Pic besleme devrelerinde kapalı transformatör seçimi

Başlatan seckin38_tr, 11 Mayıs 2016, 02:05:04

seckin38_tr

Ete Hocam,
Yeni tasarladığım bir 18F2520 kullandığım devrede 4 adet 12V 5A lik röleler ile 220V 50hz lik cihazları kontrol etmeyi düşünüyorum. 

Pic kartı üzerinde besleme kısmı birleşik ve 220V a bağlamam gerekiyor. Besleme devresinde  E2006004 gibi 2-3watt lık kapalı transformatör kullanmam ne derece doğru olur?

Diğer bir husus 220V aç/kapa kontrolü için röle kullanmam uygun mudur. Formda bu konuda bazı konular okudum kafam karıştı, kimisi triyak kullanmış kimiside opto copler, bu konuda kararsız kaldım. 

ete

Kapalı trafoda sorun olmaz herkesin uyguladığı bir sistem.
Röleler genellikle devrelerde parazite ve bu parazitlerinde işlemcinin reset atmasına sebep olur.
Gerekli tedbirleri alırsan elbette sorun olmaz. Nedir gerekli tedbir derken röle besleme voltajları ile işlemci beslemesi daima ayrı ve izole olması gerekir. Röleleri mümkünse optocoupler kullanarak sür.
Röle kontakları arasında 100 nf kondansatör olsun. Bilinen tedbirler işte.
Tabiiki röle kullanımından kaçınmak ve yerine olabiliyor ise transistör veya triac anahtarlaması kullanmak en güzeli bu fikride yabana atma.

Ete

gogoce

Merhaba,
Ben arslan trafo firmasının transformatörlerini kullanıyorum . Farklı güçlerde bu güne kadar 300 adetten fazla kullandım. Bir sorun yaşamadım

Saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

seckin38_tr

Ete Hocam,

Triac ile yönlendirmeye karar verdim ve resimdeki gibi tasarladım. Bu konu uygun olmayan bir bağlantı varsa önerilerini beklerim. Ayrıca 2W lık kapalı bir transformatör ile besleyeceğim fakat kaldırıp kaldırmayacağından şüpheliyim.
Kullandığım malzemeler,
2X16 LCD panel
PIC 18F2520
4 Adet Led
LM7805
4 X BT139 triac
TLP621-4 optocoupler

gogoce

Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Ac devrelerde moc41 gibi kendi içinde sıfır geçiş yakalama sistemi olan optotriac lar kullanılması gerekir. Sen optocoupler kullanmışsın. Bu tasarladığın şekilde çalışacağından emin değilim.. Bu şekilde hiç kullanmadım.  Lazım olunca açarım moc41 data sheet ini oradaki standart şemayı uygularım. Optoyu sürmek için pic çıkışına ayrıca transistör bağlamak gerekmez. Sonuçta opto içindeki IR ledi süreceksin ve bunun için pic çıkışı hem akım hemde voltaj olarak yeterlidir.

Ete