Ds1302 şarj problemi

Başlatan zeus48, 04 Ağustos 2018, 20:55:50

zeus48

Arkadaşlar mrb. Ds1302  datasına baktım hiçbir şey anlamadım.  Devrede 3.6 v şarj lı pil kullandım. Şarj açmak için yazdığım komut şu.  SHIFTOUT  RTC_DTA,  RTC_CLK, 0 , [$90, 169] bu komutu yazdım fakat 2.6 V geçemediği. Yardımlarınızı ihtiyacım var. Saygılarımla

mg1980

Bildiğim kadarıyla o piller şarj edilmiyor.3v Lityum pil kullanılıyor.

zeus48

Bilgi yetersiz. İş ete hocaya kaldı .

ete

DS1302 de pil şarj opsiyonu, Trickle Charge Registerine değer verilerek ayarlanıyor.
Register bitleri  TCS TCS TCS TCS DS DS RS RS şeklinde.
TCS olanlar Şarj Seçme bitleri her ne kadar 4 bit olsada yanlış seçime karşın tedbir olarak yalnızca bu bitlere 1010 değeri verildiğinde şarj açılabiliyor diğer alternatiflerede şarj kapatılıyor. Bu nedenle registere %1010xxxx değeri vermekle işe başlıyoruz.
DS DS bitler diyot seçme bitleri oluyor. Seçenek 2 diyot veya 1 diyot seçilmesi mümkün. Bunun için bu bitler 01 veya 10 olmalı. 00 veya 11 gibi seçenekler şarjı yine iptal ediyor. En fazla akım 1 diyotlu seçenekte sağlanıyor.
I şarj AKımı = (5v-diyot voltaj düşmesi)/R (seçilen direnç)
Voltaj düşmesi 1 diyot için 0,7V , iki diyot iiçin 1,7V alınmalıdır.
R direnci ise RS bitleri ile belirleniyor. %01 olursa R=2K , %10 olursa R=4K ve %11 olursa R=8K seçilmiş olur.
Bunun dışındaki %00 seçeneği şarjın iptal edilmesini sağlıyor dikkat etmek gerek.
Bu durumda Registerimiz 2K direnç  ile son halini almış olacak şöyle %10100101 (desimal 165)
O halde komut dizisi  SHIFTOUT  RTC_DTA,  RTC_CLK, 0 , [$90, 165]  şeklinde olmalıdır.

Ete

zeus48

Hocam cevabın için tşk şimdi uyguladım. Şarj açıldı. Fakat ben zaman doğru gitsin diye  4 bacaklı saat beslemeli saat kristali kullandım. Yani da 1302 hem pili şarj ediyor hemde kristali besliyor. Bu yüzden 3 V geçmiyor. Sorum. Da 1302 akımı kodlarla bukadarmı açılıyor başka seçeneği varmı ?. Yoksa haricen besleme vereceğim. İyi çalışmalar

ete

Verdiğimiz ayar 2 ma dolayında bir şarj akımı sağlıyor. Pil sürekli şarj altında olduğu için bu akım yeterli. Ayrıca en yüksek akım değeri de bu ayarda diğer bir kaçı direnç değerini 4K Ohm ve 8K Ohm'a düşürerek verildiği için daha az akım sağlamaktadır. 3v tu geçmiyor ne demek?. Geçmesin yeterli o voltaj.
Ete