Şifreli kapı kilit devresi

Başlatan djtur, 21 Mart 2016, 23:00:01

djtur

ETE hocam,PIC i programlarken PIC özellikleri sekmesinde XT yi seçiyorum.Çünkü daha öncelerden yanlış hatırlamıyorsam eğer devrede kristal varsa 
XT seçilmeli diye hatırlıyorum da acaba doğru mu yapıyorum?

ete

Doğru yapıyorsun. Zaten kullandığın işlemci 16F84A ve bunda dahili OSC yok. Mecburen kristal kullanacaksın ve frekansıda 4 Mhz. olacak.

Ete

djtur

Hocam en son derlediğiniz programda da yine fiş çekince değiştiğim şifreyi sildi.Ne yapabiliriz hocam?

ete

Gerçekte bende merak etmeye başladım kim yapıyor bunu diye.
O devreyi elime alıp incelemek isterim doğrusu.
Her neyse yapacak tek şey o devrenin aynısını kurup denemek.
Şifre kendiliğinden silinmez. Mutlaka bir etken var ama ne olduğunu ancak ya devreyi inceleyerek yada başka bir devreyi çalıştırarak söyleyebilirim.
Devreyi deney boardına kurup denemeye çalışacağım. Sonucu bildiririm.

Ben senin işlemcinden şüpheleniyorum. Aslında eproma kayıt yapmıyor o devre. Bir şekilde bozulmuş olsa gerek.
Çünki şifre değiştiği zaman , hem eproma kayıt alıyor program hemde şifre değişkenlerine yeni şifreyi veriyor.
Elektriği kesinceye kadr şifre değişkenlerinden değer kullandığı için şifre değişmiş sanıyorsun. Ama aslında değil bence eproma kayıt yapmıyor o entegre. Yeniden çalıştırdığın zaman eski değerleri alıyor.

Elinde başka işlemci var ise onunla deneme yapmak en doğrusu. Hatta başka işlemci olursa belki daha iyi olur mesela 16F628 gibi. Programı yeni işlemciye çevirmek gerekir.

Ete

djtur

Hocam yeni işlemci alıp denerim ama 16f628 için ben yapamam programı.Siz düzenleyebilirseniz sevinirim.

ete

Programı şimdi denedim. Deney boardında 16F84A kullanarak çalıştırdım. Sorunsuz çalışıyor. Şifre falan unutmuyor.
Bu durumda senin işlemci bozuk olsa gerek. Epromu bozmuşsunuz büyük ihtimalle.

16F628 kullanmak istersen söylersin programda sadece bir kaç satır değişecek onları değiştiririm.

Ete

djtur

Hocam zaten bulunduğum ilde 16F84 ü 1 tane zor bulmuştum.Eğer mümkünse 16F628 ile yaparsanız çok sevinirim.Zaten elimde de var.Uğraşlarınız için çok teşekkür ederim.Ayrıca çok çabuk cevaplar verdiğiniz için de çok çok teşekkür ederim.Bu problem kutusu okulda çok ilgi gördü.Milli eğitim müdürü bir proje için okulumuza geldi ve benim sınıfa geldiğinde bu nedir diye sordu anlattım çok beğendi ve değişik eğitim materyalleri konulu proje yarışmasına beni de istemeyerek de olsa yazdı.Şimdi bu devrenin çalışma önemi dolayısıyla daha da arttı.Sizi çok uğraştırdım hakkınızı helal edin.

POWER

@djtur
bu devreyi yaptığımı daha önce söylemiştim.628 kullanarakda yapmışım.gerekli dosyaları yüklüyorum.ete hocamızında bir nebze yükünü hafifletmiş olurum inşallah.kolay gelsin.

ete

Şifreli kilit sistemini 628 işlemciye göre düzenlenmiş hali ilişilktedir.
Bu işlemcide dahili OSC kullanıldı o yüzden kristal yada başka bir OSC kullanmayacaksın. Boş kalsın osc pinleri.
Diğerleri aynen kalıyor. Devrede başka bir değişiklik yapmaya gerek yok.

Ete

djtur

Sayın hocalarım ikinizede çok teşekkür ederim.Bir an önce hazırlarım.Allah razı olsun.

efehurkan

Baskı devre çizimi de benden olsun. Çalışmazsa devreniz kulaklarımı çınlatmayın  ;D

djtur

Ne demek hocam teşekkür ederim.

djtur

Hocam önce yeni bir işlemci alıp deneyeyim dedim yine aynı olayı yaptı.İlk sayfada paylaştığım baskı devrede hata var mı bi bakar mısınız hocam.Yeniden devre basmadan elimdekini kontrol etmek istiyorumda.

ete

Baskılı devre hatası bu sorunu yaratmaz. Bu konu ben, aşıyor artık. ben deniyorum sorunsuz çalışıyor .
Sen deniyorsun çalışmıyor. Ne olup bittiğini anlamıyorum.

Ete

djtur

Hocam programlama ayarları doğru mu?