D

arkadaslar oda termostatı yaptım fakat çalıştıramadım :S

Başlatan desperado17, 11 Mart 2012, 20:34:09

ete

Pin değiştirmeye gerek yok. Programı yeniden düzenledim. Ekran görünümlerini, kayıt durumlarını yeniden düzenledim.
Ayrıca histerisiz kullanılmamış. Bu durumda sürekli aç kapa yapar sistem. Bunu önlemek için 1 derecelik (+0,5 ile - 0,5) fark oluşturdum. RF pini şemada yanlış seçilmiş programda PORTA.2 gözüküyor ama şemada farklı pine bağlanmış. PCB de nerede bağlı bakmadım doğrusu onuda siz kontrol edin.
Kontrol ettim çalışıyor sistem.

Bağlantıları şemaya uygun hale getirirseniz çalışacaktır.

Ete

serkan

Abi ellerine sağlık, harikasın.

Programda birde buton 4 var o butonu yapıpta yanlışlıkla sildiğim simülasyonda denemiştim kombiyi direk kapatıyor. isise ekliyim isteyen o butonu da kullansın kombi devre dışı kaldığında da kırmızı bir led yansın. Bu eklentileri de yapar bu başlık altına eklerim. Zaten bundan iyiside hazır alınacak sistem olur heralde.

Ama en önce eski yazılımla yeni yazılım arasındaki yaptığın değişiklikleri satır satır incelemek lazım bakalım ustanın elleri nerelere değmiş :)

Teşekkür ederim abi

Saygılar

ete

O butonu özellikle açmadım. Zira butonla açılan kombi program kodu ile anında kapatılmaktadır. Bunun olmaması için özel tedbir almak gerekir. Bence gereksiz bir işlem.

Yaptığım değiiklikleri açıklamaya çalışayım;
1. EKsik olan CMCON=7 komutu ilave edildi
2. Ekran gösterimlerinden sürekli olarak LCDOUT $FE,1 komutu kullanıldığı için normal gösterimlerde bile ekranda göz kırmalar meydana geliyordu. Çünki ekran her defasında önce komple siliniyor sonra yenisi yerine yazılıyor idi buda ekranda kırpışmalara sebebp olur. Onu düzelttim.
2. Gün sıcaklığı gün değişiminde her defasında yeniden kayıt ediliyor idi. Bunun asıl sebebi gün sıcaklıklarının set edilmesinde bir kayıt işleminin uygulanmaması idi. Bunu değiştirerek set işleminden sonra kayıt ettirdim. Böylece yalnızca değiştiği zaman sistem kayıt işelmini yapacaktır.
3. Histerisiz olmadan aç kapa işlemi sıkıntı yaratır. Zira diyelimki 22 dereceye ayarlanmış bir gün sıcaklığında 21,9 da sistem açar 22 de kapatır. Kritik durumlarda okunan sıcaklık ufak esintiler nedeni ile bir 21,9 bir 22 okunur ve buna bağlı olarakda sistem bir açar bir kapatır. Bu bakımdan açma ile kapatma arasında en azından bir derecelik fark olması uygun olur. Bunu sağlamak için set sıcaklığını orta değer kabul ettim. Böylece set sıcaklığından 0,5 eksik sıcaklıkta sistem açıyor set sıcaklığından 0,5 derece fazla olduğunda ise kapatıyor. Böylece aça ile kapatma arasında 1 derecelik bir fark oluşturmuş oldum.

Set ayarlarında kursör pozisyonları yanlış yerde duruyor idi onları düzelttim. Sıcaklık hesaplama şeklini yeni sisteme göre değiştirp iyileştirdim. Açılışta sıcaklık 85,5 gibi bir rakamla açılıyor idi. Onuda düzelterek ekrann sıcaklık değeri ile açılmasını sağladım. Ekranda da bazı aksaklıklar vardı onlarıda düzelterek işlemi tamamladım. Hatırladıklarım bunlar.

Ete

serkan

Abi bu kadar işlemden sonra ve senin lafının üstüne ben en iyisi programı daha fazla ellemeden bu hafta sonu yapayım. Ekran ve cursorun menü butonuna basıldığında verdiği tepkiler felaket hızlanmış. Diğer türlü birşeylerin yanlış yapıldığını hissettiriyordu

http://etepic.com/index.php/topic,357.msg15113.html#msg15113

Konuyu okuyan arkadaşlar ve projeyi yapmak isteyenler yukarıdaki linkte ekli olan ve son iyileştirmelerle yayınlanan projeyi yapsınlar.

Saygılar

ibralali

Rf alıcı vericim çalışıyor. Pin bağlantıları da doğru. Lcd ekran ve menü ayarlarında sıkıntı yok.?????
Bu devreyi çalıştırabilen var mı? Ben çalıştıramadım.