picler arası seri iletişimde kablo mesafesi

Başlatan hzengin, 03 Haziran 2016, 14:18:52

hzengin

arkadaşlar merhaba, elektronik ve piclerle hobi olarak uğraşıyorum,
16f877 ye hc-06 bluetooth modülü ile 877 nin rx ve tx ine veri girişi yaptım,
bir adet pic ile hc-06 iletişimi istediğim gibi oldu, ancak 1. pic ten kablo uzatarak rx ve tx den paralel  kablo uzatarak 2. pic bağlamak istiyorum, 1. ve 2. pic hc-06 dan gelen verileri aynı şekilde alıp işleyecekler,
acaba kablo uzunluğu için güvenilir sınır nedir,
bilgi ve tecrübesini paylaşanlara şimdiden teşekkürler,
,,

ete

2 pic RX ve TX pinleri paralel bağlanırsa kimse bir şey alamaz.
Ya sistemini RS485'e çevirip o şekilde kullanman yada kendin bir OR kapısı gibi bir şey yapman lazım.
Kısaca aynı yere bağlanan işlemciler bir birlerini bozmaması gerekir.

Ete

hzengin

merhabalar,
sanırım yapmak istediğim şeyi biraz daha açmam gerekiyor,
tabletten bluetooth ile diyelim ki 4 verisini gönderiyorum, hc-06 bu 4 verisiniz alıp tx bacağından,
877 lerin rx bacağına gönderiyor, 2 adet 877 nin rx leri ve tx leri paralel bağlı, 877 ler 4 verisini alınca herbiri kendi içindeki yazılım gereği mesela 1.cisi 4 geldiği zaman portb.7 bacağındaki ledi yakıyor, 2.cisi ise portb.5 e bağlı ledi yakıyor, 877 ler hc-06 ya hiçbir şekilde veri göndermiyor, sadece hc-06 dan veri alıyor,
ben bunu 877 ler ve hc-06 aynı kart üzerinde kurulu iken yaptım, ancak bağlantılar tamamen aynı kalmak üzere 877 nin birini rx,tx,+5v ve GND kabloları ile uzatmak (ayrı bir kart üzerine kurmak) istiyorum, veri kaybı olmadan aradaki kabloyu en fazla ne kadar uzatabilirim,
saygılar,

ete

Bende diyorumki iki 877 nin TX ve RX pacaklarını kendi aralarında birleştirirseniz hiç bir alışveriş olmaz. Yaptım dediğinizi mutlaka tek 877 ile denemişsinizdir. Yok iki tanesi ile denedim sorun yok diyorsanız emniyetli haberleşme mesafesi RS232 sisteminde 1,5-2,5m arasındadır. Kimileri bu mesafeyi 5m olarak da sorunsuz kullandığını söylüyor ama denemeler benim dediğim aralıkta çalıştığını söylüyor. Bu mesafeyi artırmakiçin RS485 sistemini icat etmişler zaten.  RX TX çıkılarını max485 isimli (yada muadili) bir entegreye giriyorsunuz entegrenin çıkışı olan A ve B hattına istediğiniz kadar (toplamda 128 tane olacak sanırım) slave abone bağlayabiliyorsunuz ve mesafe 1200 m ye kadar uzayabiliyor. Ben 400 m den deneme yaptım sorunsuz haberleştiler.

Ete