74HC595 anlık çıkış vermesi - ÇÖZÜLDÜ -

Başlatan bahdiyarusta, 27 Mayıs 2016, 09:15:11

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: bahdiyarusta - 04 Haziran 2016, 21:38:50
bahri ustam sistem arabada çalışacağı için girişi bölme durumum yok.
çözüm olarak 6 çıkışı iptal edip. 877a yı kullanıyorum.  işler rahatlayınca bu iş ile detaylı uğraşacağım.
bahdiyarusta beslemeleri devrede tamamen ayırmanız yeterli.
Araçta kaynağınız (Akü) sağlam olduğu için aynı kaynaktan beslenmesi problem çıkarmaz.Ama besleme kablolarıda çok ince olmamalı (>0,75mm).
Aslında devre plaketi doğru şekilde çizilse devre içerisinde ayrılmasa bile problem olmaz.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

bahdiyarusta

problemi şu şekilde çözdüm..

595 İN OE ucunu 10k ile 5v a götürdüm. aynı pini transistör ile şaseye çektim. bu durumda oe pini 0 olmadan çıkışlar sürekli sıfır.
pic enerjilenince 2 sn sonra transistörü tetikledim ve oe ucunu şaseye çekmiş oldum. bu çekilde ilk açılıştaki anlık tıkırtıyı çözmüş oldum tabi o kadar pcb yi çöpe attım pahalı bir tecrübe oldu . . .
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

Bahri Bilir

İlginç ???
Ben 1-2 hafta önce data, clock ve kilit pinlerini sırasıyla 1 k ile ilk önce GND ye sonrada +5 e çekmiştim.Ama başlangıçtaki anlık tetiklemeyi engelleyememiştim
Ve mantıken bunu 74hc595 in ilk besleme esnasında kendi içinde oluşturduğu parazitten datayı yine parazitle çıkışlara aktardığı ve bunu dışarıdaki pinlerle önleyemeyeceğimizi düşünmüştüm.
Ama transistörle sürme yönteminizi pek anlamadım.
Zaten picin bir piniyle sürmüyormuydunuz OE pinini.Neden transistör?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

bahdiyarusta

OE Pinini ben pice bağlamamıştım, direk şaseye vermiştim. ondan oluyormuş,
pice bağlayınca ordan komut verdim olayı çözdüm.
                  - 66 -

F®T

Nasıl ve ne çözüldü biraz açarmısın.OE pini neyi değiştirdi.Bende bu tür sorun yaşamıştım fakat çözüme ulaşamamıştı.Konuyu sonuçlandırdı iseniz sorunlu hali ve sorunu çözdükten sonraki hali ile ilgili bir çalışma koyarsanız faydalı olur.İyi çalışmalar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

OE (Output Enable) pini LOW da beklediği zaman çıkışlar aktif oluyor. Aynı pini HİGH da tutarsanız çıkışlar aktif olmaz.
Böyece o pini bir pic pinine bağlayıp açılışta HIGH da tutup sistem açıldıktan sonra aynı pine LOW verirseniz açılış esnasında çıkışlarda hiç bir olumsuzluk yaşamazsınız.
Bana göre illaki bir pine bağlanmasıda gerekmiyor. OE pinini 10K ile GND ye bağlayıp, aynı pini 470nf/63V ile +5V ta bağlamak da işi çözebilir. İlk açılışta kondansatör kısadevre gibi davranır. Böylece OE pnini HIGH da tutar kondansatör şarj olduktan sonra bu seferde 10K üzerinden GND alacağı için çıkışlar aktive edilir. Bu sistemde benzer bir etki yaratması gerekir diye düşünüyorum. Değilse pic pininden kontrol işi tamamen çözer.

Ete

bahdiyarusta

ete hocam,
oe pinini direk pice bağlamak sorunu çözmüyor, picin çıkışı normalde 0 olduğu için o pini aktitif etme satırını programın en başına da yazsak ilk açılışta çok anlık olarak çıkışlar aktif oluyor. Bunuda bizzat denedim ve gördüm. ÇÖZüm olarak oe pinini 10k ile +5v a çektin araya transistör attım transistörü pice bağladım  böylece ilk enerji de oe pininde sürekli 5v var pic hazır hale gelince transistörü iletime geçirdim ve oe pini şaseye çekmiş oldu bu şekilde çok kararlı çalışıyor.

destek veren herkese teşekkür ediyorum,
                  - 66 -

ete

Teori ve tecrübe bir araya gelince doğru yol bulunmış oluyor.
Ete