PIC İLE 0-10V MOTOR SÜRÜCÜ KONTROL ETME

Başlatan fatih88, 24 Haziran 2021, 22:14:39

fatih88

Outputtan frekans çıkmıyor DC voltaj çıkıyorsa neden olmasın
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

fzf

Alıntı yapılan: fatih88 - 24 Haziran 2021, 22:14:39Arkadaşlar merhabalar sağlıklı günler plc kullanmadan 0-10v yollayarak 1,5kw
driveri sürmek istiyorum internetten çalışıyor diye bir devre buldum ama pek pwm ile çalışacak gibi gelmiyor similasyonda 5v verdiğim pwm 10v olarak çıkıyor lakin dc değil 10khz yolluyorsam çıkıştada 10khz var sürücü frekanslı voltajı kabul ediyormu yoksa ham dc voltajmı gerekli
teşekkürler

ben bu devreyi uyguladım çıkışına kondosyör ekledim şuanda hali hazır kullanıyorum invertörde

ete

O devre düz DC ile (Şekilde gösterildiği gibi bir trimpot yada Pot ile) çalışıyor ise PWM ile çalıştırmak için bir iki eklenti yapman gerekir. Her şeyden önce o potu sökeceksin. PWM sinyalini Oraya 1K dirençten geçirip 1K nın diğer ucunu 1uF ile GND ye bağlayacaksın. 1K nın diğer ucuna bir adet daha 1K bağlarsan ve onun diğer ucunu yine 1uF ile GND ye bağlarsan neredeyse DC ye yakın bir voltaj elde edersin orada ve son ucu artık Opamp'a girebilirsin. Bu şekilde yap çalıştığını göreceksin. Tabiiki devre DC volt ile 0-5V aralığında girip 0-10V çıkış veriyor ise.

Ete

fatih88

ben devreyi tatbik edip denemedim muhtemelen çalışır pwm ile ekdeki devre çalışırmı bilmiyorum o devreyi gördüm isiste simüle ettim çıkışta pwm olduğu için hiç denemeyip 74595 li devreyi kurdum erol hocanın op-amp devresini kullanarak  0-10v değerini aldım
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com