PİKKİT2 YÜKLEME SORUNU

Başlatan TA5AAT, 25 Nisan 2018, 15:32:26

TA5AAT

Hocam aklıma gelmişken sizinde başınıza geldimi PİKKİT 2 kullanırım yıllardır sonzamanlarda farklı mazemecilerden 16f628a alıyorum aldıgım piklerin bazıları pikkit2 eprumlamıyor ve yesil renk saksıfull yazmıyor

adres failed diyor renk açık kırmızı oluyor basınıza geldimi böyle bir olay teşekkürler

10 adet 16f628a aldım 5 tanesinde bu hatayı veriyor..

TA5AAT

Şunu farkettim yüklerken sorun oluyorya yukarıda bahsettigim işlemciyi 5 6 kez yüklemeye çalışırsan pik yükleniyor enteresan bir durum..

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

TA5AAT

yanıt için teşekkür ıscp derken..

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

ete

Diğer konuda verdiğin resme bakılırsa Pickit2 devrende direnç tipi bobin kullanılmış.
Bu bobin yeterli akımı üretemez. Aynı kartı bende kullanıyorum. Benim bobin seninkinden belkide 10 kat daha güçlü. Sorun yaşamıyorum. Kart aynı bobin sende çok küçük. Programlama voltajı switching metod ile 5V dan üretilir. Bunda en büyük etken bobiindir. Yeterli akımı oluşturamaz ise programlama voltajın işlemciyi programlamaya yetmez.
O bobini değiştir sorunun düzelir.
Ete

İlyas KAYA

Bazı pic lerde sık yaşadığım sorunlar dan birtanesi de pinlerine lehim tutmaması ve doğal olarak oksitlenmiş olması. Pinleri çok hafif zımpara yapıp deneyebilirsiniz belki sorun bundan da kaynaklı olabilir
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Maxim

ICSP pic programlamak için kullanılan bağlantıya verilen ad
5 uçlu : mclr, +5v, gnd, data ve clk ucu

pickit2 de aynı şekilde, pickit3 de aynı şekilde
eğer programlayıcı devrenizde ZIFF soket varsa aslında o da ICSP pinlerine bağlıdır
yani temelde aynı
ICSP bağlantısı = ziff soket üzerinden programlamak

bir örnek

TA5AAT

Hocam işi çözdüm sanırım 16f628a 8 bitlik bir işlemciye çok buyk boyut dosya atarsan bu tepkime oluyor işlemci hafıza aralıgı geniş olursa hata vermiyor denemeyi şu şekilde yaptım örnek olarak yazılımdan fili filop yaptım hex çevirdim sorunsuz yüklüyor hata vermiyor birde çok satırlı yazılım yaptım hex çevirdim bu hatayı veriyor aldıgım işlemci 8 bit 16 bit 628a olursa hata vermiyor yanlışmıyım...

Maxim

yanlışsın. programın büyük veya küçük olması fark yaratmaz
zaten derleyici yaptığın program o işlemciye sığmıyor ise hata verir ve derleme yapmaz.

TA5AAT

Bu 8 bit demek aslında kapasite hafıza demek degil işlemci hızı sanırım 8 bit hızında demek..

ete

8 bitlik işlemci demek tek seferde yalnızca 8 bitlik sayılarla işlem yapan demektir.
Bu durumda yalnızca 8 bitlik (0-255 arası desimal sayı) sayılarla işlem yaparsanız sorun yok. Ama 2 adet 8 bitlik sayıyı çarpınca sonuç 16 bit çıkar. BU durumdaişlemci 2 adet hafıza kullanarak bu sayıyı depolar.
16 bitlik işlemcide en büyük 16 bitlik saylarla işlem yapar hafıza blokları 16 şar bit dir. 2 8 bitlik sayıyı çarpınca tek seferde oluşan sayıyı bir hafızaya tek işlemle yerleştirir. Ama 8 bitlik işlemcide bu birden fazla adım demektir ve bu ona hız kaybettirir.İnce hesaplar bunlar.
Ete

furkan41

Benimde başıma cok geldi bu olay nedenleri.

1-zif sokete tam  oturmamış temas sorunu var veya yanlış oturtturulmuş.
2- 1 adet jumper var 40/28 pinli ve diğer pinli picler icin bu pinle cok oynuyorsan ondada temassızlık yapıyor olabilir.
3- ETE hocanın dediği sorun olabilir. eğer öyle bir sorun var ise DC/DC yükseltici ile halledebilirsin diye düşünüyorum (daha önce hiç denemedim şimdi aklıma geldi :) )
4- Kartın cok tozlu ise arada bir temizle zif soketin icine hava tut.  programlama kartını iletken olmayan birşeyin üstüne koy . programlama yaparken elinle devreye tutma vucuttaki statik elektrik mahvedebilir. aklıma gelen bukadarı.