Arduino unayo harici eeprom (24AA32) ses dosyası yükleyip oynatma.

Başlatan turbojet, 07 Haziran 2019, 23:08:48

turbojet

Merhabalar Arduino uno ile bir proje yapmaya çalışıyorum. hc-sr04 sonar Sensörü hareket algılyınca "merhaba hoşgeldiniz diye konuşan bir devre" Sd kart ile yapılabilir ama ben harici eepromla yapmak istiyorum. yabancı bir siteden bir çalışma buldum orada sesi direk arduinonun içerisine kaydetip oynatabiliyorum fakat 4 sn ye den fazla ses yüklenmiyor. hafıza yeterli değil. çalışmanın kütüphanesi bu dur. Ben buradaki c koduna döndürülmüş ses dosyalarını harici eepromda yükleyip oradan oynatmak istiyorum. yardımcı olabilecek biri var mıdır. şimdiden teşekkürler.Bu eki görüntüleyemezsiniz.

turbojet

Arduinonun kendi hafızasını kullanarak engel algılayınca konuşan çalışma ektedir. sonar projesiyle birleştirdim. ama işte bu projeyi harici eepromdan oynatmak istiyorum ve yazılım bilgim iyi değil.Bu eki görüntüleyemezsiniz.

fatih88

pek burda ardunio projeleri ile uğraşan yok genelde pic mcu ile yardım alman mümkün sanırım
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Sd kart ile ses dosyası çalmak sıkıntılı bir iş. "Dfplayer" kullanın.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

furkan41

Arkadaşım Merhabalar. Görüyorum ki sorun. önceden belirlediği veya bir zaman sonra değiştireceğin istediğin zaman uygun yerde uygun sesi verecek ( bildirim veya sesli uyarı artık neyse )  SD kart sıkıntı diyorsun. Eeepromda sıkıntı olacaktır.

Fakat ses kayıt eden harici entegreler var. arduino ses kayıt modülleri diye arat cıkar. 1 dakikadan 4 dakikaya kadar kayıt edenler olduğunu hatırlıyorum. 60 saniye yani 1 dakikaalıklar uygun fiyatlıdır. zaman ile fiyat doğru orantılı :D o yüzden bu kadar uğraşacağına böyle bir kaç modül alıp ses kaydetmeni daha sonra caldırmanı öneririm.

genelikle 2 butonları olur. bir butona basılı tutarak ses kaydedersin diğer butona bastığında kayıt bitene kadar kaydı calar.

Bu sana bir fikir olsun.

Fakat arduino ile MP3 bile yapılıyorlar. kücück bir modül ile sende bu modülerden bir tane al. sesleri kayıt et bir sıraya koy kayıtları , yükle sd karta tak sd kartı mpp3 calar modülüne.. daha sonra tek yapman gereken. hangi şartta hangi kayıt calacak ise modüle o kaydı caldır demek kalıyor.

turbojet

Alıntı yapılan: furkan41 - 14 Haziran 2019, 21:29:40Arkadaşım Merhabalar. Görüyorum ki sorun. önceden belirlediği veya bir zaman sonra değiştireceğin istediğin zaman uygun yerde uygun sesi verecek ( bildirim veya sesli uyarı artık neyse )  SD kart sıkıntı diyorsun. Eeepromda sıkıntı olacaktır.

Fakat ses kayıt eden harici entegreler var. arduino ses kayıt modülleri diye arat cıkar. 1 dakikadan 4 dakikaya kadar kayıt edenler olduğunu hatırlıyorum. 60 saniye yani 1 dakikaalıklar uygun fiyatlıdır. zaman ile fiyat doğru orantılı :D o yüzden bu kadar uğraşacağına böyle bir kaç modül alıp ses kaydetmeni daha sonra caldırmanı öneririm.

genelikle 2 butonları olur. bir butona basılı tutarak ses kaydedersin diğer butona bastığında kayıt bitene kadar kaydı calar.

Bu sana bir fikir olsun.

Fakat arduino ile MP3 bile yapılıyorlar. kücück bir modül ile sende bu modülerden bir tane al. sesleri kayıt et bir sıraya koy kayıtları , yükle sd karta tak sd kartı mpp3 calar modülüne.. daha sonra tek yapman gereken. hangi şartta hangi kayıt calacak ise modüle o kaydı caldır demek kalıyor.

öyle yaptım küçük dökme çipli ses kayıt modülü aldım. benim amacım maliyeti düşürmek. yoksa sd kart yada mp3 modülü de var ama pahalıya kaçıyor.

mali4242

Alıntı yapılan: turbojet - 07 Haziran 2019, 23:08:48Merhabalar Arduino uno ile bir proje yapmaya çalışıyorum. hc-sr04 sonar Sensörü hareket algılyınca "merhaba hoşgeldiniz diye konuşan bir devre" Sd kart ile yapılabilir ama ben harici eepromla yapmak istiyorum. yabancı bir siteden bir çalışma buldum orada sesi direk arduinonun içerisine kaydetip oynatabiliyorum fakat 4 sn ye den fazla ses yüklenmiyor. hafıza yeterli değil. çalışmanın kütüphanesi bu dur. Ben buradaki c koduna döndürülmüş ses dosyalarını harici eepromda yükleyip oradan oynatmak istiyorum. yardımcı olabilecek biri var mıdır. şimdiden teşekkürler.Bu eki görüntüleyemezsiniz.

http://elektronikdevreler.org/multi-ses-calar-devresi/

http://antrak.org.tr/blog/18f4620-ile-ses-uygulamalar%C4%B1/

şu linkteki projeleri bir incele istersen. Antrak sitesindekini yaptım. sağlıklı şekilde çalışıyor. üstelik eeproma da gerek yok.pic in dahili hafızası kullanıyor lakin ses kalitesi bana yeterli gelmedi. diğeri daha iyi ama deneyemedim. sen deneyip çalıştırabilirsen bana da haber ver.