette küçük akım ile yük kontrol uygulamasıda yok " röle v.s referans olarak ses sinyali veya +vcc veya gnd olabilir. Bu entegreden farklı yüksek miliamper verebilen muadil entegreler varmıdır?

huseyin0579

ttl logic not kapılarında akım yükseltme katsayısı var bunu denedim. Yani 5 miliamper giriş yaptığım kapıdan 20 miliampere yakın çıkış alabiliyorum bu akım değişken olsa düzgün lineer değil opamp ile deneme yapmadım. Burada maksimum 0-1miliamper arasında değişen akımı lineer olarak nasıl yükseltebiliriz? Opamp ile yapılan tampon devresi iş görürmü denemek gerekiyor.