Eeprom Yazma

Başlatan kadirmania, 16 Mayıs 2021, 19:27:00

kadirmania

Kolay gelsin.

Elimde 24c01 eeprom var. Bu eepromun içinedosya yüklemek istiyorum.
Piclit3 ve zif soketim elimde mevcut. Nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor?
Yardımcı olursanız sevinirim.
pickit3 de 24lc ailesi var. 24c01 eeproma uygunmu acaba?

aRci

Merhaba,
soketin altında bağlantı şekli ve camper bağlantıları yazılı ben picleri programlarken buna balıyorum.altta yazılı olana göre siz dip8 yazan kısma göre kullanmalısınız. burada ki tarife göre soketin 11. pini ne entegtenini 1. ve 8. pinin olduğu taraf gelecek şekilde yerleştirilmeli
ayrıca
j1 camperi B Konumunda
j2 camperi 2-3 Konumunda
j3 camperi 2-3 Konumunda olmalıdır.

Kendinizde kontrol etmeyi ihmal etmeyin

ete

Bu iş düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.
Öncelikle Kullanım klavuzuna bakarsanız eprom programala ile ilgili bilgilerin Readme dosyasında olduğu belirtilmiş. Oraya baktığınızda ise yanlızca Serial (I2C) epromların programlanabildiğini görüyoruz.
Listede 24C serisi yok. Onun yerine 24LC serisi mevcut. Muhtemelen 24C serisinide programlayabiliyordur. Ancak bazı açıklamalar var,
Şayet 24LC serisi programlayacaksanız demiş aşağıdakileri yapın diyor.
1. TR3 ile R50 yi Pickit3 devresinden sökün demiş.
2. Bağlantı uçları olarak;
 Connections for 24LC devices
        ---------------------------------------
        PICkit 3 Pin             24LC Device Pin (DIP)
        (2) Vdd                  8 Vcc
        (3) GND                  4 Vss
        (5) PGC                  6 SCL (driven as push-pull)
        (6) PGM(LVP)             5 SDA (requires pullup)
                                 7 WP - disabled (GND)
                                 1, 2, 3 Ax pins
                                    Connect to Vdd or GND per
                                    datasheet and to set address
şeklinde bir tablo vermiş buna uygunbağlantı yapılmalı. PGM(LVP) ucu AUX ucu oluyor ve eprom programlamada bu uc PGM(LVP) olarak isimlendiriliyor.
Pullup dirençleri 2Kohm olmalı diye eklemiş.
Bu kadar zahmete değermi bilmem. Tavsiye olarak ufak bir aktarma programı yazıp devredeki eproma pic yardımı ile istediğiniz yazabilirsiniz. Pic bütün epromlara uygun protokol kullanarak yazabilir. Sizde ya bir dosyadan okuyup (gerçi bu tartışılır okumak ve yazmak pek mümkün olmayabilirde) yada programa girerek yazılacak bilgileri verebilir böylece o bilgileri eproma yazabilirsiniz.

Ete

kadirmania

Bilgiler için teşekkürler. Bugün nöbetciyim yarın deneyeceğim.
Önceden konuya cevap yazıldığında mesaj geliyordu. 
Bende konuya hiç cevap verilmedi diye düşünüyordum.

Peki eğer olmazsa
https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/usb-bios-flash-eprom-programlayici-ch341a-24-25-serisi-P119306086
bu ürün işimi görür mü?

Bu programlama işinden pek anlamıyorum. Sadece çamasır makinalarının epromdaki bilgileri bazen siliniyor. Elimde dosyası mevcut. onlara yazmak istiyorum.

ete

En doğru cevabı elbette bu ürünü kullanan birisi verebilir. Bize düşen açıklamalarına bakıp kullanılabilirmi karar vermek oluyorki bunu kendinde yapabilirsin aslında.
Açıklamalarına bakınca şu ifadeyi görüyorum.
"24 serisi EEPROM desteği"
Seninde programlamak istediği eprom 24C01 olduğuna göre işini görecektir diye karar vermek gerekiyor. Fiyatı da uygun bence alıp denemende yarar var. Sonucuda buraya yazarsın umarım.
Ete