ds18b20 den bigi okuma

Başlatan fahrettink, 04 Mayıs 2012, 14:21:53

BİDİL

Önerileriniz için teşekkür ederim hocam dikkate alacağım.

F®T

ETE hocanın dediği sorunu bende yaşadım.Kartta bulunan malzemelerin ısısı direk sensöre etken.3 derece farkımı sensörü dışarı alarak düzeltmiştim.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

BİDİL

Hakkınız var hocam.6 adet lm35li devre kurdum hali hazırda masamda duran iki adet saat ve derece ile karşılaştırdım,Bununla yetinmedim eczaneden geleneksel cıvalı derece aldım, evde çocuk için aldığım dereceleride masama koydum ve son olarak bir adet DS18B20 li thermometre yaptım. Sonuç olarak hepsi çalışıyor ancak aynı kotta olmalarına, hepsinin ortalama 15 cm kablo ile devrenin dışında olamalarına rağmen her biri ayrı telden çalıyor.
Ancak görünen o ki en istikrarlı olanı DS18B20.
Birde dikkatimi çeken husus şu; Soğuk bir bardak suya LM35,DS18B20,Termistörlü sensörleri  içine soktum sonuç hepsinin 13 derece ölçtü( +-0.5).Aynı suyu oda sıcaklığında bir müttet beklettim ve tekrar test ettim, Termistörlü sensör ile LM35 18 derece civarında seyrederken DS18B20 22 derecelerdeydi. Isı arttıkca aradaki farkta artıyor.
Tamam çalışma mantıkları, tepkime süreleri farklı olabilir ancak bu derece büyük farklarda hepsininde stabil çalışmasına anlam veremiyorum.