elektronik devre problemi

Başlatan kerem, 10 Aralık 2018, 14:35:50

ete

Başka bir IR kumanda ile neyi kast ediyorsun anlamadım. Başka dan kasıt yeni bir TV kumandası ise bu mümkün değil protokol denilen bir şey var her kes kendi protokolünde çalışıp bir birini anlar. Ayn protokol ile çalışanbir şey olursa olur.
Kullandığın mevcut sistem için mutlaka aynı OSC frekansına sahip PT serisi sistemin olması gerekir.
Mevcut sistemin gerek verici ve gerekse alıcılarını çoğaltmak mümkün tabiiki sistemi inceleyip ona göre bir şeyler yapmak şartı ile.

Ete

kerem

ete hocam frekansım şöyle pt2262 de 470k kullandım. pt2272 ise 1mohm kullandım. pt2272 için bir tane kumanda bulmam gerekiyor. çinde araştırıyorum. ama bulamadım.  aynı osc yi nasıl tedarik edebilirim. bir öneriniz varmı

ete

Alıcıya verici atıyorsun sanki. Rf olsa işin kolay idi ama IR olunca da pek zor değil ama her şey hazır bir kumanda bulmana bağlı. İşin içinde modulasyon var. Alıcın hangi modulasyonda alıyor ise vercide aynısını sağlamak zorunda ve bu pic ile kolaylıkla yapılabilir.
Ete

kerem

evet alıcım hazır şuan ona bir tane verici arıyorum. peki verici pt serisi olmasa da hazır kumandanın içindeki entegreyi aynı  frekansa veya modülasyona  getirsem aynı işi yapar mı.?  çinde bir tane IR verici buldum. onun içindeki verici entegrenin ne olduğunu bilmiyorum. o kumandayı getirsem burda kendi alıcıma entegre edebilir miyim.

ete

Alıcında pt var ise vericinde de olmalı aksi halde anlaşamazlar.
Vericiyi pt siz pic ilede bu yapmak mümkün ama sen yapabilirmisin bilemem.
Yapman gereken pt nin yaptığı işi taklit etmek.
Bu işin hem kart hazırlanma tarafı hem kutulama tarafı var. Hazır bir kutulu kumandayı tadilatla yapmak daha akıllıca olurdu.
Ete

kerem

ETE  hocam hazır kutulu bir devre  nasıl bulabilirim. ki pt seresi dişinda herhangi bir entegre işi yaramaz mı? benim devremde alıcı gözü ve alıcı enteğresi  olan pt2272 var. şimdi başka bir kumanda ile kontrol etmem lazım. yada IR olarak önereceğiniz başka bir devre var mı yada protokol falan. yada  hazır yapılmışı olursa daha iyi olur. çinden yada herhangi bir yerden alabileceğim(önereceğiniz). kolay olabilecek bir devre yada kumanda . sadece 3 tane sinyal alacağım uzaktan.

ete

Kerem aynı şeyleri sürekli tekrarlıyorsun. Açıkçası bende aynı şeyleri tekrarlamaktan bıktım.
PT2262 li kumandan dan neden vazgeçmediğini bilmiyorum. Sana söyledim başka entegre ile olmaz. Alıcın PT2272 li ise vericinde de PT2272 olması gerekir.
Olmadan pic ile aynı sinyallari ürettirmek de mümkün. Bu sefer kutulama sorunu ortaya çıkıyor.
Hazır bir ürün varmıdır yokmudur onu bilemem çünki böyle bir şeye ihtiyacım olmadı hiç.
Araştırıp bakacaksın var ise bir kultulu ürün gerekirse sadece kutusunu kullanıp içini yeniden tasarlayacaksın.
Bu konuda gerekirse sana verici yapabilirim. Ücreti mukabilinde tabiiki. Ama kutulama vs ile uğraşamam.
Neden aynı işi RF ile yapmıyorsunda illa IR ile olsun diyorsun.

Ete

kerem

https://www.alibaba.com/product-detail/IR-Remote-Control-with-3-Timer_60677402645.html?spm=a2700.7724857.normalList.19.54de73d62s8z4b

linkteki tipteki kumandayı pt serisine düşüntürmek istiyorum.
mümkün olabilir mi ete hocam, yada bunu dünüştürmenin yolu var mı ?

kerem

anladım ete hocam. peki gönderdiğim linkteki kutuya göre devreyi tasarlayabilir misiniz ? devreyi ne kadar ücretle yaparsınız ete hocam ona göre düşüneyim.
bizde pt serisi verici var ama sürekli problem çıkarıyor. kısacası bize problem yaratmayacak bir kumanda lazım. sürekli ugraşmak istemiyoruz. sıkıntı çıkarmayacak bir kumanda yaparsanız. ücretini konuşuruz ete hocam.

ete

Anlayamadığım bir şey var. Neden elinizdeki mevcut PT li alıcıdan vazgeçmiyorsunuz. Bu bir zorunlulukmudur.
Hazır bir sistem alın vericisi ve alıcısı ile birlikte olsun bitsin bu iş.
Olaya benim açımdan bakarsanız bir sürü yapılacak iş var.
Devre tasarlayacağım belki bir işlemci kullanıp programda yazacağım.
Sonuşta kartıda yapmak zorundayız. Önden devreyi en azından bir deney boardında denemek de gerekecek. Bir sürü iş.
Bu işleri öyle az bir praya yapmak mümkün değil. İsteyeceğim para hazır alacağın sistemden daha pahalı olacaktır sizin için.
Tavsiyem yeni bir sistem alın.

Ete

kerem

hocam illa pt olacak diye bir şey yok . ama IR olması elzemdir. infrared ile çalışsın sorun yok. sonuçta alacağım 3 tane sinyal. ama böyle bir şeyi nerden bulabilirim ki. ikili seti(alıcı verici) hazır olarak nasıl bulurum. onuda bilmiyorum. bir tavsiyede bulunursanız ona göre bulayım ete hocam :) . ır ile çalışan hazır bir sistem  önerisi bekliyorum  teşekkürler.

ete

Önerim şu,
Aşağıdaki linkteki kumanda ve alıcısını alıp peşine bir Kod çözücü ve röle gurubu yapıp istediğini sana vermek olur.
https://www.robotistan.com/ir-alici-verici-kumanda-seti-ir-receiver-module-wireless-remote-control-k
bu ham bir sistem yalnızca vericisi ve bir de alıcı gözü var.
Göz sadece sinyali çözer sana protokol olarak veriri. Pic ile bu kodu okuyup çözdürmek gerekiyor.
Kaç röleli yada başka bir kontrol sistemli istiyorsan söylersin yaparım.

Şöyle bir baktım sitelere isteğine uygun hazır bir sistem göremedim ne yazıkki.

Ete

kerem

cok sagolun ete hocam benim için arama yapıp kendinizi yormuşsunuz.
hocam verdiğniz linkteki kodu okuyup pic e aktaran bir örnek program linki biliyor musunuz. yani IR kodlarını çözüp pic basic pro ile yapılıp pice okutulan bir örnek forumda falan varmıdır. daha önce bahsedilmiş bir konu veya link olabilir. teşekkürler

ete

Muhtemelen NEC protokülü kullanıyordur. Bu sitede bu konuda bilgi mevcut aratırsan bulursun.
Bu tür aletler her nedense genelde NEC protokolünü kullanıyor. Umarım öyledir.

Aslında yapılması gereken şu. Aleti alıp lojik analizör ile protokolünü tespit etmek ve ardından kodu çözecek bir yazılım yazmak. Şayet protokol NEC ise hazırı var ama değil ise protokole göre kod yazmak gerekebilir.

Ete

kerem

mrb ete hocam aşağıdaki gibi bir programım var. şimdi ben 3 button kullanıyorum 1.button aç/kapa toggle butonu 2. button artır 3.button azalt butonu, artır ile azalt botunu gayet iyi şekilde çalışıyor.
Ama aç/kapa botunu, devreye ilk enerji verdiğimde, buttona basınca çalışıyor, açma işlevini yerine getiriyor bunda sorun yok, ama ikinci defa bastığımda kapatmak için kapatma görevini yapamıyor kapatmıyor.
sanki aşağıdaki kodlarda gösterilen sıfır labeline dallanıyor.
ilk basımda sıfır labeline dallanıyor ama tekrar kapat tuşuna bastığımda bu sefer kapatıyor.
yani kapatmam için ilk basışta ilk önce sıfıra dallanıyor ikinci basışta kapatıyor kendini açtıktan sonra kapatmak için iki defa botuna basmam lazım.
bu anlattıklarım karta ilk enerji verdiğim zaman oluyor.
Ama enerjiyi devreden kesmezsem ac/kapa tuşu ilk çalıştırmadan sonra hep doğru çalışıyor.
ilk enereji verildiği zaman açmada sorun yok kapatmada sorun oluyor kapatmıyor.
kapatmak için iki defa tuşa bastıktan sonra artık kart toggle komutunu tam yerine getiriyor.
enerji kesilmediği sürece doğru çalışıyor. Diyelim ki elektrik gitti(enerjiyi kesince) tekrardan elektrik verdiğimizde yine aynı şeyi yapıyor kapatmak için iki defa basmak lazım oluyor. ben baya ugraştım ama tam bir sorunca varamadım.
acaba toggle işini mi yapmıyor. yada aradaki kodlar bozuyor mu bilemedim. yorumunuzu bekliyorum ete hocam teşekkürler.

@ __config _BODEN_OFF & _BOREN_OFF & _CP_OFF & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT

DEFINE OSC 4
'OSCCON=%01100110
CMCON=7

VRCON=0
'LCDOUT
TRISA=%00011100
TRISB=%00000000
PORTA=0
PORTB=0
PAUSE 200

T2CON=%00000100 'PWM AYARI
PR2=199          'PWM AYARI