Elektrikli ocak dimmer devresi arıyorum

Başlatan ersangundogdu, 30 Ocak 2018, 16:00:38

ersangundogdu

Arkadaşlar 1500 watt ocak için dimmer devresi lazım. Arşivinde ucuz ve basit bir devre olan arkadaşımız paylaşırsa minnettar kalırım. Ekteki devreyi tek triyaklı olarak yaptım akkor flamanlı ampül ile denedim ama nedense başarılı olamadım. Şimdiden teşekkürler...

F®T

BR100  30voltluk diak olmalı.Bu doğru ise triac ayaklarını kontrol et.a1 ve a2 uçları yanlış olursa yine çalışmaz.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ersangundogdu

Ferit abi; BR100 diyak ın üzerinde hiç bir yazı yada işaret yok. o yüzden kaç voltluk bilmiyorum. Triyak ın A1 A2 uçlarınnın ters olması ihtimali benimde şüphelerim arasında idi ama ters değil. Başka devre bulma ümidindeyim.

F®T

Triac uçlarında orta uç genelde yük çıkışı olur sende bağlantı nasıl bilmiyorum.En basit yapı bu ve her halükarda çalışır.Diak sağlamsa ölçü aleti ohm kademesinde ölçersin açık devre olarak ölçeceksin ve triac uçları doğru bağlı ise çalışmamasının hiç bir sebebi yok.Hatayı bulmaya çalış.

A1 A2 veya T1 T2 Yada MT1 MT2 aynı ifadeleri belirtir.A1 T1 ,A2 T2 gibi.

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ersangundogdu

Ferit abi senin verdiğin çizimi BR100 ve BT139 ile uyguladım sonuç alamadım. Hata olmasın diye baskı yerine kablo ile yaptım ama olmadı.

ersangundogdu

F®T

C1 uçlarında yaklaşık 30vac olcmelisin.cunku diak yaklaşık 30 vac de ateşler iç direncini düşürür.diak ohm kademesinde açık devre olarak gosterir.ama sağlam olduğu anlamına gelmez.

ersangundogdu

Abi ölçü aletimin pili bitti yarın deneyeceğim. Sonucu yazarım.

mehmet

Triyağın anahtar olduğunu unutmayalım.
Yükün anahtar çıkışı ile nötr arasında olmasına
dikkat edelim. Zira tiriyak iletimde değilken
yük uçlarında faz görmek mümkün olacaktır.

Tabii her şekilde şebeke gerilimi ile çalışmak
çok daha fazla dikkat gerektirir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr