AC.nin Anahtarlanması

Başlatan Serk@n, 03 Ağustos 2020, 20:54:28

Serk@n

DC akımlarda olduğu gibi transistörler, AC akımda da anahtarlama elemanı olarak kullanılabilir mi?

Mesela bir ses sinyalini kollektörden versek, beyz akımını açıp kapatmak ile emiterdeki akımı açıp kapatabilir miyiz?

Ses sinyali değişken doğru gerilim... Yani dalgalanmalar sadece pozitif alanda.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

elektro77

Alıntı yapılan: serkanzey - 03 Ağustos 2020, 20:54:28DC akımlarda olduğu gibi transistörler, AC akımda da anahtarlama elemanı olarak kullanılabilir mi?

Mesela bir ses sinyalini kollektörden versek, beyz akımını açıp kapatmak ile emiterdeki akımı açıp kapatabilir miyiz?

Ses sinyali değişken doğru gerilim... Yani dalgalanmalar sadece pozitif alanda.
Dediğiniz şey transistörlerin kullanımı ile ilgili teoride yanlış bir uygulama olur. Pratikte ise çalışması mümkün.
Fakat ses kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği kesin.
Aslında denenmesi çok kolay bir devre olur. Deneyip sonucu bildirirseniz bizde öğrenmiş oluruz.
Örneğin: PNP bir transitörün emiterine (NPN olursa kollektörüne) 1Khz 10 volt genlikli bir sinüs uygulayın. Bays e de uygun bir gerilim uygulayıp taransistörü tetikleyin ve kollektörünü osiloskopla izleyin bakalım ne göreceksiniz? Bir nevi transistör regüleli adaptör yapmak gibi birşey olur aslında. Aşağıdakine benzer 7812 olmayan bir devre olurdu...

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Serk@n

Aslında dediğim şeyi ben denedim. Sesi iki farklı yere, iki farklı transistörü açıp–kapatarak yönlendiriyordum. O zaman nasıl mantıkla meseleyi tahlil ettim bilemiyorum, ama "acaba çalışır mı" diye hiç şüphe etmedim. Halbuki o zamanlar yanımda osiloskop da vardı. Şimdi yeni osiloskobum 20 gün sonra gelecek. Ve devrenin çalışmasında bir dengesizlik olduğunu yeni fark ederek yaptığım işi sorgulamaya başladım.

Şimdi sizlerden biraz teorik bilgi alayım. Osiloskop imkanı bulunca yaptığım deney sonuçlarını sizlerle de paylaşırım, diye düşündüm.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.