NRF24L01 Kullanımı

Başlatan erdogan2734, 26 Haziran 2016, 00:07:04

cemilsivas

Burak hocam;
Eğer sizin bilginiz varsa ack ile ilgili bilgi verir misiniz. Vericinin tx_ds pinini gönderimden sonra high olmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cemil SİVAS

Burak

Kuralına göre haberleşildiğinde ve komut silsilesini ağaç çizge topolojisindeki gibi uyguladığınızda entegre senkron ve güzel bir biçimde çalışıyor .. Açıkçası bu aralar hiç algoritma ve işleyiş çözümleyecek kadar müsait değilim . Ben tüm özelliklerini kitabına uygun olması şartıyla kullandım . Bazı şeyleri gözden kaçırıyosunuz muhtemelen . Sabırla yavaş yavaş ilerleyin .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

elektronikci

iyi günler forum güncel mi yada yöneticiler ?

Burak

Allah'a şükür forum güncelde biz yöneticiler yaşlanıyoruz haliyle ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

elektronikci

ehhehe aynen şu yaşlanmaya çözüm yok su gibi akıp gidiyor zaman
kolay gelsin bu arada güzel bir siteniz var

bende nrf24l01 i pic le kontrole merak sardım aklıma takılan soruları sorsam olur mu acaba ?

ete

Soruyu sormadan ne olduğunu bilemeyiz değilmi. Soruyu sor ve bekle cevap veren olursa olurmuş diyeceksin cevap gelmez ise olmazmış diyede düşünebilirsin tabiiki. Bazen cevap gecikebilir. Bunuda göz ardı etme lütfen.

Ete

elektronikci

iyi akşamlar 2 nrf24l01 e dışardan bir nrf yada rf modülü etki edebilir mi ?

etmiyorsa bunu biz mi belirliyoruz yoksa nrf kendisi otomatik mi yapıyor ?
şimdiden teşekkürler

Burak

Etkiden kastın ne bu nRF'ler alıcı RX modunda iken mi ?? Soru net değil ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Sorulan şey anladığım kadarı ile bir birlerini çalışma esnasında etkilerlermi. Malum normal RF modüller kullanıldığında aynı ortamda birden fazla Verici açık olarak çalışamaz. Bir birlerini etkilerler ve bozarlar. Bunlarda da aynı sorun varmı diye soruluyor büyük olasılıkla.

Ete

cemilsivas

Zaten iki tarafa da aynı adresleme yaptığın için birbirlerini etkilemezler. Belki sinyallerini engellerler.

ete

Burada iki taraf değilde bir den fazla taraf varmış gibi düşünmek lazım. Aynı ortamda 5-6 adet NRF bulunuyor ve bunlar kendi aralarında haberleşebiliyorlarmı? önemli olan budur. Aynı anda 2-3 NRF mesaj yollamaya kalkışırsa sinyal çakışması gibi durumlar sözkonusu olabilirmi. ? Hatırladığım kadarı ile NRF de her şeyden önemlisi ufak nüans farklılıkları nedeni ile frekans çakışması olmuyor galiba.  Ama bu nüans farklıkları bir birleri ile haberleşmeyi nasul engellemiyor ? başka bir farklılık olsa gerek. Birde FIFO buffer ında bu işte bir katkısı olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Ete

Burak

Mesh topolojisi soruluyorsa bu platformda da çalışabiliyor , çünkü iki adet avantajı var nRF'nin , 1. cisi yüksek frekans çalışma , 2.cisi GFSK modülasyonunda çalışma .. ASK ve düşük frekanslarda birbirilerinin sinyallerini zayıflatma eğilimi gerçekleşebiliyor , nRF'lerde olmuyor bu dediğin .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

est32

NRF modül zaten 2.400 - 2.4835GHz frekans aralığında çalışıyor ve datasheete göre "126 RF channels" diyerek 126 farklı frekansta haberleşebiliyor.
Öncelikle haberleşirken zaten alıcı ve vericinin frekanslarını belirtmek gerek. Bir de bu cihazda alıcı ve verici arasında veri doğrulama sistemi var. Eğer yanlış veri transferi olmuşsa o paket tekrar gönderiliyor. Bu nedenle ortamda aynı frekansta haberleşen cihazlar olsa da bu ve benzer birkaç (datasheeet tam okumadım daha) özelliği sayesinde kaçırılan paketler yeniden iletilebildiği için sorun yaşanmaz. Nasıl bir wifi modeme onlarca PC bağlanabiliyor ve karışıklık yaşanmıyor, işte bu da böyle. Ama datasheete bakıp tek yönlü iletişim yapılacaksa, ve buna göre güvenlik önlemleri alınmadan program yazılmışsa o zaman karışıklık olabilir belki.

elektronikci

Burada iki taraf değilde bir den fazla taraf varmış gibi düşünmek lazım. Aynı ortamda 5-6 adet NRF bulunuyor ve bunlar kendi aralarında haberleşebiliyorlarmı? önemli olan budur. Aynı anda 2-3 NRF mesaj yollamaya kalkışırsa sinyal çakışması gibi durumlar sözkonusu olabilirmi. ? Hatırladığım kadarı ile NRF de her şeyden önemlisi ufak nüans farklılıkları nedeni ile frekans çakışması olmuyor galiba.  Ama bu nüans farklıkları bir birleri ile haberleşmeyi nasul engellemiyor ? başka bir farklılık olsa gerek. Birde FIFO buffer ında bu işte bir katkısı olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Ete

sormak istediğim aslında tamda buydu
ortamda 3 cift nrf bulunsa bu çiftler birbirini etkilermiydi umarım etkilemez

elektronikci

eğer micro c ile ntf24l01 çalışan varsa bu kodları kullanabilir birinin bunu yazması gerektiğini düşünsenize

bu geliştiren geliştirecek olan varsa burdaki forumdan yaptıklarını paylaşırsa güzel olur  ; : :D