SG90 servo yardım

Başlatan ersangundogdu, 27 Şubat 2020, 14:53:06

ersangundogdu

Arkadaşlar bu aralar servo motorlara merak sardım(başka eksiğim kalmamş gibi). Ekte verdiğim basit servo motor devresini çalıştıramıyorum. basitçe butona bastığımda 90 derece sağa dönsün tekrar sıfır nokatasına geri dönsün istiyorum. İsiste servo hareket ediyor ama gerçekte tık yok. yardım eder misiniz?

ete

Aşağıdakini dene bakalım.
Acemilerin 12F765 ile çalışmasını doğru bulmuyorum.
Bir kere yanlış yaptınmı OSCAL değerini sidirirsin sonrasında o işlemci çalışmaz olur.
Ete

BASLA:
      IF BUTON=1 THEN
      GOSUB ILERI
      WHILE BUTON=1
       GOSUB ILERI
      WEND
      PAUSE 20      
      ELSE 
      GOSUB GERI
      ENDIF
      GOTO BASLA
GERI:
      MOTOR=1
      PAUSEUS 500
      MOTOR=0
      PAUSEUS 19500
      RETURN

ILERI:
      MOTOR=1
      PAUSE 2
      MOTOR=0
      PAUSE 18
      RETURN       
      END

ersangundogdu

Hocam ilk enerji verdiğimde saatin ters yönünde hareket ediyor. Butona basılı olduğu süre dönüyor motor. Butona bir kez basıldığında sağ sol hareketini tamamlayana kadar buton kontrolü yapmamalı. Bu yazdıklarım isiste olanlar. Gerçekte hala tık yok. Motoru kulağıma dayadığımda cızırtı var ama hareket yok.

ete

At o motoru yenisini al.
Belliki bozuk.

Yada elinde sakla program çalışıyormu ona bak.
Motor yerine led bğl o motor çıkışına ve pause miktarını en az 100 ms yap ki ledin yandığını görebilesin.
Pic çalışmıyorsa motorda dönmez elbette. Çalıştığını anlamak için led metodunu kullan yada bildiğin başka bir yol var ise onu kullan.
ete

ersangundogdu

Servoyu direnç.net ten sıfır almıştım. Daha hiç kullanmadım bile. Benim şansım işte...

ete

Programın çalışıp çalışmadığından emin olmadan servo için karar verme
Ete

ersangundogdu

Led tavsiyenizi uyguladım ve led yanıyor hocam.

ersangundogdu

Hocam servo motor ileri geri hareket olayını çözdük diyelim. Servolarda hız kontrolü hakkında bilgi verebilir misiniz? Örneğin 70 derece tam hız, 20 derece yarım hız, geri dönerken tam hız yaptırılabilir mi?

ete

Servo denilen alet sabit hızla döner ve verdiğin puls miktarına (500us-2000us) bağlı olarak konum değiştirir yalnızca.

Temel prensip puls sürekli verilmeli ve verme sıklığıda 50 Hz yani her 20ms de bir bu puls sürekli verilmelidir. Aksi halde şaşırır servo

Ete

ersangundogdu

O zaman bu servo denilen alet benim işime yaramadı. Çok hızlı dönüyor çünkü.

ete

voltajını düşür sende o zaman yavaş döner.
Ete

ersangundogdu

Güç düşmez mi o zaman? Denemek lazım. Mersin'de sg90 için 15 lira istiyorlar. 5.5 lirada yol parası vermem gerek. Elimde step motor var ama onada kayış kasnak sistemi yapmak sıkıntı olacak. Neyse cd room mekanizması ile devam artık...

Dtmf

Servo yu for dongusu kurarak 500-2000 arasi tek tek artirarak veya zalyarak hiz ayari yapabilirsin biraz arastir formda bulursun

Dtmf

500 den 1500 ornek yazarsan hizlica konuma gider sen bunu buyona basili tuttugun surece 5001,5002,5003....2000 yap hiz ayari yapmis olursun

ersangundogdu

Dtmf: verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Bendeki mekanizmaya uygun değil bu iş.