avr c ile atmega328p programlama öğrenelim

Başlatan fatih88, 25 Eylül 2017, 22:24:04

karacan451

Alıntı yapılan: fatih88 - 05 Şubat 2018, 22:24:34
arkadaşlar selamünaleyküm
uzun bir aradan sonra avr yazmaya tekrar başladım avr için ds18b20 ısı sensörü library aradım ama bir türlü bulamadım sanki devlet sırrı projeyi yapmışlar ama kaynak kodları vermiyorlar bu sensör o kadar önemlimi her neyse oturup library kütüphanesini yapabilirmiyim diye kendimi zorladım ve 1,5 günde kütüphaneyi hazırladım belki kullanmak isteyen arkadaşlar olur uğraşmasın diye dosyaları ekledim ve örnek program yazdım umarım faydalı olur

http://www.picproje.org/index.php/topic,65470.msg508146.html#msg508146

http://etepic.com/index.php/topic,3297.msg31315.html#msg31315

Pic projede ve etepic 2 sene paylaşmıştım :)

fatih88

Ben görmedim usta benim kütüphane eksi değerleri ve 0.1°C hassasiyette okuma yapabiliyor
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

karacan451

Gerçek hayatta denedim çok güzel çalışıyor. Eksi dereceyi bir türlü ayarlayadım o gün beri kütüphaneye dokunmadım. Okuma hasiyetti 0.0625 okuyor.

fatih88

Ben -55°C yi gördüm ondalıklarida ıyi aldım örneğin 23.3°C değerini birebir alıyor maksat avr ile birşeyler yapmak avr de kaynak ve kütüphane eksikliği var bunu bir nebze azaltmak amacım

www.fayelektronik.com

karacan451

Yazdığım kütüphaneyi inceledin mi kötü yazdım.Senin kütüphaneye bakamıyom telden giriş yapıyorum.

est32

Alıntı yapılan: fatih88 - 05 Şubat 2018, 22:55:46
usta bunu ben oluşturdum win aavr de çalışırmı bilmem ama ben atmel studio 7.0 da yazdım baya güç oldu ama sonuç gayet iyi inşallah senin saati yapacağız sırada ds1307 ye kütüphane yazmak var onuda yazarsam tarama yöntemiyle saat derece yaparız galiba
eyvallah sağolasın.
Ben saati yaptım yalnız çok saçma bir sorunla uzun süre mücadele etmeme rağmen çözemediğim bir sorun var. Sorunu çözsem ara ara devam edecek ve C kodlamaya alışacaktım ama olmadı, ardından da oğlum doğunca uyumaya bile vakit bulamaz oldum :(
Sorun şu:
Devre tarama yöntemli çalışıyor fakat nasıl oluyorsa tüm transistörler aynı anda devreye giriyor ve hangi displeye veri gönderdiğimin önemi olmuyor, tüm displayler aynı anda aktif oluyor ve aynı rakamı gösteriyor. Proteusta da normal çalışıyor.
İşlemcinin çıkışına led bağlıyorum ve led ile takip ediyorum(tarama frekansını düşürüp), burada bir sorun yok normal çalışıyor ama neden tüm transistörler aynı anda iletime geçiyor hala anlamış değilim. MC34063 ile voltaj yükseltmesi yaptım acaba o mu parazit yaparak transistörleri tetikliyor diye düşündüm ama o kısmı devreden çıkarsam da(dışarıdan besleme ile de) sorun devam ediyor. Devremde büyü mü var nazara mı geldi anlayamadım. Artık başka bir şeyden şüphelenmiyorum, o derece yani.

fatih88

Usta şema yollama imkanın varsa bakalım bi

www.fayelektronik.com

est32

Tmm hocam, şu an iş yerinde gece mesaisindeyim, yarın fırsat bulunca projenin son halini özelden göndereyim.

fatih88

karacan451 usta zaten haberleşmeyi çözmüşün işin püf noktası haberleşmeyi çözmek  tek sorun dönüşü float cinsten almadığın için eksileri alamıyorsun aldığın değer eksi patrametrede misal -3 için 65465 gibi bir değer geliyor bunuda ayrı bir hesaba tabi tutuyon işlem iyice uzuyor benim yaptıgım
okuduğum iki byte degeri 16bitlik degere çevirip sonra fonksiyondan float olarak dönüyorum eksi değerleri de hatasız veriyor yani
uint8_t isi1;
uint8_t isi2;
int16_t deger;  signed 16 bit değişken
float ısı_oku() dönüşün float olacağını bildirdik
{
      isi1=read_byte();  ds den 1 bayt aldık
     isi2=read_byte();   ds den 2. byte aldık
      deger=make16(isi2,isi1); gelen iki değeri 16 bite çevirdik bu komut kendi kütüphanemde makro.h da mevcut avr de yoktur
      deger=(float)deger/16.0; 16 bitlik signed değişkeni hesaba tutuyoz gördüğün gibi çok basit sonfa yeni degeri float cinsine dönüştürüp 
      return deger;    return ediyoruz

}

www.fayelektronik.com

COTYORA

Merhaba ;
Fatih  hocam sayesinde  bu dersleri takip ederek bir  çok  şey öğrendim ve durum gereği
bir yerde tekrar bu bilgilerin benim  için kurtarıcı  olması niteliğinden dolayı teşekkür ü bir
borç bildim.

teşekkür ederim  hocam.. devamını bekliyoruz

fatih88

Faydalı olabildiysem ne mutlu kimseden bi tepki almadığım için dersleri bıraktım bide pc aldım baş belası 6.kez servise yollayacam bundan ötürüde bende çok üstüne eğilemedim şu ara rf haberleşme protokolü oluşturmaya calışıyorum

www.fayelektronik.com