Pull-up Kullanımı

Başlatan Serk@n, 09 Eylül 2020, 07:36:55

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

İki sorum olacaktı:
Birinci sorum:
İncelediğim devrelerde, birleşik kompenentlerde, MCU ile iletişime geçen diğer cihaz ve entegrelerde pin değişikliği öncelikle hep pull-up tercih edilmiş ve dolayısıyla pin hareketinin "false" olduğunda çalışması öngörülmüş. Hatta pek çok yazılım, bir pini giriş olarak atanırken pull-up seçeneği sunmasına rağmen pull-down seçeneği sunmamış bile... Bunun sebebini merak ediyorum. Bu sadece bir tercih mi, yoksa tercihten öte avantajları var mı?

İkinci sorum ise:
Yazılımla pull-up veya down yapmak, istenmeyen pin kararsızlığını engellemek için yeterli midir? Direnç kullanmak kadar etkili midir? Veya direnç kullanma seçeneğinden daha iyidir, diyebilir miyiz?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

Şimdiye kadar gördüğüm Pic işlemcilerde giriş pinleri için hep dahili Pullup seçeneği olduğunu gördüm. Dolayısıyla ilave direnç kullanmamak amacı ile hep buton - anahtar vs girişleri için pull-up seçeneğine göre devreleri düzenledim. Bu sayede özellikle buton uçlarına haricen GND taşımanız ve butona basınca port pinine GND tatbik etmeniz gerekir. Aksini yaparsanız buton giriş pinlerine ilave pull-down direnci eklemeniz gerekeceği gibi buton pinlerine +5V taşımanız gerekecektir ki buda devrenin sıhhati açısından nede olsa sakıncalıdır. (sağa sola +5V tun dokunması - kısadevre ihtimali gibi nedenlerden dolayı)

İkinci soruya gelince, giriş pinlerini serbest salınım (floating) konumundan kurtarmak için dahili pullup dirençleri yeterlidir. Hatırladığım kadarı ile bu dirençlerin standart değeri 20-22K civarındadır ve yeterlidir ayrıca direnç bağlamaya gerek yoktur.

Ete

Serk@n

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.