Otomatik Akü Şarj Devresi Arıyorum

Başlatan rayman, 09 Ocak 2020, 14:36:23

rayman

Yapacağım 12-24volt smps devresini vede aküyü elektrik kesince devreye alıp çıkarma işlemi kaldı  yani röleler hazır. 40amper kullanmayı düşünüyorum pcb ye bunu çizeceğim ancak Akü Şarj kısımını oturtamadım. Attiny24 lü dökümnan buldum ama hoşuma gitmedi. Yüklemesi ayrı dert. Ki şöyle birşey yapmak mümkün mü  :
12v-24v otomatik akım ayarlı akü şarj devre arıyorum. Mikroişlemcilide olabilir. Çok devre var ama 12volt için vede benim yapmak istediğim şey , örneğin akü 12 voltluk ama 10,5 alt limite gelince kendi otomatik şarj edecek , 14 volta gelince kendi otamatik kesecek. Tabiki akım ayarlı olmalı düşük amperli aküler için vede max 100a aküler için akım ayarlı olmalı.
Aynı şey 24v akü içinde olmalı alt ve üst değerde şarj sürekli denetlemeli vede devreye girip çıkmalı örneğin 19,5 voltta alt limit aküyü doldurmaya başlayacak 26-27vollta kesecek . Bu akü içinde akım ayarı olması lazım .Biraz komplike oldu ama maalesef böyle bir çalışma yapmam lazım

POWER

Akülerin kapasitesini yazmamıssın.Akım ayarlı olacak ama maksimum kaç amper olacak?