Şifreli kapı kilit devresi

Başlatan djtur, 21 Mart 2016, 23:00:01

djtur

Diyotu böyle mi bağlamalıyım?

POWER

evet bu proğramı bende hatırladım.f.san hocanın proğramı kendi sitesinde yayınlamıştı yıllar önce.bu proğramla ben ilk şifreli kilit uygulamasını çalıştığım iş yeri için yapmıştım.13-14 sene önce.ben ordan ayrıldım ama o kart ve proğram orda kullanılıyor.

djtur

Alıntı yapılan: POWER - 22 Mart 2016, 19:50:33
evet bu proğramı bende hatırladım.f.san hocanın proğramı kendi sitesinde yayınlamıştı yıllar önce.bu proğramla ben ilk şifreli kilit uygulamasını çalıştığım iş yeri için yapmıştım.13-14 sene önce.ben ordan ayrıldım ama o kart ve proğram orda kullanılıyor.
Power hocam,yukarıda dosyasını eklediğim baskı devresinde yanlış yer var mı hatırlıyor musunuz?Çünkü bir arkadaş fotoğraftaki kabloyla gösterilen köprü olmalı ve bir de sonradan direnç ekledi.Acaba benim arızaya sebep olur mu?

ete

Röle ye motor değil lamba bağla yada led bağla öyle çalıştır demek istiyor.
Diyot çizdiğin şekilde ona paralel birde 100nF bağlanacak.
Ete

djtur

Çok teşekkürler ETE hocam.Şimdi benim anlayacağım dilden oldu. :)

POWER

pcb de yanlış yer göremedim sadece rolenin transistöre bağlanan ucu boşta kalmış ama gerçek devrede bağlanmıştır muhtemelen yoksa role hiç çekmez.resimdeki pcb den eklenen kablo ve direncin yerlerini bulmaya çalıştım ama sağlıklı olmuyor.bu eklentiyi açık şemada göstersen çok daha net anlaşılır.ben pcb yi hazırlarken açık şemanın aynısını yaptım.yani eklenti yada eksilme yapmadım onu hatırlıyorum şimdi.

djtur

Arkadaşlar bugün denedim.Önce PIC i yeniden programlayıp okula gittim ve yerine taktım.Devreyi çalıştırdım.Şifre 1234 girdim ve kapak açıldı.Sonra fişi birkaç kere çıkardım taktım ve problemsiz 1234 şifresiyle her seferinde çalıştı.Şifreyi değiştirdim tekrar çalıştı ama şifreyi değiştirince fişi çekip taktığımda yine hiçbir şifreyi kabul etmedi ve açılmadı.Yani eğer şifreyi değiştirince aç kapa yaparsam çalışmıyor.

ete

F.San ustaya fazla güvendik anlaşılan. Programda stack hatası yaratabilecek yerler var. Onun dışında bir kusur bulamadım.
Bu hatayı düzelttim. Şayet stack şaşırmasından dolayı yapıyorsa şimdi yapmayacaktır bu sorunu.
Şifre girerken şaşırırsanız # tuşu girişleri sıfırlıyor. Ardından yeniden doğrusunu girip yine # tuşuna basmak gerekiyor.
İlişikteki programı bir dene bakalım nasıl sonuç verecek.
Sonucu bildirirsin.
Konuyu izleyenler varsa neden stack hatası verebilir onuda açıklayayım.
şifre girişlerinde her seferinde   gosub Chk_keycnt  komutu ile bu alt programa gidiyor program.  (Dikkat 1. Nolu GOSUB)
Şayet 4 hane girilmiş ve ardından # tuşuna basılmış ise Case 4 seçeneği çalışıyor.  Burada   Gosub Chk_PwOK komutu ile şifre kontrolüne gidiliyor ve şifre doğru ise pwOK=1 olarak buradan geldiği yere dönüyor. Hemen altındaki komut ise,
IF pwOK=1 Then
if keybuf[keycnt] = 12 then Access_OK   şekinde olup program Access_OK alt programına Goto ile gitmiş oluyor. Hala 1 Return alacağımız var. Alt programda Röle çekiliyor bırakılıyor ve buffer silinerek Goto Main ile program başa dönüyor.
İşte burada 1 stack adresi kaybedilmiş oluyor. Yaklaşık 9 işlemden sonra program nerden gelip nereye gideceğini artık kaybeder ve şifreler doğru bile olsa çalışmaz. Sorun bu olsa gerek.
Genel kaide şudur. Gosub ile gittiğin yerden mutlaka RETURN ile döneceksin. Dönmez isen her sefernde bir stack adresi kaybedersin ve toplamda 6-8 adet olan bu adresler bir noktadan sonra biter ve programda artık şaşırmaya başlar.

Ete

Edit; Dosya yenilendi

djtur

Hocam çok teşekkür ederim.Yarın okulda hemen dener sonucu yazarım.

djtur

Hocam denedim yeni hex ile hiç şifre kabul etmedi.Acaba nerede hata var.

ete

Eprom satırını kapamış idim. Açmayı unutmuşum. Koyduğum rar dosyasını yeniledim. Oradan tekrar yükleyip dene.

Ete

djtur

djtur

Hocam az önce denedim 1234 ile çalışıyor ama bu seferde şifre değiştiremiyorum.1234 e basıp yıldıza basınca buzzer iki kere öter ve yeni şifreyi girerdim ve kareye basardım.sonra yeni şifreyi tekrar girer kareye basardım ve şifre değişmiş olurdu.Ama şimdi şifre değişemiyorum.hep 1234 te kalıyor.

ete

Ben simulasyond abakıyorum sorunsuz şifre değiştiriyor ama senin devrende var bir terslik ama anlamadım.
Her neyse programı bir kez daha değiştirdim. İlişiktekini dene bakalım.

Ete

djtur

Hocam pazartesi yeni halini denerim.Size de çok zahmet verdim.Allah razı olsun.