I2C KODLARI

Başlatan hmt, 17 Kasım 2018, 17:34:52

hmt

Merhabalar ADNS-2610 model bir optik okuyucum var. I2C  protokolü ile 16f877a dan okumak( x,y olarak) ve seri porttan Pc ye anlık göndermek istiyorum .
Usart ile ilgili bilgi bulabildim. Ete hocanın derslerinden ve internetten. Ancak I2C ile igili pek birşey anlayamadım özellikle adres konusunda. Yardım rica ediyorum I2C konusunda. Saygılarımla.

ete

I2C ile çalışan her bir aletin farklı bir cihaz kodu vardır. Bu kod sayesinde aynı I2C hattı na birden fazla alet bağlanıp kontrol edilmesi sağlanır.  Öncelikle komuta aletin cihaz kodu verilir sonra da adres verilir. Adres denilen şey de şayet haberleşilen alet birden fazla bilgi içeriyor ise her bir bilgi bir adrese kayıt edilir bu nedenle sen hangisine ulaşmak istiyor isen ona ait adresi verirsin.tek bilgi ise adres daima sıfırdır.

Ete

hmt

Teşekküer ederim hocam biraz daha araştırayım .

ete

BU sensörün I2C ile haberleştiğinin kaydını hiç bir yerde göremedim. Bir kaç farklı data sheet buldum ama hepsinde SPI olduğu belirtiliyor. Örnek bir şemada verilmiş ve data ve CLK hatlarında pullup direncide göremedim. I2C ninb yapısal durumu nedeni ile hatların pullup direnci ile takviye edilmesi gerekir aksi halde çalışmaz sistem. Ama bu sensör şemalarında böyle bir şey yok. Bence bu SPI ile haberleşiyor.

Ete

hmt

Hocam şimdi bakabildim foruma. Aslında bu hazır bir kart hocam ben Pic e entegre edip x,y okuyabilirmiyim diye uğraştım . Kartın 4 girişi var +,- ve iki pin daha SPI için daha çok kablo gerekiyor sanırım. O yüzden I2C diye düşünmüştüm +.- ve CLK İLE SDIO DİYE. Eke fotoğrafını koyuyorum kartın. İsterseniz yarın İsise aktarıp onuda paylaşayım. İlginize çok teşekkür ederim .

hmt

hmt

hmt

Hocam tek alıcı olacağından seçme pini kullanmazsak ve sadece bu karttan veri alıacağımıza göre gönderme pinide kullanmazsak bu haberleşmede SPI'dan  iki kablo ile yapılabilir mi acaba.
Saygılarımla.

ete

SPI karşılık haberleşme olduğunda 3 pin gerektirir. Aksi halde tek yönde 2 pin yeterlidir. Komuta bakarsan daha da iyi anlaşılır. SHIFTIN Datapin.CLKpin,Mode,[Veri,Veri...] şeklinde
Data sheet de de SPI lafı geçiyor bu nedenle ikaz edeyim demiştim.
Burada mode seçimi önemli olabilir. Data sheete bakılırsa mode 2 kullanılması gerekiyor sanırım.
SHIFTIN Datapin,Clkpin,2,[VeriA,VeriB]
Öncelikle hangi veri alınacak ise ona ait adres bilgisini göndermen ve ardından bilgiyi çekmen gerekiyor.
Bu alet ile haberleşmek çok karmaşık başarılı olabilirmisin bilemiyorum. İşin içine birde timing girmiş. Bazı şeyler zamanlama ile yapılıyor gözüküyor. Data sheeti çok iyi ezberlemek gerekiyor.

ete

hmt

Hocam seri iletişim protokollerini öğrenmek amacım. Ciddi emek gerçekten bu forum, çok sağolun, teşekkür ederim.