endüstriyel projelerde kullanıla bilir rf alıcı verici

Başlatan fatih88, 06 Ağustos 2020, 10:53:06

elektro77

joystick olayı güzel olmuş.Yazılım üzerinden pwm mi gönderiyor?
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: fatih88 - 07 Ağustos 2020, 16:43:29

ilyas abi ben bunu daha önce yapmıştım hc12 ile denedim çalıştı pil sürekli haberleşmede kısa sürede bitmezmi

Şöyle yap. Motor çalışırken kumandaya feedback yapsın. Eğer bağlantı koparsa motor dursun. Motor durmuşsa feedback yapmasına gerek yok o zamanda kumandaya veri gönderip artık bana ping atma desin :)
Kumandaya basınca tekrar ping aktif olsun. Böyle daha verimli kullanmış olursun.

Eline sağlık.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

Alıntı yapılan: elektro77 - 07 Ağustos 2020, 17:12:57joystick olayı güzel olmuş.Yazılım üzerinden pwm mi gönderiyor?
Evet pwm bilgisi şifre ve buton bilgileri gidiyor
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

zeka43

Vinç için 4 kanal 315mhz modül almıştım bir türlü randıman alamadık açma kapama için iyi ama butona sürekli basmaya gelmiyor kesilmeler oluyor on off gibi yapmak lazım o da sakat

Bana sürekli basma da sorun olmayacak bir modül önerebilir misiniz

Endüstriyel kumandaların içinde nasıl modül vardır acaba

ete

Hiç bir modül senin kısa mı bastın uzunmu bastın anlayamaz. Onu sen anlayıp ayarlaman gerekir. Modülü çıplak (işlemcisiz) kullanıyor isen isteğine uygun bir modül bulman şaxım varmıdır onu bilemiyorum. Benim bu gibi durumlar için uyguladığım sistem algoritması şöyle.
- buton basılımı bak basıldı ise yapılacak işi yaptır.
- butona tekrar bak basılı ise işi devam ettir.
- buton bırakılmış ise işi durdur.
Mantık basit aslında.
Ete

alisumer

@zeka43 ete hocanın dediği gibi aslında verici veya alıcı modülün bir önemi yok güvenli iletişim için sinyal kesildiğindeki çalışacak algoritma iyi düzenlenmeli yoksa en güvenli kablosuz hatta kablolu kumandanın bile bağlantısının kopma ihtimali mevcut tabi vinç gibi bir cihaz için bu ölümcül sonuçlar doğurur.ayrıca bu tarz cihazların bildiğim kadarıyla yetkili bir kurumdan sertefika alması da gerekir eğer satışı yada işçi çalıştırdığın bir yerde iş yapacaksan denetlemeye geldiklerinde gösterebilmen gerekli yoksa bir fabrikada kullanamazsınız(başına iş açar). Asansörlerin kontrolü gibi düşünebilirsin örneğin
Hep meraktan

zeka43

@ete hocam elcikten butona bastığınız müddet alıcı modül röle için çıkış veriyor
İşlemci kullansaniz buton kontrolü yapsanız da buton basıldı sinyali kesintiye uğradığında sistem duracak
Tek tıkla aç tek tıkla kapat yapsak olur da biraz riskli
Verici gücünü arttirsam düzelir mi bilmiyorum ama sağlıklı bir modül daha kolay olacak
@alisumer teşekkürler ev vinç arkadaşım için

ete

Haxır modül 315 Mhz bu iş için uygun değil. Sürekli frekans kayması yaşarsın. Sistemin 433mhz olmalı.
Bu işi değişik amaçlar için yüzlerce kez yaptım ben. Benim anlatmak istediğimi sen anlamadın. Örmekle açıklayayım.
Senin disteminde vericide kaldırma butonuna bastın ve bastığın eürece kaldırsın diye elini çekmedin butondan. Şimdi alıcı tarafına bakalım. Alıcıya kaldırma emri geldi. Kaldırma rölesini çektirdi kaldırıyor. Bu aşamada vericiden sürekli kaldır emri geliyor. Alıcı her 100 ms de bir gelen emre bakarak kaldırmaya devam ediyor. Vericide elini butondan çektin işte bu snda vericin dur emrini yollaması gerekir. Böylece alıcıda kaldırma işimi durdurur ve arada da kesinti hiç olmaz. Ama senin vericin dur emri yerine yalnızca sinyali kesiyor ise bu hataya sebep olur. Anlatmak istediğim bu. Hem alıvıda hem vericide işlemci kontrolü yapman lazım.
Ete

İlyas KAYA

lmoikesz Uzaktan Kumanda Radyolu Vinç F21-E1B Denetleyici Wirelss Enerji Tasarrufu Araçları

https://amzn.eu/d/2oIv82d

Ben olsam hazir çözümlere yonelirim.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

onurinci

ETE hocam selam ,

Sanıyorum bilgisayar klavye'leride basınca bir kod üretiyor , bırakınca ayrıca bir kod üretiyordu.

ete

alisumer

bence bırakınca kod üretmesinin fazla bir yararı olmaz sorunun sinyal kesilmesi halinde olacağından .işlem verici tarafta değil alıcı tarafta yapılmalı alıcının beklediği sinyal gelmediği takdirde sistem durmalı yada önceden yazılımla belirlediğin bir hareketi yapmalı .
Hep meraktan

zeka43

Ete Hocam şimdi anladım ama eksik olmuş sanırım 100ms aralıklar ile baktığında kesiklik varsa işlemci kesecek bunun yerine butona ilk bastığında roleye enerji verecek buton çektiği anda enerjiyi kes komutu verecek bu aklıma gelmedi teşekkürler
433mhz dediğiniz alıcı ve verici de kristal olanlar mi acaba
Varsa numarası verebilirsiniz memnun olurum

ete

Ben verici üzerinden değerlendirme yapıyorum. Buton her 100ms de bir kontrol edilecek ve ilk basılma yakalandığında viç'e kaldır emri yollanacak. Sonraki 100 er ms lerde Buton bırakılmamış ise her hangi bir şey yapılmayacak. Ama butonun bırakıldığı tespit edilir ise Vinç'e dur emri yollanacak. Kesiklik anlık olarak yaşanabilecek bir olaydır. Dolayısıyla gerekirse emirleri bir kaç kez (en az 3 defa) tekrarlayarak yollamak işi çözer alıcı kesikliği hissetmez.

Kristalli olan lardan bahsediyorum. İnternete gir 433Mhz RF alıcı - verici yaz bir sürü modül karşına çıkacaktır. Gerekirse PT2262 (vericde) PT2272 (alıcıda) olmasını tercih et.
Böylece PT şifreleme entegrelerine her iki taraftaki aynı olmak kaydı ile şifre verebilir ve böylece haberleşmesini nispeten emniyete almış olursun.

Ete

onurinci

DTMF çözücü çiplere DV ( Data Valid ) yani her iki ton'da sağlıklı geliyor ,çözme işlemi

başlatılabilir diye bir Emniyet Pin'î konmuş. umarım bu modül'lerdede böyle bir Pin mevcuttur.