pic 12f675 proteus simulasyonda basarılı fakat sokete oturunca calışmıyor :(

Başlatan haylazboy, 04 Eylül 2016, 18:34:04

haylazboy

Arkadas herkese basarılar kolaylıklar diliyorum.
bir verici ve iki alıcı uzerinde calısıyorum sadece acma kapama bolumuunde 3 saniye basılı tutarak acılması ve kapanması maksadıyla pice ihtiyac duydum ve 12f675 i secip programladım fakat su durum varki elektrik gidip geldiginde kullanıcının tekrar alıcıya kadar gidip acmasını istemiyorum elektrigin kesildigini bilsin ve geldiginde direk acılsın istiyorum bunu yazılımla hallettim simulasyonda calısıyor fakat soketine oturttugumda işlemiyor sebebini anlıyamadım. cok kısa olduguna ve hiç zamanınızı almıycagına eminim bana yardımcı olabilecek arkadaslara simdiden cok tesekkurler

DEFINE OSC 4
DEFINE OSCCAL_1K 1

CMCON = 7
ANSEL = 0
GPIO=0
TRISIO=%00000010
ackapa var byte
start VAR Byte   

Read 0,ackapa
IF ackapa=255 then ackapa=0

if ackapa=1 then goto acilis
GPIO.2=1

BASLA:

if GPIO.1=1 then goto saniye         '3 SANİYE butonuna basıldığında saniye etiketine gönderir.
goto basla

saniye:

For start=1 TO 17 step 1             
Pause 100                           

if GPIO.1=0 then goto basla       
Next

acilis:

toggle GPIO.2
toggle GPIO.0
toggle GPIO.4

if GPIO.0=1 then ackapa=1:GOSUB YAZ 

if GPIO.0=0 then ackapa=0:GOSUB YAZ

basla2:
     IF  GPIO.1 = 1 THEN GOTO basla2

GoTo BASLA

YAZ:
     WRITE 0,ackapa:PAUSE 10
     RETURN

onurinci

@ Device PIC12F675,WDT_OFF,PWRT_ON,PROTECT_OFF,CPD_OFF,MCLR_OFF,BOD_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT

sigortaları ilave et makinan 32bit ise bu eğer 64bit ise forumda arayacaksın..

ete

Sigorta ayarlarını veremiyorsan o pic çalışmayacaktır.
Aşağıda hem programını yeniden düzenledim hemde sigorta ayarlarını ekledim.
Makinan 64 bit ise (şu anda programda aktif sigorta ayarları 64 bite göredir) mevcut hali ile kullan. Ama bunun için MCS de View menüsü altındaki Programs and Compiler Seçeneğinde Assembler butonuna tıklayıp MPASM kutusunu seçili hale getirmen ve Bilgisayarında MPASM klasörünün olduğundan emin olman gerekiyor. Var ise hemen alttaki manuel fin butonu ile yerini MCS ye göstermen gerekiyor.
Makinan 32 bit ise 64 bitlik sigorta ayarlarrını kapat (başına ; koyarak) sonra diğer sigorta ayarlarını aç (başındaki ; silerek).
SOnrasında sistem çalışması gerekir.

Yaptığım düzenlemede mesajına uygun olarak 3 sn lik (60 x 50=3000 ms yani 3 sndir.) bir buton basma süresi ayarladım. Sen 1,7 sn ayarlamışsın.

Ete

haylazboy

hocalarım cok tesekkurler sigorta ayarlarıymış suan sorunsuz calışıyor. ete hocam 3 saniyeyi oylesine kullandım uyguladıgım deger benim acılmasını istediğim beklemeyi tam saglıyor. teker teker tesekkur ediyorum gercekten cok yardımsever insanlarsınız