0-9999 Sayıcı Arıyorum

Başlatan rayman, 20 Şubat 2017, 21:22:22

fatih88

Hocam nerdeyse bütün filtreleri yaptım rc filtre yaptım girişi çıkışı optoyla ayırdım pcb yi power plate çizdim ama saptırma nispeten azaldı ama hala sorunlu yazılımda 3 tane interrupt kullanıyorum osc frekansım 20mhz 18f452 kullanıyorum devreye motorlar girmeden kontaktörleri deli gibi çektiriyorum hata oluşmuyor ama motorlar girince cihaz resetliyor sisteme para atıldığı için affı yok devrenin :)
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Besleme 7805 le olmamalı bu tür devrelerde LM2575 i denemelisin.
Bir devrede motor kontaktör röle vs çalışıyor ise kesinlikle çalışan kontaklara 100 nf bağlamak gerekiyor. AYrıca devre beslemesi kesinlikle switching olması gerekiyor. Yine ayrıca BORE sigortasını iptal etmelisin.
Ete

fatih88

Erol abi beslemem lm2576 stepdown regüle 7805 kullanmayalı baya uzun süre oldu Yazılım c ile yazıyorum brown out reset kısmını fuse ayarlarından kapatıyorum nerde hata yapıyorum bilemedim formdan da yardım istedim konya da bu işlerde iyi kişilerle görüştüm bir kabahat bulamıyorlar siz gibi bi abimiz atmeli önerdi atmeldede duayen bi insan ama birkaç uygulama yaptım baya zor hazır komutlar yok hep regiterlarla Yazılım yazıyon bu kadar uzun bi programı atmelde yapamayacağım için size bir sormak istedim

www.fayelektronik.com

rayman

Ete hocam teşekkürler son Hex. Oldu.... Birde kullandığım optu cuplör motorun ucundaki plakete çarpıyor.... Zaten beğenmedim ama denemek için oraya koyduydum.... Şimdi o kısımı iptal etsek , Proximity sensör kullansak nasıl olur ?? Yada bu yazılımın içinde değişklik yapsak , hazır Proximity sensör takıp kullanılsa daha iyi olmaz mı ?  Teşekkürler.. Bu sorun komple ortadan kalkardı.

fatih88

Proxsimiti sensör iyi olur ama bildiğim kadar metali gördü mü voltaj gönderiyor galiba direk bağlamında pic bozulur

www.fayelektronik.com

rayman

Zaten şuandaki sensörde metal  görmeden çalışmıyor...

fatih88

Tmm doğru ama onun içinde devre var profesyönel bi ürün genelde endüstriyel alanda kullanılıyor şu anki sizin sensör bir ir led ve foto diyottan oluşuyor diğerinde bildiğin devre var içinde

www.fayelektronik.com

ete

Rayman artık bundan sonrasını kendin hallet. Zaten basit bir konu idi zor hale getirmiştin şimdi de varyazyonlara giriyorsun. Elinde temiz çalışan bir program var ve sana düşen ona uygun bir sensör yapmak başak bir şey değil.
Bir akıl vereyim. O matkap ucuna daire şeklinde bir disk tak. Diskin yarısını siyah diyer yarısını beyaza boya. Karşısına bır IR led ve bir foto diyot koy olsun bitin. dokunmadan ışık ile sayar bu sistem.
Ete

fatih88

Abi benim sorunuma bi çözümün varmı

www.fayelektronik.com

ete

Senin sorunun öyle öneriler veya çözümlerle çözülecek bir şey değil bence. Yapılacak iş kartını alacaksınher tarafını skop ile inceleyeceksin. PCB hazırlarken derlerki hiç bir zaman 90 derece dönüş yapan bakır kanal çizmeyin. Dairesel (bobin effekti) oluşturacak kanllar çizmeyin. Bunların hepsi hem anten gibi çalışır ve parazitleri alıp devreye verir hemde kendileri osilasyon yapar ve sorun çıkartırlar. Şu 100nf olayını sürekli gündeme getiriyorum ama hala çok kişi önemini anlamış değil maalesef.
Bir çok devre elimden geçti. 100 nf besleme çıkışnda yer alıyor iken havadan nem kaparken gidip besleme bacaklarına lehimlediğim zaman her şey süt liman düzeliyor idi. Sende öncelikle çözüm aramaktansa sorunun kaynağını bulman gerekiyor.
Şayet röleler yapıyor ise teker teker sökerek bile olsa bakman gerek. Sonra spesifik çözüm arayışına geçmelisin. Yoksa genel anlamda yapacağın önlemler fazla bir şey kazandırmayacaktır. Önce sorun kaynağını bul. Sonra çözüm ara.
Ete

rayman

Ete Hocam Proximity sensör buldum yaaa :D Datasheet'indede  bilgileri yazıyor. + , - çıkış ucu sanırım..... Bunu nasıl çalıştırabiliriz?  http://www.murri.fi/documents/balluff/bes/BES003L.pdf

ete

Genelde çıkışlarına şunu yazarlar. NPN ve PNP bir de besleme bacakları vardır. genelde 5-36V aralığında çalışırlar (benim gördüklerim hep böyle idi)
NPN çıkışı cisim görünce LOW verir. PNP çıkışı cisim görünce HIGH verir. Sen NPN çıkışını kullan.
Hepsi bu.
Ete

rayman

Ete hocam sensör bu.... Ancak Npn vede Pnp çıkış ucu derken datasheet ucunda böyle birşey göremedim ben.... Direk mavi uç , Siyah uç  , birde kahverengi uç var...

fatih88

Abi devreyi 90°acılarla cizmedim ve 100nf kondasatör pic 11 12 bacağına direk bağlı röleler kontaktörü sürüyor ve kontaktöre bağlı a1 ve a2 uçlarına 470nf 250v x2 kondasatör var kontaktör 5kw 3faz motor sürüyor motor devreye bağlı değilken istediğimiz kadar tetik veriyorum hiç sapıtma yok ama motoru enerjiye bağlayınca her zaman yapmasada 10 denemede hata verebiliyor abi bu yüzden yazılıma küstüm 6 aydır pc acasım gelmiyor

www.fayelektronik.com

rayman

Böyle birdiyagramı var.