0-9999 Sayıcı Arıyorum

Başlatan rayman, 20 Şubat 2017, 21:22:22

ete

Kahve=+
Mavi= -
Siyah =çıkış
Ancak sanırım HIGH çıkış veriyor.
Ete

rayman

Evet orada yazıyor artı eksi , çıkış ucu. Ama hocam Siyah ve şase Npn çıkış değil mi ? O yüzden Low olmuyormu ?  Ben mi yanlış anladım ?  Ve bnu direk opampa mı girmek lazım ? Yani yoksa direk bu 5 volt mu üretiyor pic e girebilirmiyiz?

fatih88

arşivden buldum belki işine yarar ete hocamda bi bakarsa uygun derse yaparsın
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Çıkış siyah ve Pull down bağlı. Bunun anlamı LOW da bekliyor manyetik malzeme görünce HIGH çıkış veriyor. Bu roximity sensör değil zaten. Manyetik sensör
Ete

rayman

Evet metal algılıyor.... Onun için bunu tercih ettim... Bunu ŞİMDİ nasıl çalıştırabiliriz Ete hocam ?  Pic in Arttırma buton ucuna mı bağlamamız lazım ? Opamp ın Foto transistör ucunamı ?

rayman

Alıntı yapılan: fatih88 - 25 Şubat 2017, 21:04:52
arşivden buldum belki işine yarar ete hocamda bi bakarsa uygun derse yaparsın
Fatih88 teşekkürler. Sanırım bu kaç numara giriyorsan okadar çalışıp dıruyor değil mi  ? İsis te simule etmedim o yüzde srdum. Ama çok çalışma yaptım bunuda yaparsam hiç olmaz ama belliki daha profosyonel birşey bu bunu arşive alayım. İleride daha prof bir makine alırsam bunu yaparım.

fatih88

Valla gardaş ben yapacak olsam bu şekil yapmam hem sayacak hem sipiri girebileceksin pwm ile motoru sürüp sipiri bitmeye yakın yavaşlatıp sipir bitince durdurum ama hiç ihtiyacım olmadı

www.fayelektronik.com

rayman

Bu öyle birşeyse müthiş birşey ozaman.... E tabikide yapılır . Ancak dediğim şu , Proximity sensörü buna girebilsek harika.... Zira çıkışıda kuvvetlendirebilir. Zira profosyonel bir makine yapıalcaksa , step motor kullanmak gerekir.... Dc. Motorlarda çok sorun yaşadım.

fatih88

Bu yazılımı ben yazmadım ama çok iyi birşey olduğunu düşünmüyorum

www.fayelektronik.com

rayman

Evet ama şuanki konu Proximity i çalıştırmak sadece.

fatih88

Kullanmadım hiç üzgünüm tıbbi cihazlarımızda oluyordu ama hiç arızasını görmedim o yüzden inceleme şansım olmadı

www.fayelektronik.com

ete

Bu sensör elinde ise voltajı verip önüne metal koy ve çıkışı ölç high çıkıyorsa sana uygun değil bence ama yinede bağlamak istersen çıkışı direk portb. 0 a bağla. Ama alete 5 V dan fazla besleme verme.
Ete

rayman

5 volt verdim ancak çıkışta Out ile şase arasında 625 mv. var. Out ile artı arasını ölçüyorum 4,5 volt var. Ancak metal yaklaştırınca tepkime yok

rayman

Ete Hocam 5v. ta bu malzeme maalesef çalışmıyor. 12volt verdim.... Dibine kadar metal yaklaştırınca çıkış ucu vede eksi uç 11,5 volttan 6,25mv. ta düşüyor.... Acaba 5 voltta tam anlamı ile düzgün çalışmıyor olaqbilir mi ? Neden okadar hassas değil ?

ete

Algılama mesafesi 2 mm yazmış bunu bu sensör sana uygun değil.
Bence proximity sensör bul.
Ete