Birden fazla spi entegre kullanımı

Başlatan cihanogluts, 13 Mart 2020, 22:37:01

cihanogluts

Merhabalar. 18f4620 ile Enc28j60 modülü,74hc165 ve 74hc595 entegrelerini kontrol etmek için uğraşıyorum ama bir türlü beceremedim. Sck pini 3 entegreye, sdi pinini enc28j60 ve 74hc165 e, sdo pinini enc28j60 ve 74hc595 e bağlıyorum. Ayrıca 3 ayrı cs pini 3 ayrı entegreye bağlıyorum. Bütün ayarlamaları yapıyorum fakat üçünü bir arada çalıştıramıyorum. 74hc165 e butonlar bağlı bu butonların durumuna göre 74hc595 e bağlı ledler yanıyor. Bu entegrelerin çalışmasında bir sorun yok. Ama bu entegreler bağlıyken ethernet modülünü çalıştıramıyorum. Entegreleri çıkarıp sadece ethernet modülünü deniyorum modül çalışıyor. Sizce programsal bir hatamı yapıyorumdur yoksa bu 3 entegrenin birbiriyle çalışma imkanı yokmudur? Şuanda telefondan yazıyorum. Lazımsa kodlarıda bilgisayara geçince yükleyebilirim.

ete

yazdıklarınızdan bu 3 entegreyide aynı hatlara bağlamış gibi bir durum sezinliyorum.
Bunların bir birlerini bozma ihtimalini düşündünüzmü hiç. Bir pin çıkış modunda iken belirli bir lojik değer verir diyelimki HIGH olsun. diğer pin LOW verirse çakışma meydana gelir.
Sistemin çalışmadığına göre benzer bir durum sözkonusu olabilir.
Şema olsa daha iyi anlaşılabilirdi durum.

Ete

alisumer

SDO pinini bütün entegrelere yazma yapacaksan bağlaman gerekir birini atlamşsın yada yazmayı unutmuşsun  sadece sdi pini bağlı olan entegre emir gelmeden cs pini ile aktif olup cevap veren bir entegre ise cs pinindeki ufak parazitleri gözlemlemelisin .spi nin bütün şemalarında paralel bağlı bir çok alet cs pini ayrı olduğu sürece çalışır deniyor fakat,spi hattını bence bozabilecek bir kaç sorun var ilki entegrelerden gelen cevapların çakışması moduller nasıl çalışıyor bilmiyorum ama geçişler arasındakı uygun bekleme ile belki çözülebilir kolay gelsin
Hep meraktan

alisumer

Alıntı yapılan: alisumer - 16 Mart 2020, 16:45:03SDO pinini bütün entegrelere yazma yapacaksan bağlaman gerekir birini atlamşsın yada yazmayı unutmuşsun  sadece sdi pini bağlı olan entegre emir gelmeden cs pini ile aktif olup cevap veren bir entegre ise cs pinindeki ufak parazitleri gözlemlemelisin .spi nin bütün şemalarında paralel bağlı bir çok alet cs pini ayrı olduğu sürece çalışır deniyor fakat,spi hattını bence bozabilecek bir kaç sorun var ilki entegrelerden gelen cevapların çakışması moduller nasıl çalışıyor bilmiyorum ama geçişler arasındakı uygun bekleme ile belki çözülebilir kolay gelsin
gelen verilerin hızlıca değişkenlere aktarılıp buferin silinmesi için gereken süreler de var tabi belki zamanlamadan kaynaklanıyordur
Hep meraktan