Röle Kartı ile Motor Kontrol

Başlatan designer.21, 31 Ekim 2020, 13:16:54

designer.21

Selamunaleykum değerli hocalarım; yapmak istediğim iki paletli (iki motorlu) bir araba devresi için birşeyler yapmaya çalıştım ama devrede bir tutarsızlık var. devreye baktığımda mantıken bir sorun yok gibi ama hem proteusta hem de devrenin kendisinde dediğim gibi bir tutarsızlık var. devredeki sorunla ilgili yardımlarınıza ihtiyacım var.

Bu eki görüntüleyemezsiniz.

ete

Sadece sorun var deyip açıklamaz isen kimse senin mesajını değerlendirmez.
Önce açık şekilde sorun nedir onu bir açıkla istersen. Bunu hem devre hemde program için yaparsan sevinirim.

Ete

designer.21

pardon hocam, ne sorun var derken, yaptığım devre şemasında herhangi bir hata olup olmadığını kastetmiştim. proteustaki sorun, 4 tane switch var ve her seferinde farklı bir switch çalışmıyor ve hata veriyor, görselini aşağıya bırakıyorum,

devreyi çalıştırırken ki sorun ise örneğin sol için switche bastığımda motor bi çalışıyor bi duruyor bi çalışıyor bi duruyor.

elektro77

Aşağıdaki devreyi 2 adet yapıp butonlarıda ona göre yerleştirirseniz sorun kalmaz.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

designer.21

mesela be sefer de sol butona basınca hata verdi

designer.21

Alıntı yapılan: elektro77 - 31 Ekim 2020, 15:13:34Aşağıdaki devreyi 2 adet yapıp butonlarıda ona göre yerleştirirseniz sorun kalmaz.

elektro77; tamam hocam deniyorum teşekkürler. hem böylece iki devreyi de karşılaştırır hata nerdeymiş bulabilirim : )

designer.21

elektro77; hocam devreye baktım, paylaştığım devreyle aynı mantık, ileri-geri hareket için sorun yok ama aynısından bi tane daha ekleyip işin içine sağ-sol hareket eklenince ilk mesajdaki görselim ortaya çıkıyor ve o da hata veriyor : (

elektro77

Alıntı yapılan: designer.21 - 31 Ekim 2020, 15:28:32elektro77; hocam devreye baktım, paylaştığım devreyle aynı mantık, ileri-geri hareket için sorun yok ama aynısından bi tane daha ekleyip işin içine sağ-sol hareket eklenince ilk mesajdaki görselim ortaya çıkıyor ve o da hata veriyor : (
Butonlara basınca hata vermesinin tek sebebi rölelerin yanlış mantıkla açılıp artı ve eksi yi kısa devre etmesidir. Böyle bir durumda proteus hata verir.
Yada  simülasyonda kullandığınız voltaja göre motor değerleri doğru olmayabilir. Ayrıca gönderdiğim devreyi 2 adet yapıp bende denedim bir hata vermiyor.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

designer.21

hep aynı hatayı verse bi anlam verecem ama, ileri ve geri harekette sorun yok, bazen sol çalışıyor sağ hata veriyor, bazen sağ çalışıyor sol hata veriyor. böyle bir tutarsızlık var işte. ayrıca hata mesajı da yaklaşık 5 saniye falan sonra çıkıyor.

elektro77, hocam tavsiyeniz üzere bağlantıları tekrar baştan bi kontrol edeyim bakalım

designer.21

Alıntı yapılan: elektro77 - 31 Ekim 2020, 15:30:25Butonlara basınca hata vermesinin tek sebebi rölelerin yanlış mantıkla açılıp artı ve eksi yi kısa devre etmesidir. Böyle bir durumda proteus hata verir.
Yada  simülasyonda kullandığınız voltaja göre motor değerleri doğru olmayabilir. Ayrıca gönderdiğim devreyi 2 adet yapıp bende denedim bir hata vermiyor.
hocam iki adet yapıp çalıştırdığınız devre şemasının bi görüntüsünü paylaşmanız mümkün mü acaba

elektro77

ekte ısıs 8.9 ile yapılmış simülasyonu da mevcut.

elektro77

sizin mantıkta aşağıdaki gibi değişiklik yapmanız gerek.

designer.21

hocam rahatsızlıklar verdim çok teşekkür ederim. benim devremde 1 butonla 2 motor birden kontrol ediliyor.
her buton 2 motoru hareket ettirmek suretiyle ileri-geri-sağ-sol yön veriyor. öyle bir çalışma yapmam gerekiyor.

ayrıca projenizi açarken böyle bir hatayla karşılaşıyorum. sorun nedir acaba.

elektro77

Alıntı yapılan: designer.21 - 31 Ekim 2020, 16:43:51hocam rahatsızlıklar verdim çok teşekkür ederim. benim devremde 1 butonla 2 motor birden kontrol ediliyor.
her buton 2 motoru hareket ettirmek suretiyle ileri-geri-sağ-sol yön veriyor. öyle bir çalışma yapmam gerekiyor.

ayrıca projenizi açarken böyle bir hatayla karşılaşıyorum. sorun nedir acaba.

proteus yüksek versiyonda yapılmış bir simülasyonu açmaz. Ben 8.9 ile yaptım. sizdeki proteus versiyonu  8.0. bu nedenle açmaz.

elektro77

2 butonla istiyorsunuz ama projenizde 4 buton olunca bende o yönde eğildim. Ayrıca bir denetleyici olmadan 2 butonla, dediğiniz şekilde bir devrenin çalışması imkansız.