Ethernet-swich problemi

Başlatan By-Coders, 16 Ekim 2018, 10:46:03

By-Coders

Merhaba,ben bir ethernet modul yaptim 18f97j60 mikroislemcisi ile ve ayni zamanda elimde ayni islemcinin 64 pin olan 18f67j60 li calisan bir cihazda mevcut
Sorun su: elimde 8 port ve 5 port planet marka ethernet swich var bu swichin 2,4,6 nolu portlarina modulu veya diger cihazi bagladiginizda isiklar yaniyor ama ping gitmiyor veri alisverisi olmuyor
Ama tek haneli  1,3,5,7  portlarina takinca calisiyor
Yeni swich de aldim ayni ama o portlara pc veya wiznet ile yapilmis bir ethernet modul takinca calisiyor .burda dikkat edilmesi gereken konu nedir ? Fikri olan varmi ?
Dil:microbasic

dnaci

@By-Coders merhaba. Bende ethernet ile çok proje yaptım. İlk defa böyle bir sorun duyuyorum. Kodunuzu görmeden yorum yapmak zor. Belki de donanımsal bir durumdur.

By-Coders

Yanıtınız için tesekkurler.
Aynı işlemciyi iki farklı firmada kullanıyor.
Birisi Türk firması 18F97J60 Kullanmış
Diğeri Çin Firması 18F67j60 Kullanmış

Bende 18f97j60 Kullandım.
Kodlar Mikrobasic içinde Bulunan hazır bir kütüphaneye ait.
Birkaç satır birşey zaten.
Hem benim ürün,hem diğer firma ,hemde çin firmasının Kullandığı işlemcilen aynı aileye ait ve dediğim gibi sadece çift haneli portlarda bunu yapıyor 2,4,6,8
Donanımsal olduğunu varsaydım çünkü birkaç çeşit bağlantısı var oldugunu fark ettim.
Çin firmasının yaptıgı  rj 45  bağlantısı benım ve dıger turk fırmasının yaptıgı bağlantıdan bıraz farklı
Ama sonuç aynı.
Başka modem,Swich de denedim onlarda sorun yok ama bu planet marka üründe bu sorun var.

Planet marka 5 ve 8 portlu ürünlerde de sonuç aynı .işin tuhaf kısmı o portlara pc veya wiznet (5100) ile yapılmıs devre bağlanınca çalısıyor.
Ya planet marka ürün çin malı oldugu için uyulması gereken bir standart a uymadı. yada bambaşka birşey var.

dnaci

Bu arada 2 tip ethernet konnektörü olduğunuda belirteyim bilgi olsun. Pin yapısı aynı olsada iç bobin led bağlantıları farklı. Yani civilux ve hanrun farklı diyebiliriz. Belki bununla alakalı bir durum olabilir.

By-Coders

Siz ethernet kısmını Enc28j60 ile mi yaptınız ?

dnaci

Evet ENC28J60 kullanıyorum. Sizin pic dahili ethernet modülü barındırıyor. Modülle ilgili yazılımsal bir durumda olabilir.