Röle Kontak Kontrolü

Başlatan elektro77, 25 Temmuz 2020, 22:36:00

elektro77

Aşağıdaki devrede bulunan rölenin kontaklarının yapışık kalma durumunu ve kontakların geçirip geçirmediğini MCU ile nasıl kontrol ederim? Nasıl bir devre ile bu mümkün olabilir?
Yüke paralel iki uç alıp bu uçları Zero crossing dedektörden geçirsem olabilir mi?
Veya önce 220voltu köprü ile doğrultup uygun bir gerilim bölücü ile bir optoya ve optonun çıkışından da MCU girsem olur mu?
Fakat AC220 voltu, DC198 volta çevirsemde gerilim bölücülerle de 5 volta düşürsemde çıkışta kondansatör kullanmayacağımdan sinüslerini tam kırpamayacağım için işlemci bunu nasıl algılar.
Kısacası Röle kontaklarını yapışık kaldı ise HIGH geçirmiyorsa LOW verecek şekilde Mcu ile nasıl kontrol edebilirim?
SAYGILARIMLA

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Röle çektiği zaman yük devreye gireceğine göre yük ayaklarından bir referans almak zorundasın.
Sorun sadece rölenin çekip çekmediği ise yük faz ucundan alınacak bir zero crossing tespit ucu işine yarar. oraya 1Mohm direnç bağlayarak üzerinden ölçüm alabilirsin. Daha da iyisi ölçüm ucunuda bir optodan geçirip izole etmektir elbette. Yada yüke paralel 1watt (bulamazsan 2watt) trafo bağlayarak uygun bir ölçüm voltajı alıp DC ye çevirip pic pinlerineden birine girerek voltajın varlığını high low olarak tespit edersin. Voltaj varsa röle çekmiş yoksa çekmemiştir.
Yada röleyi off yapıp hala voltaj olduğunu görürsen kontak yapışmış demektir. Yada on yaptığında voltaj hala yoksa kontaklar off konumunda kitlenmiş demektir. Ufak bir işte bir bir çok test alternatifi ortaya çıkıyor.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 26 Temmuz 2020, 08:01:27Röle çektiği zaman yük devreye gireceğine göre yük ayaklarından bir referans almak zorundasın.
Sorun sadece rölenin çekip çekmediği ise yük faz ucundan alınacak bir zero crossing tespit ucu işine yarar. oraya 1Mohm direnç bağlayarak üzerinden ölçüm alabilirsin. Daha da iyisi ölçüm ucunuda bir optodan geçirip izole etmektir elbette. Yada yüke paralel 1watt (bulamazsan 2watt) trafo bağlayarak uygun bir ölçüm voltajı alıp DC ye çevirip pic pinlerineden birine girerek voltajın varlığını high low olarak tespit edersin. Voltaj varsa röle çekmiş yoksa çekmemiştir.
Yada röleyi off yapıp hala voltaj olduğunu görürsen kontak yapışmış demektir. Yada on yaptığında voltaj hala yoksa kontaklar off konumunda kitlenmiş demektir. Ufak bir işte bir bir çok test alternatifi ortaya çıkıyor.

Ete
Son önerdiğiniz yüke paralel trafo bağlamak önerinizi okuduktan sonra aklıma trafosuz adaptör devresi kullanmak geldi. Aşağıdaki şemada bazı değişiklikler yaparak  çıkışı +2 volta bile indirgesem yeterli olur sanırım. Ne dersiniz mantıklı olur mu?

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

İzolasyonsuz devrelerden hoşlanmam. Sürekli elinde olacak bir devre ise hiç tavsiye etmem ama bir kerelik yapıp kapatacağın bir şeyse olabilir. Kendin karar ver artık.
Ete

elektro77

Hocam:
Aşağıdaki standart zero crossing dedector devresinde low çıkış alamıyorum. Nerede yanlış yapıyorum acaba?
Devreyi gerçekte yaptım ve çalıştırdım. (Mcu devresinin gnd si ile zero crossing devresinin gnd si birbirine) bağlı. Osiloskopla çıkışı kontrol ediyorum. Fakat,
enerji yokken; opto çıkışındaki pullup direnci etkisi ile +5 volt,
enerji varken; 100Hz, %84 +duty li +4.56 volt görüyorum.
Haliyle işlemci bunu hıgh algılıyor.
Ne yapmalıyım?   

ete

Sadece resme bakıp bu soruyu cevaplamak zor. Simulasyon dosyasını koy ki bizde bakalım ne olup bitiyor.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 26 Temmuz 2020, 20:22:37Sadece resme bakıp bu soruyu cevaplamak zor. Simulasyon dosyasını koy ki bizde bakalım ne olup bitiyor.

Ete
hocam sorun opto kuplörün içindeki transistörün iç direncinden kaynaklıymış. CE direnci çok yüksek bir opto kullanmışım.
Optonun collectorundeki 4k7 direncini 47k ile değiştirince daha stabil oldu devre.
Ancak yinede bu devreyi kullanmadım. Çünkü zero crossing dedektorun çıkışı her halukarda kare dalga.
Yazılımla hıgh kontrolu yaparken zero crossing dedektorun çıkışı kare dalga verdiği için pic düşen kenarlarıda algılayıp saçmalıyordu.
Aynı devre üzerinde değişiklikler yapararak Ac yi direk dc ye çevirip, sinüsüde tam dc sınırında kırpacak kadar bir kapasitede kondansatör kullandım. Opto ile izole edip pice girdim. Şu an sorunsuz çalışıyor.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Serk@n

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Serk@n

Böyle bir devre şeması buldum. Umarım işinize yarar. Kullandığınız devrede direnç değerleri çok büyük gibi.

Serk@n

47K dirençlerin 1W olmasında fayda var.

elektro77

Alıntı yapılan: serkanzey - 03 Ağustos 2020, 22:32:12Böyle bir devre şeması buldum. Umarım işinize yarar. Kullandığınız devrede direnç değerleri çok büyük gibi.
Gönderdiğiniz şemanın aynısını yaptım bende. Tek fark opto çıkışındaki dirençler.
Evet direnç değerleri banada çok büyük geldi ama o değerlerle gerçek devrede çalıştı.
Bu na benzer bir sürü şema var ve direnç değerleri farklı farklı hepsinde.
Aslında bu devrede kullanılacak direnç değerlerini Burak bey hesaplayabilir gibi geliyor bana

Serk@n

Ben bir hesap yapmaya çalıştım. Ama simülatörden teyid etmede fayda var.

220V.a seri bir 400V 330 nF kapasitör ve 330 ohm direnç bağlasak...

Kondansatörün 220V, 50 Hz. AC.ye göstereceği direnç:
1÷(2×π×50×330×10^(−9))= 9.647 ohm olur.

Bizim seri bağladığımız direnç 330 ohm. Devrenin toplam direnci 9.646+330=9.976 yaklaşık 10 K olur. Böylelikle devredeki AC akım 220/10= 22 mA olur.

330 ohm direnç üzerine yaklaşık 7V AC gerilim düşer. (Çeyrek watt bir direnç kurtarır. 0,022x7 < 0,25)

7V AC gerilim tam doğrultmaçtan geçirilerek 10V DC elde edilir. (Yaklaşık bir buçuk katı)

Optoküplörün içindeki ledin devreye girmesi için üzerinden 20mA akıtmak gerekir. Normal bir led'den farklı olacağını sanmıyorum ama datasheetinden teyit edebiliriz.

Dolayısıyla tam dalga doğrultmaçtan  sonra DC 10V.u görürsek 470 ohm bir dirençle optoküplöre verebiliriz.

Serk@n

Yani 220V AC.nin çıkışına gerilim bölücü olarak 330 nF ve 330 ohm seri bağlanacak. 330 ohm sonrası 4 diyot ve bir kapasitör ile tam dalga doğrultmaç yapılacak. Bunun çıkışı da 470 ohm direnç ile optoküplöre bağlanacak.

onurinci

elektro77

Alıntı yapılan: onurinci - 04 Ağustos 2020, 16:37:10HCPL-3700 AVAGO
Çok iyi bir entegre ama Rx dirençleri için neden o kadar hesap yapma gereği duymuşlar anlamadım. Hatta AC220volt için direnç değerlerini bile
hesaplayamadım.