Dijital Güç Kaynağı

Başlatan ete, 31 Mart 2012, 12:55:58

BraveHeart

Elinize sağlık, en kısa zamanda yapmayı deneyeceğim ihtiyacım var çünkü.

Yasin

F®T

sanırım akım belirleme sınırı, şönt üzerinde okunan gerilimi adc de okuyup ,belirlenen akım set noktasının üzerinde ise gerilim kontrol çıkışı pwm değeri bir kademe aşağı eğer okunan değer gerilimin altında ise pwm çıkışına müdahale edilmiyor ama akım sınırının altında ise gerilim setlenen gerilimin altında ise gerilim setlenen gerilime getirilene kadar pwm çıkışı yukarı arttırılıyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Yasin

Alıntı yapılan: F.T - 13 Ağustos 2013, 23:26:57
sanırım akım belirleme sınırı, şönt üzerinde okunan gerilimi adc de okuyup ,belirlenen akım set noktasının üzerinde ise gerilim kontrol çıkışı pwm değeri bir kademe aşağı eğer okunan değer gerilimin altında ise pwm çıkışına müdahale edilmiyor ama akım sınırının altında ise gerilim setlenen gerilimin altında ise gerilim setlenen gerilime getirilene kadar pwm çıkışı yukarı arttırılıyor.

Teşekkürler ancak ben mantık olarak değil de programsal olarak sormuştum.

ete

Bu sistemda akım sınırlama programdan yapılmıyor. Program yalnızca sınırı belirlemek için kullanılıyor. Snırda ikinci kanaldan verilen pwm sinyalinin duty değeri ile belirleniyor. Gerisini opamplar otomatik olarak ayarlıyor. Sistemin güzelliği burada programla akım sınırlama yaptığınız zaman inip çıkmalar kaçınılmaz oluyor veya en azından tepki süresi artıyor. Halbuki bu sistemde anında tepki görüyorsunuz. Temel mantık şöyle çekilen akımı kurtaracak kadar voltaja müsaade edilmektedir. Ohm kanunu uygulanıyor yani. 10 v da 500 ma olarakmakımı sınırladın diyelim. 600 ma akım çekersen sistem voltajı 500 ma çekilecek şekilde düşürüyor. Bunu program değil opamp yapıyor.
Ete

Yasin

Alıntı yapılan: ete - 14 Ağustos 2013, 08:21:52
Bu sistemda akım sınırlama programdan yapılmıyor. Program yalnızca sınırı belirlemek için kullanılıyor. Snırda ikinci kanaldan verilen pwm sinyalinin duty değeri ile belirleniyor. Gerisini opamplar otomatik olarak ayarlıyor. Sistemin güzelliği burada programla akım sınırlama yaptığınız zaman inip çıkmalar kaçınılmaz oluyor veya en azından tepki süresi artıyor. Halbuki bu sistemde anında tepki görüyorsunuz. Temel mantık şöyle çekilen akımı kurtaracak kadar voltaja müsaade edilmektedir. Ohm kanunu uygulanıyor yani. 10 v da 500 ma olarakmakımı sınırladın diyelim. 600 ma akım çekersen sistem voltajı 500 ma çekilecek şekilde düşürüyor. Bunu program değil opamp yapıyor.
Ete

Anladım. Ancak benim dediğim programda bu işi yapan kısmın neresinin olduğu.

ete

Programda yer alan encoder pot oluma kısmı bunu yapıyor. Bu ksımda iki ayrı encoder okuması mevcut. Birisi volt ayar encoderi diğeride akım ayar encoderidir. Ayar değiştirildiğinde direk duty değerini değiştirmiş oluyorsun. Yeni değer hpwm sinyali için kullanılarak duty ve dolayısıyla akım seviyesi ayarlanmış oluyor.
Ete

Yasin

Alıntı yapılan: ete - 14 Ağustos 2013, 11:20:42
Programda yer alan encoder pot oluma kısmı bunu yapıyor. Bu ksımda iki ayrı encoder okuması mevcut. Birisi volt ayar encoderi diğeride akım ayar encoderidir. Ayar değiştirildiğinde direk duty değerini değiştirmiş oluyorsun. Yeni değer hpwm sinyali için kullanılarak duty ve dolayısıyla akım seviyesi ayarlanmış oluyor.
Ete

Ben yanlış anlaşıldım sanırım.

Tamam bunu biliyorum zaten. Hani çekilen akım, ayarlanan akımı geçince gerilim azaltılarak çekilen akım ayarlanan akıma sınırlanıyor ya, işte bunu programda neresinin yaptığını soruyorum.

ete

Dediklerimi anlamamışsın. Bu söylediğini opamp gurubu yapıyor.
Ete

Yasin

Alıntı yapılan: ete - 14 Ağustos 2013, 15:00:25
Dediklerimi anlamamışsın. Bu söylediğini opamp gurubu yapıyor.
Ete

Yani yazılımda iki pwm'de birbirinden bağımsız çalışıyor?

ete

Yenisi eskisi aynı. İki hpwm kanalı kullanılıyor. Birisi voltaj set değeri içîn diğeri akım set değeri içindir.
Ete

Yasin

Alıntı yapılan: ete - 14 Ağustos 2013, 17:59:18
Yenisi eskisi aynı. İki hpwm kanalı kullanılıyor. Birisi voltaj set değeri içîn diğeri akım set değeri içindir.
Ete

Teşekkürler.

duralikiraz

Öncelikle herkese  dijital güç kaynağı projesine yaptığı katkılardan dolayı teşekkürü bir borç bilirim, Başta ETE hocama..

Ben elektronikle yeni tanışan biri olarak kendime bir güç kaynağı yapmaya karar verdim. Yaklaşık 15 gündür internette araştırmadığım güç kaynağı projesi neredeyse kalmadı. Sonuç olarak en mantıklı olarak bu projeyi uygulamaya karar verdim.

1)   ETE hocam sizin paylaştığınız jpg uzantılı şemada açıkçası ben pek okunaklı olarak göremedim devre elemanlarını. Bulduğum sPlan programında çizilip jpg yapılmış aşağıda verdiğim V3.02 olan şemadaki proje sizinkiyle aynımı? Tecrübelerinize güvenerek  V3.02 de sizin daha önce bahsetmiş olduğunuz bu güç kaynağıyla ilgili eksikliklerin giderilmesi ve iyileştirmeler yapılmışmıdır?

2)   Ben bu v3.02 şemayla yapmak istersem güç kaynağım sağlıklı olurmu? Sizin burada verdiğiniz bilgiler bu şema içinde geçerlimi?

3)   Opamp olarak lm358 yerine elimdeki TL082 leri kullanabilirmiyim? Daha iyi olurmu?

4)   Akım ölçümü için 0.22R direnç yerine 0.1 5W dört tane kullansam sıkıntı olurmu? Ayrıca BLACK born vidaya doğrudan bağlı olan R7 ile gösterilen yerde de bağlı 0.05v 10W ek bir direnç mi var?

5)   Benim elimde sekonder çıkışları 60V—60V ve 9v—0v—9v volt olan özel yapım bir trafo var. Yani  60v luk kısmı tek sarım, 9 volt luk olan tarafı ise çift sargılı. Daha önceki yorumlarınızda gerilim bölmeyle bu trafoların kullanılabileceğini söylemişsiniz. Acaba bu trafonun 60v unu nasıl ve nerede gerilim bölme yapmalıyım ki sağlıklı olsun? 9 volt olan kısmınıda 6.3 voltluk trafonun yerine kullanabilirmiyim?

Biraz karışık anlatmış olabilirim, kusuruma bakmayın bu benim acemiliğimden kaynaklı bir durumdur. Ayrıca Tamamen tesadüf eseri bulduğum V.3.02 şeması okunaklı geldiği için benim çok hoşuma gitti. Sorularda biraz bu şemaya odaklı oldu. Soruyu bu devreden en az 3 tane yaptığını bildiğim için doğrudan ete hocama sordum, fakat herkesin katkılarını bekliyorum.

Not: Ekte şema ve isis dosyası dahil elimdeki kaynakları ekledim.

ete

1. Bulduğun şema adamın iyileştirdim diye yayınladığı şema ama bence birincisi (benim yaptığım) daha iyi. Bu şemada tutmadı sonra projeyi kaldırdı adam.

2. Sağlıklı olması senin yapış şekline de bağlı. Çalışır ama kusurları giderilmiş değil. Onun için kararı sen ver.

3. Opamp olarak rail to rail opamp kullanılması gerekir. TL082 buraya uyarmı bilemiyorum. LMC662 benzeri bir şey kullanılabilir.
    LM358 oraya cuk oturmuyor maalesef. Ufak tefek offset ayar kusurları çıkıyor. Bu nedenle devrede tadilat yaptım. Opamp ile ilgili tadilat LM317 nin ayarlı hale getirilmesidir. Böylece LM358 den kaynaklanan Offset (sıfır noktası) ayarını yapabilmiştim.
Bana kalırsa sen ya orjinal opamppı bul yada yine LM358 kullan. Bu devreyi LM324 ile çalıştıranlar bile mevcut. Akım ayarında ufak tefek sorunlar olabiliyor ama devre yinede çalışıyor. Akım göstergesi çok hassas çalışamıyor bu durumda.

4. Senin verdiğin şemada akım ölçme direnci farklı açıklanmış. Benim şemada 0,05 Ohm idi. Bunu 4 adet 0,1 Ohm ile yapmak mümkün. Ne kadar çok direnç ile yapılırsa hassasiyet o kadar iyi tutturuluyor. Yada piyasada satılan 10-20watt arası hazır direnç satın alınabilir (Farnell de var).

5. Sekonderi 60V olan trafoyu hiç bir şekilde bu devrede kullanamazsın. gerilim bölme ile falan olmaz bu iş. Unut bunu. 24-25V AC çıkışı olan bir trafo bulmak zorundasın başka değerler sorun yaratır. LM317 yi beslemek için 5-6V DC gerekiyor ki bunu 1 watt lık çok küçük bir trafo ilede yapabilirsin ben öyle yapmıştım.

Bu sistemin önemli kusurlarından biriside ilk açılışta ve kapanışta çıkışa 25V voltaj basmasıdır. Bunun sebebi sistem açılırken henüz işlemci ve opamp gurubu kontrolü ele almamış olmaktadır. Bunu önlemek için opamp beslemesine kondansatör ilave etmiştim. Açılışta biraz geç şarj olsada kapanışta en azından sistemi koruyabiliyor.
BU aletten şimdiye kadar 4-5 tane yaptım. İki tanesini evde kullanıyorum. Bu sorunların dışında alet son derece hassas çalışmaktadır. Öncedende belirtiğim gibi yeniden program yazdım akım gösterme işini stabil hale getirdim ve pot-tipi encoder ilave ederek ayar işini butondan kurtardım. Bu hali ile kullanıyorum ben memnunum.
Birde aşırı sınırlarında kullanılacak ise bu devreyi yapmayın derim. İşin tekniği icabı regülasyon transistörleri yüksek akımlarda (1-2 Amperin üzerinde) aşırı ısınmaktadır. Bu nedenle ya büyükçe bir soğutucu bağlayın yada devreyi bu amaçla kullanmayın.

Başkada söylenecek söz yok sanırım.

Ete

duralikiraz

Trafo işini iyi demedin hocam :) Neyse 40-50 tl verip konya sokağın yolunu tutacağız artık. Hocam 4. sorundaki şu akım dirençlerini acaba doğrumu anlamışım; TIP142 lere bağlı 4x0.22R akım ölçüm dirençleri var. Birde galiba şemanın sağ tarafında opamplara giren (3.kısım) R27 (diğer şemada R7) ile belirtilen direnç(ler)de 0.05R  10 watt direnç mi bunlar? Yani toplamda 2 grup akım ölçüm direnci var sanırım.?

Hocam birde diğer formlarda geçmiş yıllarda bu güç kaynağının ön panele yazılan yazılarının asetata baskı yapılarak yazılmasından bahsetmişsiniz. Size zahmet olmazsa şayet tam olarak nasıl yaptığınızı bu formda da bahsederseniz sizin tecrübelerinizle kaliteli bir baskı yapmayı öğrenmek isteriz.

Ayrıca ilginizden dolayı bilhassa teşekkür ederim.