rf kumanda kod çözme

Başlatan fatih88, 29 Aralık 2019, 12:46:15

fatih88

erol abi aklıma bir fikir geldi her ne kadar roling kod kadar olmasada bizim kumandayı klonlayan 1 hafta kullanabilsin kumandaya saat entegresi ve 52 adet şifre koyalım kumanda her hafta bir şifre kullansın alıcıda her hafta gelecek şifreyi bilsin sorun pil değişiminde pil değiştiğinde elcekteki saati nasıl ayarlarız bence yapılabilir saat entegresi çok bir akım çekmediğindende pil sarfiyatıda fazla olmaz
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Bence pek akıllıca bir yöntem değil. 1 hafta içinde kod sürekli birisi ile çakışır yada kopyalanır. Koruma olacak ise belirli peryot için olmaz.
Saat meselesine gelince çok kritik olmayacağına göre saat ayarıda gerekmez. Sistem açıldığında sürekli zamanı sayar 1 hafta geçince ne yapacaksa yapar.
Ete

fatih88

Sabit şifreliyide klonlayınca sürekli kullana bilirler dediğim gibi bu araç giriş kumandası en azından klonlaysan kişi 1 hafta kullanabilecek sonra o kumanda 1 sene boyunca calişmayacak
Çakışma derken tam anlayamadım hocam

www.fayelektronik.com

ete

Çakışma, aynı şifre kodunun tesadüfen başka bir elcikten gelmesidir. Uzak ihtimal gibi görünür ama sıklıkla meydana gelen bir olay yabana atma. Gerçi kendi protokolünü yaratırsan daha zor oluşur ama herzaman bir ihtimal var.
Ete

fatih88

Kendi protokolümüz olacak hocam ben bunu iyi olarak düşünmüştüm Çünkü hiç olmassa program sürekli farklı kumandaların id sini tutmak zorunda kalmaz programda rahat calisir sadece hafta dönüşlerinde başka bir şifreyi eepromdan çeker diye düşünmüştüm
Peki hocam iki kumandaya aynı anda basıldı diyelim hangi kumandayı görürse onu açmazmı bunda bir sıkıntı varmı
Örneğin 1 kapımız var siteye girerken iki komşuda aynı anda kumandaya bastı ilk kimi gördüyse onu açmazmı
Sitede iki kapı varsa ne olur o zaman her kartın ve o karta hitap eden kumandaların yıllık şifreleri farklı olacak

www.fayelektronik.com

ete

433 Mhz de çalışan kumandalarda gördüğüm şu. Aynı anda basılırsa ya ilk basılanı görür yada ikisinide görmez.
Ete

fatih88

O zaman yarın bir dememe yapayım iki verici tek buton bir devre yapayım sonucu görelim erol abi pt lerde almıyor onu denedim iki kumandaya basınca alıcı kör oluyor

www.fayelektronik.com