endüstriyel projelerde kullanıla bilir rf alıcı verici

Başlatan fatih88, 06 Ağustos 2020, 10:53:06

fatih88

arkadaşlar öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim
endüstriyel projelerde yani sanayide kullanabileceğim kapalı alanda ortalama 100-150m çekebilecek güç tüketimi az bir alıcı verici modüle ihtiyacım var sizce hangi modülü kullanmalıyım sanayi ortamı bildiğiniz gibi motorlardan dolayı epeyce manyetik gürültüye sahip bundan pek etkilenmeyecek bir rf alıcı verici modüle ihtiyacım var ne kullanabilirim fikirlerinizi bekliyorum
saygılarımla
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

elektro77

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Ağustos 2020, 10:53:06arkadaşlar öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim
endüstriyel projelerde yani sanayide kullanabileceğim kapalı alanda ortalama 100-150m çekebilecek güç tüketimi az bir alıcı verici modüle ihtiyacım var sizce hangi modülü kullanmalıyım sanayi ortamı bildiğiniz gibi motorlardan dolayı epeyce manyetik gürültüye sahip bundan pek etkilenmeyecek bir rf alıcı verici modüle ihtiyacım var ne kullanabilirim fikirlerinizi bekliyorum
saygılarımla
udea nın modülllerinden birini, üzerinde 23 adet fırçalı motor bulunan kendi yaptığım bir humanoid robotta kullanmıştım. Hatta ilk aldığım modüller aşırı etkilenmişti ve sorunumu udea ile çözmüştüm.

https://www.udea.com.tr/rfmodule.html

Birde alıcıyı bağladığınız kısımda tüm kablolamaları mümkün olduğunca ferrit boğumlardan (ferrite bead) geçirmeniz çok önemli. Çok faydası var. Tecrübe ile sabit.

https://www.direnc.net/lf-35bb15-120ohm-100mhz-ferrit?language=tr&h=eb73bf95&gclid=CjwKCAjw1K75BRAEEiwAd41h1Mg0MEvVMdJyiCVkZXY6xiYQSQd9led1gtrlfl6DV_1HA9gh3YPpvxoCJtQQAvD_BwE

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

fatih88

cevabınız için teşekkürler ama biraz büyük alıcı ünite için sorun olmayabilir ama verici 3v pil ile çalışan bir elcekte olacak

www.fayelektronik.com

elektro77

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Ağustos 2020, 11:18:29cevabınız için teşekkürler ama biraz büyük alıcı ünite için sorun olmayabilir ama verici 3v pil ile çalışan bir elcekte olacak
Anladığım ebatta bir elcikle kapalı alanda 100-150 metre biraz imkansız. Udeanın 3 volt modelleri de var. Ama evet biraz büyüktürler. Çünkü hepsi faraday kafesi ile üretilirler.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

İlyas KAYA

Endüstride RF kullanılmadığı yada kullanılması tavsiye edilmediği için bu tip ürünler bulamayabilirsiniz.
Kullanılan sistemler ise 2.4GHZ ve üstü olacaktır. Bunlarda 100 150 mt den sağlıklı çalışmazlar.

https://www.se.com/tr/tr/product-range/60642-harmony-xb5r/

schneider pilsiz kumandaları ve alıcısı sanayide ve endüstride kullanım için tasarlanmış. Veri aktarımı yapmayacak iseniz buton olarak her işinizi görür. Pil olmaması da büyük avantaj.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

ilyas abi proje döküm vinçlerini kontrol edecek bir firma nrf24l01 kullanmış lakin modül olarak değil kendi pcb si üzerine yapmış hic nrf kullanmadım hc12 kullanmayı düşündüm lakin seri ihtiyaçta sıkıntı olabileceğini düşünüyorum

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Ağustos 2020, 13:09:31ilyas abi proje döküm vinçlerini kontrol edecek bir firma nrf24l01 kullanmış lakin modül olarak değil kendi pcb si üzerine yapmış hic nrf kullanmadım hc12 kullanmayı düşündüm lakin seri ihtiyaçta sıkıntı olabileceğini düşünüyorum

Ben olsam vinç gibi hayati önemi olan bir iş için wifi kullanırım ve mesafeyi de 100 metre değil 20 mt ile sınırlarım.
Bağlantıyı canlı tutarım ve herhangi bir aksaklıkta vinci durdururum.

schneider in pilsiz olmasının nedeni olurda siz butona basarken pil biter ise ne olacak ? Diyelim ki harekete başladınız ve bir duvar var. Butona basıyorsunuz ama durmuyor ve kontrol panosuna uzaksınız. Bu gibi hayati önem olan yerlerde RF kullanılmaz pil kullanılmaz.

Ama wifi gibi canlı bağlantı olan bir sistemde bağlantı koptuğunda vinç zaten duracağı için böyle bir sorun olmayacaktır.

elektro77

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: elektro77 - 06 Ağustos 2020, 14:06:15http://monorayvinc.com/vinc-uzaktan-kumandalari/

hazırda Var biliyorum çinde de çok ucuz. Kaliteli panther model için bana 1500 euro gibi fiyatlar vermişlerdi ve bahsettiğim tüm özellikler onlarda vardı.
Kendinizde yapabilirsiniz ama bu önlemleri almanız gerekir.

https://www.tele-radio.com/

Sitesine bakın.

fatih88

ilyas abi baya ünlü bir vinç kumanda firması dediğim gibi nrf24l01 kullanmış senelerdir faliyet gösteriyor onlar sizin problemleri çözmüşler galiba wi-fi işi sanayide biraz sıkıntı abi çok mantıklı ama alışılagelmiş bir sistem var ve projede rf olmasını istiyor yüklenici firma o yüzden hem pil tasarrufu iyi hemde sorun yaratmayacak bir alıcı verici arıyorum

www.fayelektronik.com

elektro77

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Ağustos 2020, 14:29:14ilyas abi baya ünlü bir vinç kumanda firması dediğim gibi nrf24l01 kullanmış senelerdir faliyet gösteriyor onlar sizin problemleri çözmüşler galiba wi-fi işi sanayide biraz sıkıntı abi çok mantıklı ama alışılagelmiş bir sistem var ve projede rf olmasını istiyor yüklenici firma o yüzden hem pil tasarrufu iyi hemde sorun yaratmayacak bir alıcı verici arıyorum
Ben bir tekstil fabrikasında t.müdür olarak 3 sene çalıştım. Orada 6 yönlü 20 tonluk 2 adet caraskal vinç vardı. Kumanda tuşları arasıra bozulur odama tamire getirilerdi. İçinden çıkan modüller 10 sene öncesinin bildiğimiz 433 Mhz ut modülleri idi.
3 sene çalıştım bir kere bile dediğiniz sorunları çıkarmadı. Yani başka frekanslardan etkilenip bir kaza çıkarmadı. Zaten fabrikalarda genelde 3 faz motorlar olur ve fırçasızdır. Çoguda frekans kontrol invertörleri ile çalışırlar ve bir parazite neden olmazlar. Parazitik yapacak tek şey asenkron motorların invertörlerle değil kontaktör ile sürülmesidir. Kontaktör her kapandığında oluşan ark diğer sistemleri etkiler. Bunun dışında Fabrikalarda parazit yapacak pek bir şey yoktur. Eğer öyle olsaydı makinelerin kendi ana kartları sık sık bozulurdu.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Ağustos 2020, 14:29:14ilyas abi baya ünlü bir vinç kumanda firması dediğim gibi nrf24l01 kullanmış senelerdir faliyet gösteriyor onlar sizin problemleri çözmüşler galiba wi-fi işi sanayide biraz sıkıntı abi çok mantıklı ama alışılagelmiş bir sistem var ve projede rf olmasını istiyor yüklenici firma o yüzden hem pil tasarrufu iyi hemde sorun yaratmayacak bir alıcı verici arıyorum

Nrf ile de olur. Saniye de 1 ping atarsınız karsilik alirsiniz bağlantıyı canlı tutarsınız.

Nrf ile 2 yönlü haberleşme mümkün çünkü.

fatih88

ilyas abi hc12 de karşılıklı haberleşme yapabiliyor nrf24l01 için sayfalarca kütüphane yazmama şimdilik gerek yok siz hic hc12 yi sisteminizde kullandınızmı

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: fatih88 - 06 Ağustos 2020, 15:53:32ilyas abi hc12 de karşılıklı haberleşme yapabiliyor nrf24l01 için sayfalarca kütüphane yazmama şimdilik gerek yok siz hic hc12 yi sisteminizde kullandınızmı

Yok hiç kullanmadım. Esp8266 yada esp32 kullanıyorum bu gibi yerlerde. Esp lerin güç seviyeleri de epey düşüktür.

fatih88

ilyas abi ben bunu daha önce yapmıştım hc12 ile denedim çalıştı pil sürekli haberleşmede kısa sürede bitmezmi

www.fayelektronik.com