Sim900 GSM Modul

Başlatan argetek, 09 Nisan 2016, 19:34:13

gogoce

Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

argetek

Alıntı yapılan: gogoce - 15 Nisan 2016, 15:32:20
Teşekkürler

hic  onemli degil  kolay gelsin ilerlemelerini burada  yazarsan  cok sevinirim en azından  gsm modul konusunda  diger arkadaslarada  kaynak olur  dokumanlarımız
Saygılarımla...

gogoce

haklısın ama şu anda tatlı bir telaş içerisindeyim bir süre ilgilenemeyeceğim eşim hamile doğum çok yakın o yüzden pek dikkatimi toplayamıyorum . ama deneyip illaki gelişmeleri buradan yazacağım

argetek

Allah Kolaylık Versin umarım nur topu gibi bir  evladın olur  bendede  1  tane  var  5 yaşında  ilk zamanlarını hatırlıyorumda  senden farklı degildim o yuzden allah kolaylık versin dedim yanlış anlama sakın  :)
Saygılarımla...

gogoce

Teşekkürler no problem

argetek

arkadaslar  projenin cogunu bitirdim pic  uzerindende  istedigim bilgileri gonderip database  e  yazabiliyorum sorun yok lakin ufak biryerde  takıldım  modulun daha saglıklı veri gondermesi icin  modulden gelen cevapları pic e  algılatarak ona gore  komut  işletmek istiyorum lakin  modulden gelen  Call Ready komutunu pic  okumuyor  sorunu bir  turlu anlayamadım  proteus da  terminalden  manuel olarak Call Ready  yazdıgımda  pic  istenildigi gibi  hareket  ediyor  ama  modulle  haberlesirken sıkıntı cıkarıyor  gelen  veriyi 
HSERIN  [WAIT("Call Ready")]

şeklinde  almaya  çalısıyorum  dediğim gibi  proteus  da  calısıyor  komut  sanırım  hserin  den  veri gelirken  bozuluyor  bu  nedenle  de  pic  gelen  veriyi  algılamıyor  diye  dusunuyorum  modulu  9600 baut  a  sabitledim 

pic  in  haberlesme  ayarlarınıda 

DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 0
DEFINE HSER_SPBRG 25  ' 9600 Baud @ 4MHz, 0,17%
DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

olarak yaptım acaba  sizce  sorun nerede  olabilir 
Saygılarımla...

gogoce

Büyük küçük harf seçiyor olabilir mi CALL READY olarak da beklesen

argetek

module  gelen veriyi  paraleline  pc  girilmis  durumda  yani gelen  bilgiyi  terminalden gorebiliyorum gelen  veri  tam  olarak Call Ready   olarak  yazılı 
Saygılarımla...

gogoce

Peki hserout dan sonra hemen hserin ile beklemeye geçiyormusun yoksa arada küçük bir bekleme zamanı varmı

argetek

INCLUDE "modedefs.bas"
DEFINE LCD_DREG PORTB 'LCD data bacakları hangi porta bağlı?
DEFINE LCD_DBIT 4 'LCD data bacakları hangi bitten başlıyor?
DEFINE LCD_RSREG PORTB 'LCD RS Bacağı Hangi Porta bağlı ?
DEFINE LCD_RSBIT 1 'LCD RS bacağı Hangi Bite bağlı ?
DEFINE LCD_EREG PORTB 'LCD Enable Bacağı Hangi Porta bağlı?
DEFINE LCD_EBIT 3 'LCD Enable Bacağı Hangi bite bağlı ?
define LCD_RWREG    PORTB
define LC_RWBIT     2
DEFINE LCD_BITS 4 'LCD 4 bit mi yoksa 8 bit olarak bağlı?
DEFINE LCD_LINES 2 'LCD Kaç sıra yazabiliyor

DEFINE ADC_BITS 10     ' Set number of bits in result
DEFINE ADC_CLOCK 3     ' Set clock source (3=rc)
DEFINE ADC_SAMPLEUS 50     ' Set sampling time in uS

DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 0
DEFINE HSER_SPBRG 25  ' 9600 Baud @ 4MHz, 0,17%
DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

@ DEVICE pic16F876A
@ DEVICE pic16F876A, WDT_off
@ DEVICE pic16F876A, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F876A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F876A, XT_OSC

ADCON1=%10001110
TRISA=%00010011
TRISB=0
TRISC=%10000000

PORTB=0
PORTA=0
BILGI VAR BYTE[56]
TEST VAR WORD
LCDOUT $FE,1
MAIN:

HSERIN ,[BILGI]

'IF BILGI="2" THEN
'GOTO GONDER
'ENDIF
LCDOUT $FE,$02,"GELEN =",BILGI
GONDER:
PAUSE 10000
HSERIN  [WAIT("Call Ready")]
PAUSE 3000
'HSEROUT ["AT",10,13]
HSEROUT ["AT+CIPSTART=",34,"TCP",34,",",34,"www.xxxxx.xyz",34,",",34,"80",34,13]
PAUSE 2000
'HSERIN  [WAIT("CONNECT OK")]
HSEROUT ["AT+CIPSEND",13]
PAUSE 2000
'HSERIN  [WAIT(">")]
HSEROUT ["GET http://www.xxxx.xyz/baglanti.php?hiz=",BILGI,"&yon=KB&avolt=325&uvolt=346&idurum=Pasif&ts=12.04.2016-09:40 HTTP/1.",13,10]
PAUSE 4000
'HSERIN  [WAIT("SEND OK")]
HSEROUT [13,10,26]

GOTO MAIN
end

test amacli yazdıgım code  bu 
Saygılarımla...

argetek

valla noldu pek anlamadım ama su an Call Ready i okuyor pic sorun kalmadı su an için :)
Saygılarımla...

mtn01

öncelikle böyle bir çalışmayı detaylı anlattığınız için çok teşekkürler, emeğinize yüreğinize sağlık;
ben tezim için bir araştırma yapıyorum, akıllı ev otomasyonu, farklı olması için gsm modül üzerinden hem arama-sms hemde internet kontrolüne dayanan sistem planlıyorum fakat şu aşamada cihazları almadım taslağın biraz daha netleşmesi için önerilerinizi bekliyorum.
sorum şu ki gsm modül ile android veya ios platformu(uygulamalarını) nasıl haberleştirip kontrol edebiliriz? android-ios yazılım bilgim yok denecek kadar az fakat altından kalkabileceğimi düşünmekteyim, gsm modülün bir kütüphanesi vs mevcut olup android yazılımda kullanmak mı gerekir? TCP/IP - network sistemleri üzerine araştırmam da devam ediyor

argetek

öncelikle  hoşgeldin mtn01 

android  uzerinden tcp/ip  haberlesmesi icin ufak bir  arastırma  yapmıştım normal bir web sayfası tasarlamaktan cok farklı degil mantığı uzerinde  cok yogunlaşmadım ihtiyacım olmadıgından cunki normal bir web sayfasını android veya ios da  goruntuleyebildigimden dolayı ama android icin bazı hazır sablon kullanan yazılımlar var bunlarla bir arayuz tasarlıyıp bunuda internet uzerinden bilgi alabilecek hale getirmek yanlıs hatırlamıyorsam cok kolaydı internetde android yazılım geliştirme diye araştırırsan cok fazla dokuman cıkıyor .

donanımsal yada teknik olarak biryerde takılırsan elimden geldigince yardıma hazırım 
Saygılarımla...

mtn01

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim, Allah razı olsun, araştırmalarıma devam ediyorum fakat hazır şablonlar benim işimi görmüyor tabi anlayabildiğim kadarıyla; html,css,jquery,javascript vs vs detaylara indikçe boğuldum, cordova ve android kitap siparişi verdim inşallah halledecem o kısmı bir şekilde, yapabilirsem sizin gibi burada da paylaşırım.
şimdi size sormak istediğim sorulara geleyim:
1- sim900 entegre bağlantılarını siz mi yaptınız yoksa shield şeklinde mi aldınız? shield şeklinde olanlar genelde arduino için fakat araştırdığım kadarıyla pic içinde kullanılabilir bilginiz var mı bu konuda? zira devresini ben hazırlayacak olursam elektronik bilgim yetersiz gelir diye güvenemiyorum, diğer türlü de fiyat 70-140-230 tl rakamlarına çıkıyor ve gittikçe beni zorlayacak. link vermek yasak mı bilmiyorum ama en uygun fiyatı direnc.nette buldum bu konuda nasıl bir modül kullanmam gerektiğini söyler misiniz?
2- rf 433 mhz alıcı da kullanmam gerekiyor, bir tane pır olacak ve kumanda için; kullanacağım pic dspic olmalı herhalde, rx-tx uçlarından haberleştirme yaparken gsm modülle çakışmaması için doğru mu anlamışım, yoksa 16f-yada18f serileri işimi görür mü?
cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

argetek

16f ve 18f seileri isini gayet iyi gorur bence ben modulu shild olarak aldım yanlış hatırlaMIYORSAM YA 60 YADA 70 tl ye almıstım
Saygılarımla...